Nasıl düz dipli ve ortasında delik olmayan 5 köşeli yıldız nesnesi 3D Baskı?


10

3D Baskı konusunda yeniyim. Bu yıldızı Blender3d'den yarattım. Bildiğim kadarıyla, çoğu yazıcı düz bir tabana ihtiyaç duyar.

Gördüğünüz gibi (mavi çizgi Z ekseni, kırmızı çizgi X ekseni, yeşil çizgi Y ekseni), yıldızın düz kenarları veya noktaları yok.

resim açıklamasını buraya girin

Yıldızın ortasında bir delik var. resim açıklamasını buraya girin

Düz bir tabana sahip olmayan veya ortada bir deliği olan kenarları olmayan bu nesneyi yazdırabilen bir yazıcı (marka / model) var mı? Bu nesneyi yazdırmak için herhangi bir geçici çözüm var mı?

Yanıtlar:


6

Tipik FDM masaüstü 3D yazıcılar, büyük çıkıntıları yazdırmanızı ve destek yapısını kullanmanız (yazdırıldığında) ya da iyi bir baskı yapışması elde etmek için doğal bir düz alt yüzeyden yoksun olmasını gerektirdiğinden bu modelle mücadele edebilir. Birkaç öneri:

  1. Bazı FDM yazıcılar baskı desteğinde mükemmeldir ve hatta bazıları çözünebilir destek yapısını yazdırmanıza izin verir. Bunlardan birini bulursanız, evinizde güvende olursunuz.

  2. Modeli ikiye bölebilir, bu parçaları ayrı ayrı yazdırabilir ve daha sonra bunları birbirine yapıştırabilirsiniz. Bu, karmaşık modeller için oldukça yaygındır ve modelinizi temel FDM yazıcılarda bile yazdırmanıza izin verir. Tom'un cevabı bunu iyi gösteriyor.

Doğal olarak başka 3D yazıcı teknolojileri de (SLA, reçine vb.) Var, ancak bunlarla ilgili pratik bir deneyimim yok ve size bunlarla ilgili iyi bir cevap vermek için başkalarına bırakıyorum.


1
Yıldızı ikiye bölme fikrinden hoşlanmıyorsanız, destek malzemesi iyi bir yoldur. Çözülemeyen destekler bile işe yarayacaktır, ancak model üzerinde "noktalar" bırakacaktır. PVA destek malzemesi kullanan bir çift ekstrüder yazıcım var ve yüzey teması kusursuz değil, ancak uçlara köprü kurmaya çalışmaktan daha üstün. Çoğu dilimleyicinin, belki de istenen kadar küçük olmayan, bazı boyutlarda düz bir nokta oluşturacağını düşünüyorum.
fred_dot_u

2
Bu özel 'yıldız' model için, yıldızı ikiye bölmenin (düz bir taban oluşturmak ve herhangi bir çıkıntıyı kaldırmak için) en iyi çözüm olacağı ve özellikle de üst ve alt özdeş olacağı görülüyor.
J. Roibal - BlockchainEng

1
Pozisyon ve destek noktalarını otomatik olarak hesaplamak için Meshmixer uygulaması ve işlevini denemenizi öneririm. Bu uygulama bununla gerçekten harika (kesin olarak mükemmel olmasa da). En önemlisi nedir - insanın aklına bile gelmeyecek bir yönelim önerebilir :) Sadece bir deneyin.
darth pixel

@ darthpixel, bu iyi bir tavsiye! Belki de bu model bazı iyi destek direkleriyle dik olarak basılabilir mi?
Tormod Haugene

5

Mevcut cevap, modeli gösterildiği gibi (örneğin Z eksenine yazıcıya karşılık gelen parçanın Z ekseni ile) destekle veya ikiye bölerek yazdırmayı önerir.

Destekleri bu şekilde kullanmak kötü bir fikirdir, çünkü geometri nedeniyle çok pürüzlü bir yüzey kalitesi bırakacaktır (ve zahmetli destek malzemesi ile uğraşmak istemiyorsanız kaldırmak çok zor olacaktır). Modelin ayrıca yapı plakası ile hiçbir teması olmayacaktır, bu da ayrılma olasılığını arttırır (destek kullanırken bile, yapı plakasıyla temas eden makul miktarda yüzey alanı istersiniz). Ortadaki deliği açmanız gerekir (çünkü destek orada kaldırılamaz).

Yarıya bölme ve bu yönde baskı yapma yaklaşımı da ideal değildir, çünkü yıldızın çok yumuşak eğrileri nedeniyle yüzey kalitesi tekrar çok pürüzlü olacaktır. Ortadaki delik de biraz deforme olmuş ve düzleşecek ve destek gerektirecektir.

Bunun yerine, bu model için, çok daha iyi bir yaklaşım onu ​​şöyle ayırmaktır:

Model, yıldızın iki "noktasından" geçen bir çizgi ile bölünür.

Üst yarının hiç çıkıntısı yoktur ve alt yarısında sadece desteksiz yazdırılması kolay olan hafif çıkıntılar vardır. Yüzey kalitesi, diğer yönde yazdırmaya kıyasla çok daha iyi olacaktır. Ayrıca, delik XY düzleminde de temizlenebilir.


Bir yan notta, modelin bu eksen boyunca dilimlenmesi, ilk katın kaldırılma şansını da azaltacak ve daha sonra birbirine yapıştırdığınızda bir "dikiş" oluşmasını önleyecektir.
Tormod Haugene

Harika öneri Tom. Sorum şu; bu simetri çizgisini nasıl 'anladınız'? Bir tür yazılım veya sadece sade ve basit bir sezgi ve deneyim var mıydı? Şimdiden teşekkürler.
J. Roibal - BlockchainEng

1
Sadece sezgi.
Tom van der Zanden

Bölünme OpenScad'de kolayca yapılabilir. mevcut modeli içe aktarın ve üst kısmının bulunduğu büyük bir küpü çıkarın. diğer parçayı, kesilen taraf baskı yatağına gelecek şekilde döndürün. Kaydet. Sonra büyük bir kutuyu büyük taraftan çıkardığınız başka bir kutu yapın. Döndürün ve kaydedin.
EvilTeach
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.