Blender ile 3D baskı


11

3B olarak yazdırmak istediğim bir nesne var. Ama bununla ilgili birkaç sorum var. 3D baskı yaparken dikkat etmem gereken şeyler nelerdir?

Metrik boyutunun nasıl değiştirileceğini biliyorum. Bazı insanlar, baskı sırasında paradan tasarruf etmek için kalınlığı düşük bir miktara ayarlamanın ve nesneyi sağlam yapmanın (içi boş / içi boş bırakmak) en iyisi olduğunu söyledi.

Bu doğru mu yoksa önemli değil mi?

Ayrıca, bir nesnenin iki bölümünün ayrı renkler veya malzemeler olmasını istersem ne olur? Bunu Blender'da değiştirmek zorunda mıyım?

Herhangi bir tavsiye ve bilgi yardımcı olacaktır, teşekkürler.

resim açıklamasını buraya girin

resim açıklamasını buraya girin


1
Kullandığınız yazıcı hakkında bilgiler çok yardımcı olacaktır. Açıkçası katı bir nesne içi boş olandan çok daha fazla malzeme kullanır, bu nedenle yazıcının modellerinizi nasıl yorumladığını öğrenmeniz gerekir (küçük testler yapın?). Yazıcı aynı anda birden fazla malzemeyi destekliyor mu? Değilse, baskıyı doğru zamanda duraklatmanız ve renkleri değiştirmek için malzemeleri değiştirmeniz gerekir. Blender'daki renkleri kılavuz olarak ayarlayabilirsiniz, ancak bu, temel bir 3D yazıcıyla makaraları sihirli bir şekilde değiştirmez. Unutmanız durumunda programlı olarak bir durma noktası ayarlayabilirsiniz, ancak yine de bu donanıma bağlıdır.

Yanıtlar:


4

Duvarlar konusunda haklısın. Bir Solidify nesne değiştirici kullanmak muhtemelen en iyi seçenektir. Düşük Kalınlık: değer ( 0.1 muhtemelen iyidir) duvarları ince ama güçlü tutmaya yardımcı olur. Tel kafes görünümünden değeri ayarlarken kalınlığı izleyebilirsiniz.

resim açıklamasını buraya girin

Ek olarak, ve bu muhtemelen bilmeniz gereken en önemli şeydir , ağınızın temiz olması gerekir. Temiz olarak, yani hepsi tek parça olmalı. Modelleme sırasında eklediğiniz ayrı küpler, silindirler vb. Yok, sadece bir katı parça. Bu şekilde düşünün. Bir küp eklediyseniz ve bu küpün bir kısmı geri kalanın içindeyse, dışarıdan iyi görünebilir. Ancak 3D Yazıcı dışarıdan basmıyor, her şeyi basıyor. Böylece örgünüzün içinde bulunan gizli de olsa duvar yazdırılacaktır .

Kötü:

resim açıklamasını buraya girin

İyi:

resim açıklamasını buraya girin

Son olarak, ağınızın aşağıdan yukarıya doğru yazdırılamayan veya kendi başına ayakta durmayacak kısımlarınız varsa, destek eklemeyi düşünün. Bunları her zaman daha sonra kesebilirsiniz.

Bacak ekledi çünkü kendi başına durmayacaktı:

resim açıklamasını buraya girin


Eğer bakarsan 2 resim ekledim, başka bir sorum var. Nesnemi yazdırmak için nasıl yerleştirmeliyim? Metin tarafı aşağı bakacak şekilde durmalı mıyım?

@Ulus Muhtemelen en iyisi olurdu. Cevabım yardımcı olduysa, lütfen kabul etmeyi düşün.

Cevap verdiğiniz için tekrar teşekkürler. Ayrıca nesnenin içinde sağlam olmasını istemiyorum, bu yüzden arkasına bir delik yerleştirmek en iyisi olur mu? (İnsanların bunu video eğitimlerinde yaptığını gördüm) Ve eğer öyleyse en iyi yer neresi olurdu? Memnun olacağım bir fikriniz varsa lütfen bize bildirin :)

@Ulus Bir delik mi? Katılaştırıcı değiştirici, sadece duvar olmasını sağlayacaktır. Bir deliğin içine bir şey sokabilmek ister misin? Bunu yaparsanız, belki de bloklu örgünün orta arkasında, orta tutacağın altında.

Hm tamam, yinelenen örgü içine ekstrüzyon ve yeniden boyutlandırma da işe yarayacak, o zaman işe yarayacak bir silindir ile bir delik yapmak için bir Boolean değiştirici kullanacağım :)

3

3D baskı yaparken dikkat etmem gereken şeyler nelerdir?

manifold olmayan geometri : gerçek dünyada var olmayan geometri .

Dışa aktarmadan önce ağınızın boyutlarının doğru olup olmadığını kontrol etmek iyi bir fikirdir:

resim açıklamasını buraya girin


Kafes analizinin açılması, kesişen yüzler, keskin kenarlar, eşiğin altında kalınlığa sahip kenarlar ve diğer kriterler gibi sorunların görsel olarak incelenmesine olanak tanır.
inceleme aracı bu problemlerle yüzleri renklendirir.

resim açıklamasını buraya girin


Son olarak, gevşek geometri, iç yüzler veya bağlantısız köşeler gibi özelliklere göre seçim yapabilirsiniz.

resim açıklamasını buraya girin

Bunların sadece sorunları bulmanıza yardımcı olacak araçlar olduğunu unutmayın, hiçbiri 3d baskı için ağı düzeltmeyecektir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.