Çözünürlük Dezavantajları


17

Bir ABS veya PLA ekstrüzyon 3D yazıcıda, daha yüksek bir çözünürlükte yazdırmaya çalıştığımda oluşabilecek potansiyel olarak olumsuz kalite farklılıkları var mı?

Ekipmanın yüksek talep görmediği için baskı süresi konusunda endişelenmiyorum. Bununla birlikte, cihazın kırılmaya daha eğilimli olabileceği, muhtemelen kusurları olabileceği veya şu anda hayal edemediğim başka sorunları olabileceğinden endişeliyim.


Soru aslında pla veya abs ile ilgili değildir; ifadeler sadece reçine veya metale karşıt plastik bir filamenti belirtmek için kullanılmıştır.
kaine


@ thethirddimension, bu daha iyi. Ben bir "plastik-filament-fdm" etiketi aslında yararlı olacağını düşünüyorum.
kaine

@kaine Veya sadece düz "fdm".
Tom van der Zanden

@TomvanderZanden "fdm" zaten etiketlendi. Çok daha az yaygın olsa da, plastik filamana dayanmayan diğer fdm türleri vardır.
kaine

Yanıtlar:


15

Çözünürlük üzerinde gördüğüm en büyük etki, termal gradyanlardan kaynaklanan plastik stresten kaynaklanıyor.

Daha yüksek çözünürlüklü baskılar daha fazla malzeme katmanı oluşturur ve her katmanın termal stres üzerinde kümülatif bir etkisi vardır. Üst katmanlar soğudukça daha fazla çeker ve alt katmanlar, katman sayısı arttıkça daha güçlü bir şekilde kıvrılır.

Buna karşı koymak için, ısıtılmış (hatta sadece taslak içermeyen) bir muhafaza büyük bir fark yaratır. Isıtılmış bir baskı yatağına sahip olmak, yatağın kendisi deformasyona direndiği sürece önemli ölçüde yardımcı olur (örneğin, bir sac veya PCB yatağı, aynı gerilim altında camdan daha fazla bükülür).

Bununla birlikte, gerçek plastik mukavemet artmıştır. Daha ince malzeme tabakalarının döşenmesi tabakalar arasındaki bağlanma mukavemetini arttırmaktadır.


1
Daha ince tabaka yükseklikleri, eğrilmeyi azaltma eğilimindedir, arttırmaz. Termal büzülme gerilmeleri, tabakalar biriktikçe daha eşit ve kademeli olarak uygulanır, bu da baskının ilave tabakalar baskıya daha fazla eklendikçe kıvrılmaya karşı dirençli sert ve kararlı bir "temel" oluşturmasını sağlar.
Ryan Carlyle

5

Son baskının sağlamlığı ile ilgili olarak, filamanın kendisinin katmanlar arası yapışmasına bağlı olduğuna inanıyorum - ki bu çok değişir. Ayrıca, normal olarak, daha kalın katmanlar baskının gücünü belirli bir noktaya kadar artıracaktır.

Mukavemet / tabaka yüksekliği oranının gayri resmi bir çalışması burada bulunabilir : Bu çalışma, baskının mukavemetinin 0,25 mm'lik bir tabaka yüksekliğine kadar arttığını ve daha sonra stabilize olduğunu göstermektedir.

Öte yandan, yüksek çözünürlükte baskı genellikle kötü kalitede filamandan, özellikle de çok fazla nemi emerek bozulan filamandan kaynaklanan kusurları gizler. Yüksek çözünürlüklerde tabaka başına ekstrüde edilmiş plastik miktarının az olması nedeniyle, bazı genel baskı kusurları da daha az belirgin olma ve daha sonra daha kolay kullanım eğilimindedir.


4

Ayrıca meme çapının tabaka yüksekliğine oranının gücü etkilediğini de belirtmek gerekir. Tabaka yüksekliği tipik olarak nozul çapından biraz daha küçük olarak ayarlanır, böylece nozul yeni plastiği bir önceki katmana "sıkıştırır". Bu özellikle ilk katman için önemlidir, çünkü nesnenin yatağa ne kadar iyi yapıştığını etkiler; ancak katmanlar arası gücü de etkiler.


3

Deneyimlerime göre, daha küçük katmanlarla inşa etmek de köprüleme ve çıkıntıları daha belirgin ve başarısız olma olasılığını azaltır.

Daha küçük katmanlar, daha kalın katmanla daha ani olan çıkıntılar için kademeli değişikliklere izin verir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.