Bir ekstrüzyon sıcaklığı nasıl seçilir?


11

Öğrenebildiğim kadarıyla, çevrimiçi kaynaklar PLA için 205ºC ve ABS için 240ºC önermektedir. Ancak bunlar elbette sadece yönergelerdir. En iyi yazdırma sıcaklığı yazıcıya, filamana, modele ve diğer dilimleyici ayarlarına bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Örneğin, 190ºC'de siyah PLA yazdırmayı başardım, ancak aynı markanın gümüş PLA'sı bana sorun veriyor. Genel kuralları anlamakta zorlanıyorum. Bu yüzden (en azından) aşağıdaki sorulara dayanarak bunun için genel bir rehber görmek istiyorum:

 1. Bir baskıdan önce hangi bilinen faktörler doğru ekstrüzyon sıcaklığının belirlenmesine yardımcı olabilir? Açık örnek: ABS - PLA

 2. Sıcaklık çok düşük olduğunda baskı sırasında veya sonrasında ne olabilir?

 3. Sıcaklık çok yüksek olduğunda baskı sırasında veya sonrasında ne olabilir?

İlk soruya bir cevap bir arama tablosu veya benzeri bir şekilde olabilir. İkinci ve üçüncü, başarısız bir baskının belirtilerine dayanarak birisinin sıcaklığını ayarlamasına yardımcı olabilir.

Bir baskının başarısızlığının veya başarısının ekstrüzyon sıcaklığından daha fazla faktöre bağlı olabileceğini anlıyorum, ancak bu soruyu çok genel yapmak istemedim. Daha sonra aynı soruyu diğer ayarlar için sorabilirim (örneğin, yazdırma hızı). Ancak, bu sorunun daha faydalı olması için genişletilip genişletilmemesi gerekip gerekmediğini bana bildirin.

Yanıtlar:


9

Baskı sıcaklığı ile ilgili temel bilgiler

Üreticiler genellikle biraz geniş bir baskı sıcaklığı aralığı belirler ve gerçekte hangi sıcaklığa ihtiyacınız olması gerektiğini yalnızca deneme yanılma yoluyla belirleyebilir:

 1. Sıcaklığınızdaki termistör% 100 doğru değildir ve gerçek sıcaklığına kıyasla birkaç derecelik bir ofset olabilir.

 2. Hotend'iniz küçük bir sıcaklık gradyanına sahiptir, plastiğin eritildiği yer termistörünüzün sıcaklığına göre daha yüksek / daha düşük bir sıcaklığa sahip olabilir.

2 aşağıdakiler tarafından daha da şiddetlenir:

 1. Daha hızlı yazdırırken daha fazla ısıya ihtiyacınız vardır. Hotend'inizde hızla hareket eden soğuk filament, yerel olarak soğuyacaktır, bu da sıcaklığın termistörün ölçtüğünden daha soğuk olacağı anlamına gelir. 10 ° C'ye kadar sıcaklıkta daha hızlı baskılar sağlar ve gerçekten yavaş bir baskı için normalde bulunduğunuz yerden 10 ° C düşürebilirsiniz.

 2. Bu küçük bir sorundur, ancak aynı marka ve malzemenin farklı renkleri farklı sıcaklıklarda daha iyi çalışabilir. Kullanılan pigmentler erime noktasını bir şekilde etkileyebilir. Farklı markaların farklı sıcaklıkları da olabilir.

Bazı belirtiler sıcaklığınızı nasıl ayarlayacağınız konusunda size rehberlik edebilir:

Çok sıcak baskı

 • Küçük / yavaş baskılar yeterince çabuk katılaşmayabilir ve sizi çirkin bir damla bırakır.

 • Tel çekimi / hatalı köprüleme.

 • Isı çatlamasındaki plastik yumuşayabilir ve tıkanmaya neden olabilir.

 • Malzemeyi yakabilir / bozabilirsiniz (ancak bunun için sıcaklık aralığının dışına çıkmanız gerekir).

Çok soğuk baskı

 • Ekstrüde etmek için çok fazla kuvvet gerekiyor, bu da filaman tahrikinin atlanmasına / taşlanmasına neden oluyor.

 • Katman katmanı ayrılması: plastiğin altındaki katmanı kısmen eritip yapışması için yeterince sıcak olması gerekir. Daha soğuk bir sıcaklıkta yazdırılan nesneler, katman sınırlarında daha zayıf olma eğilimindedir.

Ayrıca, sıcak baskılar bazen daha soğuk baskılardan daha parlak bir görünüme sahip olabilir.


Çok faydalı, teşekkürler! Herhangi bir şans eseri, bir kişinin optimal sıcaklığını bulmasına yardımcı olabilecek belirli bir 3D modelin farkında mısınız? Özellikle sıcaklığa duyarlı belirli özelliklere sahip bir model gibi mi?
mhelvens

mhelvens İdeal sıcaklığın yazdırdığınız modele bağlı olduğu göz önüne alındığında, böyle bir model mevcut değildir.
Tom van der Zanden

Yeterince adil. ;-) Ancak belirli bir model için sıcaklığın başarısız olmasının nedeni muhtemelen çıkıntı, köprüleme, keskin köşeler ve benzerleri gibi belirli özelliklere bağlıdır. Tüm bu özelliklere sahip olan ve 'sıcaklık alanını' anlamanıza yardımcı olabilecek bir model hayal ediyordum.
mhelvens

2
 1. Bazı üreticiler, başlamak ve oradan ayarlamak için en iyi yer olacak önerilen bir sıcaklık verir. Aksi takdirde, kalibrasyon nesnelerini yazdırabilir ve en iyi sıcaklığı bu şekilde bulabilirsiniz. İşte bu amaç için bir geçici kule . Çoğunlukla orada tüm farklı yazıcılar ile bir deneme yanılma sürecidir. Bir yazıcıda işe yarayan başka bir yazıcıda işe yaramayabilir.

 2. Plastik katmanlar arasında iyi yapışmayacağından, sıcaklık çok düşükse nesne parçalanabilir. Ayrıca nesne üzerinde pürüzlü bir yüzey elde edebilirsiniz ve filaman da hotend'de sıkışabilir.

 3. Normalde çok yüksek sıcaklıklar, köprülemeniz o kadar iyi olmaz ve çok fazla tel alırsınız. Tel çekimi örneği , sıcaklığınız çok yüksekse geri çekilmeden önce daha fazla filament sızacaktır. Çıkıntılarınız kenarlarda da kıvrılabilir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.