Filamenti uzun tüplerden çekme


11

Yazıcımı küçük bir odaya kuruyorum ve filamentleri daha kolay bir şekilde değiştirebileceğim bir sistem bulduğumu sanıyordum, ancak henüz mümkün olmadığından emin değilim.

Makarayı fiziksel olarak değiştirmek yerine, makaralarımın çoğunu dönebilecekleri duvara asmak ve sadece (doğrudan tahrikli) ekstrüderdeki filament uçlarını değiştirmek istiyorum. Makaralar, ekstrüderden bir mesafeye ve çeşitli açılarda yerleştirilecektir. Bu nedenle filamanın makaradan uygun açıda çekildiğinden emin olmak ve kırılmasını önlemek için, muhtemelen yazıcıya ulaşmak için esnek bir tüpten geçmesi gerektiğini düşünüyorum .

Bu tür tüplerin Bowden tarzı ekstrüderler için kullanıldığını biliyorum, ancak önerdiğim şey en az iki yolla farklı: [1] ekstrüder motoru filamanı tüpten çekiyor ( itmiyor ) ve [2] tüp normalden daha uzun, örneğin 1 ila 2 metre.

Bu plan uygulanabilir mi? Yoksa öngörmediğim sorunlar mı?


Edit 1: 1-2 metre nereden geldiğimi bilmiyorum. Mesafe aslında 50 cm'ye daha yakın.

Edit 2: Önerilen kurulumumu açıklığa kavuşturmak için işte ham bir maket:

model


Fantastik bir yaklaşım ve bu fikrin yarattığı olasılıkları gerçekten çok seviyorum. Sorularım: Yazıcı filamanları ve hangi filamanları değiştirmeyi nasıl bilebilir? (potansiyel olarak G Koduna yazılmıştır?) Yazıcı filamanı nasıl değiştirecek? İkinci soruya cevap olarak, ikinci filamenti birinciye eriten (sigortalayan) bir tür kesici öngörüyorum, ancak bu tek tip bir şekilde nasıl başarılabilir? Her neyse, bunun harika bir fikir olduğunu düşünüyorum, bu konuyu yakından izleyeceğim! Herhangi bir şekilde yardımcı olabilirsem bana ulaşın.
J. Roibal - BlockchainEng

@ J.Roibal: Yorumunuz benim gerçek fikrimden biraz daha iddialı. :-) Hala filamentleri elle değiştirmeyi düşünüyordum, sadece gerekli zamanı ve çabayı en aza indiriyordum. Bu, baskı sırasında filamentleri çalışırken değiştirmenize kesinlikle yardımcı olacaktır, ancak şu anda bunu tam olarak otomatik hale getirme planım yok. --- İlginizi çekebilecek yeni bir proje daha biliyorum . Ama aklımdakilerden biraz daha pahalı.
mhelvens

cennetlerim mhelvens! Bunun nasıl otomatik hale gelebileceğini tamamen görebiliyorum, çift ekstrüder 3-d yazıcıların ihtiyacını ortadan kaldırırken düzinelerce renk ve malzeme türünde otomatik olarak yazdırma özelliği ekliyoruz.
J. Roibal - BlockchainEng

@ J.Roibal: Elbette. Ben de görebiliyorum. Ve gelecekte süreci otomatikleştirebilirim. Ancak bu bir hobi projesi olacaktı ve çok renkli baskılar için gereken hassasiyeti elde edemezdim. Bu teknolojiyi geliştirmek tam zamanlı bir çaba olacaktır, çünkü düşündüğünüzden daha karmaşıktır. --- Her neyse, önceki yorumumda ima ettiğim gibi, istediğiniz teknoloji zaten var. Göz at Palet . Keşke bunu karşılayabilseydim.
mhelvens

@ J.Roibal: Palet, önerdiğiniz gibi birden fazla filamanı tek bir akışa ekler. Sorun, renklerin sıcak uçta birbirine karışmasıdır. Net renk değişimleri elde etmek için ana baskının yan tarafında karışık plastiği temizlemek için bir 'geçiş kulesi' inşa ederler. --- Burada bahsettiğimiz çözüm farklı çalışır. Her takas için, mevcut filamenti geri çeker ve bir başkasını çekmeye başlar. Bu muhtemelen aynı hot-end'i besleyen birden fazla Bowden ekstrüderine dönüşecek ve fazla atık üretmeyebilir. Kulağa eğlenceli bir proje gibi geliyor. Ama bir günlük işim var. ;-)
mhelvens

Yanıtlar:


8

Bunun en iyi yaklaşım olmadığını söyleyebilirim.

Açıkladığınız durumda, yazıcınızın biraz üstüne bir çeşit dikey halka takmayı tercih ederim. Bu halka filamentinizi herhangi bir yönden yönlendirir.

Diyelim ki yazıcınızın sağında ve solunda bir makara var, ikisi de yazıcının kendisinden 1 m uzakta. Filament alır ve yüzüğü düşünce ekstrüderinize koyarsanız.

Bence halka yazıcı üzerinde 15..20 cm civarında olmalı, 10.15 cm çapında olmalı ve makaralar çok düşük olmamalıdır.

Gördüğüm tek sorun, yazıcıdan çok uzak olan makaraları gevşetmek, çünkü o zaman filament açısal olarak açılacak, ancak aynı sorun teflon tüplü ve teflon tüpsüz olacaktır.

[değiştir] İşte tasarımın basit bir değişimdir

resim açıklamasını buraya girin

[edit2] Ayrıca, makaraların yanına küçük halkalar ("gözler") takarak uygun çözülme filaman açısını sağlayabileceğinizi de unutmayın. Bu gözler filamanı makaradan yönlendirecek ve ardından filaman yazıcıya monte edilmiş büyük halkanıza dönecektir. Bu tekstil endüstrisinde yaygın bir çözümdür

resim açıklamasını buraya girin


Thanx Tormod. Deneyimlerime göre - 1 m'den uzun tüp iyi bir fikir değil. # 1 filamenti çekmek / itmek daha zordur. # 2 bu kadar uzun / ağır tüp, kulaklığın hareketini etkiler. # 3 Filament'i kurmak / kaldırmak rahatsız edici
Darth Pixel

Kesinlikle katılıyorum, Darth! :-)
Tormod Haugene

Önerilen kurulumu halka ile anladığımdan emin değilim. Hızlı bir mockup görüntüsü istemek çok fazla sorun olur mu (soruya eklediğim gibi)?
mhelvens

Ve filamenti bir açıyla çekme (ve makarayı tutmasını bekleme) tüpleri önermemin sebebi. Filament açısı kaynağa düzgün bir şekilde yönlendirilirse, bunu bir sorun olarak görmüyorum. Düşünceler?
mhelvens

@mhelvens lütfen yazıma bir göz atın (düzenle). Ayrıca halkaların tasarımın her iki tarafında da kullanılabileceğini unutmayın (Thanx Tormod). Filamentin uygun açıda gevşemesini sağlayacak makaranın yanına küçük "göz" uygulayabilirsiniz, o zaman benim tarafımdan önerilen yüzüğe bir loooong yolu olabilir :) (tabii ki bu şekilde daha fazla halka olabilir) filamenti düzgün bir şekilde yönlendirecektir) ... çektiğinizi varsayarak, yaptığınız
darth pixel

5

Bu, bir süre önce sorduğum soruya biraz benziyor. Gönderdiğim sorudaki Ryan Carlyle'ın cevabına dikkat edin . Gönderi, kılavuz tüplerin sürükleme nedeniyle ekstrüzyonu engelleyebileceği çeşitli yolları açıklamaktadır. Kılavuz tüplerinizin uzunluğu ile ilgili olarak, tüpün nispeten düz olduğundan emin olun.

Filamenti makinenin üstünde tutuyorsanız, tüplere gerçekten ihtiyacınız olmayacak ve makara ile ekstruder arasındaki mesafenin de önemi olmayacaktır. Tüpün amacı, filamanın makinenin arkasından gelmesini engellememesini sağlamak, böylece ekstrüderinizi potansiyel olarak tıkamasıdır.

Güncelleme OP'nin çizimine dayanarak, tüpleri bir araya getirmek için tasarımı değiştirmenin yararlı olacağını düşünüyorum. Tüpler birçok temas noktası sağlayabilir ve aynı anda birçok hattın yönetilmesi sorunlu hale gelebilir. Bu nedenle, muhtemelen tüpleri bırakın ve ekstrüdere beslenmedikçe filamanınızı çizmemeye niyet edin. Filamentin düz beslendiğinden / çekildiğinden emin olmak için montajın her iki ucuna (biri depolama rafına, diğeri ekstrüderin üzerine) daha küçük tüp uçları takabilirsiniz. Depolama rafı ile makine arasındaki boşluk önemli değildir. İşte tasarımınızın yönetilmesi daha kolay olabilecek temel bir düzenlemesi. Tekmeler, aşağıda bir yaptığım bir tasarım , bir "çabuk değiştirme" tasarım olarak kendi makine için.

resim açıklamasını buraya girin


Makaralar yazıcının üzerinde asılı olsa bile (plan), ekstruder filamenti makaradan garip bir açıyla çekmeye çalışırsa işler ters gidebilir. Her neyse, bahsettiğiniz cevap faydalıdır. Teşekkürler!
mhelvens

Eskizinizi yüklediğiniz için teşekkür ederiz, elde etmeye çalıştığınız şeyin daha fazlasını anlamanıza yardımcı oldu! +1
tbm0115

4

Zaten büyük tartışmaya, bu genel yaklaşımın su alımı ile filament bozulmasına eğilimli olduğunu eklemek istiyorum. Yani, bunun bir sorun olduğu filaman kullanıyorsanız (en belirgin örnek PLA).

Ayrıca, hedefiniz daha hızlı değiş tokuş yapmaktır, yani her seferinde tüm makaraları (un-) monte etmeden. Eğer doğru anlıyorsam, temel olarak çok filamentli bir makara tutucuya sahip olmak istersiniz. Tek bir çıkışlı kapalı bir kutu tasarlarsanız, içine silika jel ve filamanı takas etmek için daha az çaba harcayabilirsiniz. Bozulma sorunu nedeniyle hala güzel bir serbest asılı biriktirme çözümünden kaçınırım.


İyi bir nokta! Kapalı bir kutu kesinlikle iyi bir hamle olacaktır. Bu aynı zamanda her iki uçtaki kısa filament kılavuzları yerine tüplerin lehine bir argüman gibi görünmektedir. --- Yine de "tek çıkışlı kutu" planınızı anlamıyorum. Noktayı görmüyorum ve muhtemelen filament değiştirmeyi zorlaştırır, çünkü tüpten yeni bir iplik beslemek için makara muhafazasını açmam gerekirdi. Şu anda mockup görüntümdeki gibi ekstrüderin biraz üzerinde bir dizi ayrı tüp çalıştırmaya meyilliyim.
mhelvens

Evet, tüpleri biraz hava geçirirseniz veya her takasta filamanın ilk kısmını kullanmazsanız, fikriniz daha iyi çalışır. Tek tek tüplere tamamen ihtiyaç duymamanız için neden tüm kutunun yazıcıya çok yakın olmasını istemiyorsunuz? Taşıyıcı tarafından 5 tüpün hareket ettirilmesi, baskının kendisine fayda sağlamayan motora ek yüktür.
kamuro

Makaraların yerleştirilmesi tamamen yazıcı odasında bir kısıtlama konusudur. Makaraların yaklaşık 50 cm mesafede olması gerektiği ortaya çıktı. --- Dahası, J. Roibal'ın bir yorumda önerdiği gibi, bir gün filamenti değiştirmeyi tamamen otomatikleştirmek için eğlenceli olabilir. Bunun için kesinlikle bireysel tüplere ihtiyacım var. Birden fazla tüp yüke gerçekten önemli ölçüde katkıda bulunur mu? Denemem gerekecek.
mhelvens

Yük, tüplerin yazıcıya nasıl yönlendirildiğine bağlı olabilir. Bir repstrap oluştururken bir sorunum vardı - bowden tüpü takılır takılmaz, motor artık hareket etmiyordu. Gerçek şu ki, bu küçük bir cd lazer arabası sürücü motoru, ama tüp olmadan kusursuz hareket etti. Sınırdaki akımı kaybetme adımlarına ne kadar yükseltmeniz gerektiğini kolayca öğrenebilirsiniz. Yazıcınızı çok fazla etkilemediğini tahmin ediyorum (gölgelenmeyi izleyin), ancak kolayca önlenebilirse, neden tasarım yaparken bunu düşünmemeniz gerekir;) Tamamen otomatik sesler gibi gerçek eğlence;)
kamuro

3

Evet, bu mümkün. Tüpü her iki uçtan da kısıtlamalısınız, bu makaranın ekstrüderin üzerine çekilmesini önler. Bu yaklaşım ters bowden kurulumu olarak bilinir .


'Tüpü her iki uçta kısıtla' ile ne demek istiyorsun? Sadece her iki ucun da asılmamasını mı öneriyorsunuz? Lütfen soruya eklediğim resme, anlamınıza uyup uymadığını görmek için hızlıca göz atın.
mhelvens

Evet, bu ne demek istediğimle eşleşiyor. Tüp olmadan makaraların gevşemesi için gereken kuvvet ekstrüdere aktarılır (muhtemelen hareket ettirilir ve baskı kalitesi düşer). Tüp yerinde olduğunda, bu kuvvet bunun yerine tüpün montaj parçasına uygulanır.
Tom van der Zanden

1

Bu, aşağıdaki sürece çok fazla bir sorun olmamalıdır:

  1. Filamanı kırılmayı önlemek için doğru şekilde yönlendirirsiniz (Tom'un belirttiği gibi her iki uçta)
  2. Çekme ekstrüder motoru ile makaranın kendisi arasında çok fazla sürtünme olmasını önlersiniz.

Filamenti yönlendirmek için 1-2 metre teflon tüp kullanmayı düşündüğünüzden bahsediyorsunuz. Bu işe yarasa da , uzun teflon tüpler filamanı çekmekten sürtünmeyi artıracaktır. Dahası, böylesine uzun bir tüpe sahip olmanın hiç faydalı olmayacağından şüpheliyim; tam tersine, bence oldukça pratik olmayabilir. Büyük olasılıkla, her iki uçta da basit kılavuzlara sahip olmak (tüp saplamaları veya halkaları olsun) yeterli olacaktır.


Aha. Bir tüp yerine her iki uçta kılavuzlar. Bunun içindeki duyguyu görebiliyorum. Şimdi düşündüğüme göre, diğer cevaplar (darth piksel gibi) de bunu ima etmiş olabilir.
mhelvens

mhelvens, hem Tom hem de Darth'ın buna ima ettiğine inanıyorum. İster tüp ister yüzük olsun, o kadar da önemli değil. :-)
Tormod Haugene

1
@TormodHaugene Aslında tüp ve halkalar arasında fark var. Bir tüpün cevabımda bahsettiğim avantajı var, halkalar yok.
Tom van der Zanden

0

Fikriniz aslında iyi, ama bazı düzenlemeler ekleyeceğim. Her şeyden önce, ekipmanınızı temiz tutmak için, tüplerin girişindeki filamanı temizlemek, rulolar üzerinde birikecek tozu temizlemek için küçük köpük kauçuklar eklemek istersiniz.

Tavsiye edeceğim başka bir şey, tüpleri ekstrüder kafasına değil, onlar için ayrı bir desteğe asmaktır, çünkü buna ek bir sürtünme ekleyecektir ve ek sürtünme ile 3d modelin bozulmasına neden olabilir.


Gelişmelerinizi daha fazla tartışabilir misiniz? Özellikle cevabınızın bakım kısmıyla ilgileniyorum.
J. Roibal - BlockchainEng

1
@ DanBoyko: Son cümleyi bitirdiğini görmek isterim. :-)
mhelvens

Gerçekten üzgünüm, neden cevabı kestiğini bilmiyorum, 3d modelin bozulmasına neden olan ek sürtünme ile zarar vereceğini söylemek üzereydim
Dan Boyko
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.