Katman ayrılması


11

Geçmişte çoğunlukla ABS baskısı yaptım ve katmanlar arasında birçok kez delaminasyonla karşılaştım . Aşağıdaki koşulları düzenli olarak sağladım:

 • Yapı plakası düz
 • Baskı tabanı eğri değil (ABS bulamacı kullanarak)
 • Hava çekişini önleyin. Makinenin yanlarına akrilik paneller ekledim ve makine özel bir dolapta.
 • Meme sıcaklığı yaklaşık 225 ° C'de
 • HBP sıcaklığı yaklaşık 112C'de (NW ABD'de yaşıyorum, bu nedenle ortam sıcaklığı tipik olarak oldukça serin).
 • MakerBot filamentini kullanma

Katmanlar arasındaki katmanlara ayrılmayı önlemeye yardımcı olması için dikkate alınması gereken diğer değişkenler nelerdir?

Yanıtlar:


7

Serin çevre koşulları ABS delaminasyonuna en büyük katkıyı sağlayan faktördür. Delaminasyon veya kenar / köşe çatlaması, ilk kat yapışması ara katman yapışmasından daha güçlü olduğunda bükülme gerilmelerinden kaynaklanır. Ya da ısıtmalı yapı plakası, baskı plaka tarafından yeterince ısıtılamayacak kadar uzun olana kadar güçlü bir bükülmeyen temelin oluşturulmasına izin verdiğinde olur. Her iki durumda da, ilk katmanın köşeleri kalkamaz, bu nedenle baskı stresi azaltmak için başka yerlerde çatlar.

Tüm ABS çözgü stresine, baskının üstündeki taze plastik tabakanın tekrar tekrar termal büzülmesi neden olur. FDM işlemi sıcak, genişletilmiş plastiği serin, büzülmüş plastiğe yapışır. Yeni katman soğuduğunda, büzülmeye çalışır, ancak zaten tamamen soğutulmuş / büzülmüş bir katmana yapışır. Bu, iki tabaka arasında büyük bir kesme gerilimi oluşturur. Bu kesme gerilmelerinin ardışık birçok tabaka üzerinde birikmesi, tüm baskı üzerinde büyük ölçekli bir bükülme kuvveti oluşturur. Hem çözgü hem de delaminasyona neden olan şey budur.

resim açıklamasını buraya girin

Önceki katman plastiğin cam noktasının altında ne kadar az soğursa, bir sonraki katman aşağı inmeden önce daha az termal büzülme olur ve bu nedenle bir sonraki katman soğudukça daha az çarpıtma stresi birikir .

Ortam sıcaklığı kontrol edebileceğiniz en büyük şeydir:

 • Yazıcınızın ortamı 35C'nin altındaysa, muhtemelen ABS yazdırmayı bile rahatsız etmemelisiniz.
 • 50C'lik bir ortam önemli ölçüde daha iyidir ve çözgü ve delaminasyon ile ilgili asgari problemleri olacaktır. Bu, çoğu motor ve elektroniğin ortam sıcaklığı derecelendirmesidir. Hava soğutmalı ekstrüderler tipik olarak ABS'yi yaklaşık 60C ortam sıcaklığına kadar ekstrüde edebilir, bu noktada tıkanmaya eğilimli olabilirler. Yazıcınızdaki plastik yapısal parçaları da unutmayın.
 • Isıtmalı yapı odalarına sahip endüstriyel ABS yazıcılar, 75-85C'lik bir ortamda çok fazla hava akışı ile ABS yazdırır. Soğutma rejimleri açısından, 80 ° C'lik bir odadaki ABS, oda sıcaklığında bir ortamda PLA'ya çok benzer şekilde davranır. Çarpıtma yok, ancak iyi detay için çok fazla hava akışı gerekli.

ABS'nin daha yüksek bir meme sıcaklığında (örneğin 240-250C) yazdırılması, katman yapışmasını da geliştirir, böylece delaminasyon meydana gelme olasılığı daha düşüktür. Aynı çözgü gerilmeleri olacaktır, ancak tabaka yapışması, parçadaki iç gerilmelerden daha güçlü olabilir, böylece baskıdan sağ çıkabilmektedir.


2
Ayrıntılı yanıt için teşekkür ederim, bu yanıtın gelecekte başkaları için yararlı olacağını düşünüyorum. Yan not, bu daha çok yazıcı tasarımı ile ilgili bir sorundur, ancak plastik bir yapı plakası platformuna sahip makinelere dikkat etmelisiniz. 100F'ın üzerinde bir platform çözgü vardı.
tbm0115

4

Bazılarının sorunuza uymayacağını biliyorum ama belki birileri tüm olasılıkları arayacaktır.

Delaminasyon şunlardan kaynaklanabilir:

 1. filaman

  • nem
  • çap
 2. ekstruder

  • basınç (holdfast) - yumuşak filament, yoğun geri çekme nedeniyle buruşabilir)
  • kirli jagger dişleri (tırtıllar)
  • termistör / kablo arızası - 170C altında sıcaklık rapor ettiğinde, ekstrüder ekstrüde olmaz
  • şapka yüzdürme (ekstruder motoru filamanı çekemez, böylece tırmanır)
 3. genel

  • baskı hızı
  • sıcaklık sorunu

1

Sıcaklık doğru olduğunda delaminasyon yapılmamalıdır. Daha önce de belirtildiği gibi, sıcak ve soğuk katman arasındaki farklı sıcaklıklar çarpıklığa neden olur, ancak çarpıtma delaminasyon değildir. Doğru sıcaklıkta yazdırırsanız (daha büyük parçalar için daha yüksek, ince sütun parçaları için daha düşük), katmanlar yapışacaktır.

Delaminasyondan kaçınmak için baskı sıcaklığını optimize etme prosedürü budur:

http://www.thingiverse.com/thing:35088

Nesneyi artan sıcaklıklarda (210-250C, adım adım 5C) yazdırın ve soğutulduğunda kırmaya çalışın. Size en yüksek gücü veren sıcaklığı seçin (BU SPECIFIC filament rulosu için).

resim açıklamasını buraya girin

Http://www.thingiverse.com/thing:915435 gibi diğer test nesneleri , baskı kalitesini değil, baskı kalitesini test etmeyi amaçlamaktadır. Güç ve delaminasyon için yukarıda tarif ettiğim prosedüre ihtiyacınız var.


-1

duvar boyutu ve dolgu da parametrelerdir. Duvar boyutu çok inceyse delaminasyon daha görünür


1
Merhaba zaaz, SE 3D Baskı'ya hoş geldiniz! Cevabınız teknik olarak doğru olsa da , oldukça zordur ve maalesef silinmek için önerilmiştir. Genişletebilirseniz, daha olumlu bir yanıt alabilirsiniz. Beklenen standardı ölçmek için yüksek oy alan cevapları okumaya ek olarak, soruları yanıtlamakla ilgili yardım bölümüne , özellikle Nasıl Yanıtlanacağına ve yığın değişiminin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi için tura katılmanızı tavsiye ederim. . Teşekkürler :-)
Greenonline
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.