Dış mekan kullanımı için 3d baskı: hava koşullarına en çok hangi filaman dayanıklıdır?


13

Hem geçen yazdan gelen dolu hasarını düzeltmek hem de mahalle sincaplarını caydırmak için kuş besleyicim için değişiklikler yazdırmak istiyorum. Bir FDM yazıcım var (ve naylon, ABS ve PLA ile deneyime sahibim, ancak daha iyi bir şey varsa cevapları kısıtlamayın), güneş, yağmur, kar, vb?Yanıtlar:


7

PET (G) güçlü bir yarışmacıdır. Çok güçlü ve suya dayanıklıdır ve bu nedenle genellikle pop şişeleri yapmak için kullanılır.

PLA'nın "biyolojik olarak bozunabilir" olma şöhreti vardır ve bu nedenle PLA'nın su dışında ve / veya su ile temasta kullanılması genellikle önerilmez. Bununla birlikte, PLA sadece genel olarak maruz kalmayacağı çok özel koşullar altında biyolojik olarak bozunur, böylece kullanılabilir (daha sert ve daha az esnek bir malzeme olarak dolu nedeniyle zarar görme olasılığı daha yüksektir).

ABS ve Naylon da iyi seçimlerdir. Temel olarak, elinizdeki herhangi bir plastik, bir dış uygulamada bile yıllarca sürecektir.


1
UV'ye karşı PLA / PET / ABS direncini karşılaştıran kaynakların farkında mısınız? Doğrudan güneşte hangi malzemelerin uzun süre daha iyi dayanacağını bilmek isterim.
Jeff

Bu benim cevabımda açık bir şekilde eksik, ama böyle bir kaynak bilmiyorum.
Tom van der Zanden

1
Bazı araştırmalar ABS'nin UV hasarına karşı çok hassas olduğunu ve PLA'nın daha az olduğunu gösterirken, yüksek sıcaklıklarda önemli ölçüde yumuşar (çöl yazında siyah yapıyı düşünün). Her durumda, iyi bir kat boya baskınızın ömrünü uzatır.
Jeff

Naylon higroskopiktir, yağmur altında iyi performans göstermeyebilir.
FarO

@FarO Higroskopik özelliklerin performansını nasıl etkilediğini açıklayabilir misiniz?
Tom van der Zanden

2

Uygulama doğrudan güneş ışığında değilse ABS'nin iyi bir seçim olduğunu düşünürüm. ABS, yağmurlama hatlarının yapıldığı şeydir ve açık bir şekilde yer altında iyi performans gösterir, ancak güneşte bırakılan ABS'nin zamanla süper kırılganlaştığını ve kolayca yapıştığını gördüm.

PLA ayrıca doğrudan güneş ışığında yavaşça eriyecektir. Bunu ilk elden gördüm, pencere kenarımda bir baskı bıraktı ve üstündeki nesnelerin ağırlığı ile yavaşça dönüştüğünü izledim.

PETG, iyi bir mukavemete sahip daha kolay baskı açısından iyidir, ancak kullanım çantanıza bağlı olarak dış mekan kullanımı için özellikle iyi olduğunu söyleyemem. Yine de gıda güvenli olabilir!

Bana naylon en iyi bahistir gibi geliyor, çünkü bu süper güçlü şeyler ve tekneler ve motosiklet parçaları gibi dışarıda var olan şeyler için vites olarak kullanılıyor. , ancak tam olarak neyi başarmaya çalıştığınıza bağlı olarak, muhtemelen en iyi seçimdir.

Elde edilen baskı üzerine UV korumasını artıracak bir tür boya püskürtebilirsiniz. Gibi bir şeyKrylon Aerosol Sprey Belki de?


1

Bence ABS en iyi seçeneğiniz olacak. Biyolojik olarak parçalanamaz ve yazdırılması kolaydır.

Ancak üzerinde bir tür kaplama kullanırsanız az çok herhangi bir malzeme kullanabilirsiniz. Ben sadece PLA yazdırmak en kolay ve toksik olmayan çünkü diğer malzemeler yerine kaplı PLA için gitmek istiyorum.


1

PLA'da yaklaşık bir yıldır açık havada olan birkaç ürünüm var. Bazı renk bozulmalarının dışında yapısal bir hasar görmüyorum (henüz?). Bazıları bir binanın güney tarafındadır, böylece maksimum güneş ışığı alırlar.

Elbette Belçika yazları Arizona yazlarıyla karşılaştırılamaz!


0

ABS toksik olurdu , bence (bPA içerir) bence iyi bir seçim olmaz. Bence PETG güvenli artı UV ışınlarına dayanıklıdır, bu yüzden iyi bir çözüm olacaktır. PLA veya diğer malzemelerden emin değilim.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.