Diş fırçası kılları basılabilir mi?


11

Diş fırçası kıllarını ortak bir FDM 3D yazıcı kullanarak yazdırmak mümkün mü? Özellikle kılların genişliği, her bir kılın birbirine yakınlığı ve her bir kılın esnekliği ile ilgileniyorum.


Merhaba J. Roibal, sorunun bir süredir devam ettiğini fark ettim. Aşağıdaki cevaplardan herhangi biri sorununuzu çözebildi mi? Eğer öyleyse, uygun cevabı kabul eder misiniz? Değilse, size daha fazla yardımcı olabilmemiz için eksik olan ne? Ayrıca, kendi başınıza çözdüyseniz, her zaman kendi çözümünüzü cevaplayabilir ve kabul edebilirsiniz. Teşekkür ederim.
StarWind0

Yanıtlar:


6

Aslında geçen yıl bir grup, saçları fırçalamak, vb. Yazdırmak için normal bir FDM yazıcısı kullandı. Carnegie Mellon Üniversitesi'nin basın bültenine bakın

https://www.engadget.com/2015/10/29/3d-printing-hair-is-as-easy-as-using-a-hot-glue-gun/

http://technabob.com/blog/wp-content/uploads/2015/11/3d_printed_hair_by_Gierad_Laput_Xiang_Chen_Chris_Harrison_1.jpg

Bu, bildiğim kadarıyla bu sürece erişemeyeceğinizi ve muhtemelen bir patentler ve diğer inovasyon katillerinin altında olduğunu söyledi.

Şimdi bu fantezi yazılım dışında nasıl yapılır.

Bir FDM yazıcı için şimdiye kadar aldığım en küçük meme 0.1 mm idi, anında sıkıştı. Satırlar bu hassasiyetle yazdırılabilir.

Şimdi DLP gibi daha gelişmiş bir şeye geçmemiz gerekiyor. İstediğiniz malzemeleri değil, istediğiniz boyuta daha yakın. bir formlab 25 mikron baskı yapabilir. Bir saç olarak 17 mikron, "yeterince yakın" .. ama bir reçine kırılgan ve kırılır. Esnek malzemeler gibi başka malzemeleri de var, ama onlara yeterince aşina değilim.

Ayrıca sadece bahsedeceğim. Küçük plastik şeritlerin sizi kesmesi, taraktan daha olasıdır.


FormLabs (form1 +) ile ilgili ek bir not, 25 mikronluk özellikler oluşturabilir, ancak benim deneyimime göre, özellikle bir kıl gibi birbirine çok yakın yazdırıldıklarında, vurulma veya özlenmenin güvenilir bir şekilde yazdırılmasını sağlar.
Diesel

3

Bu noktada, mevcut diş fırçalarıyla aynı tasarımı yazdırmayı planlıyorsanız, bir FDM yazıcısı muhtemelen iyi sonuçlar vermeyecektir.

Her bir telin çapı yaklaşık 0.007 "'dir, bu da ekstrüde edilebilecek tipik minimum çaptan biraz daha büyüktür. Bu, katmanlar arasında yeterince iyi bir yüzey sağlamak için fazla yer bırakmaz.

Bu küçük özelliklerle, makinenin çözünürlüğü ve doğruluğu ile ilgili sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Çözünürlük, tellerin ayrı ayrı ne kadar iyi basılacağını belirleyebilir. Doğruluk, her katmanın üst üste ne kadar iyi baskı yaptığını belirleyebilir. Makinelerinizin doğruluğu yaklaşık 0.0005 "ise, katmanlarınızın 0.007" boyut özelliğinde yaklaşık 0.0005 "-0.001" bitmesini bekleyin. Ayrıca, makinenin ne kadar iyi korunduğunu / ayarlandığını da hesaba katmıyorum, bu da hem çözünürlüğü hem de doğruluğu bozabilir.

Yani, bir FDM'de mümkün, ancak şu anda mümkün değil.

Oranlarınıza yardımcı olmak için:

  • İlerleme hızınızı yavaşlatın (belki 30-40 mm / s)
  • Ekstrüzyonun üstünü ve altını izleyin. Bunun gibi daha küçük özelliklerde daha belirgin olacaktır. Ya büyük bir damla gibi görünecek ya da hemen hemen hiçbir şey. Telafi etmeye yardımcı olması için dilimleyicinizde ayarlarınız olmalıdır.
  • Ekstrüderinizi ve tahrik dişlisini temizleyin ve ekstrüder grubundaki filament üzerindeki gerilimi ayarlayın.
  • Kaliteli filament kullanın! Filament yuvarlak değilse, aşırı / düşük ekstrüzyon meydana gelir.
  • Ağzınıza giren bir şey için kullanmanıza izin verilen malzeme türü ile ilgili herhangi bir sağlık kuruluşu gereksinimine dikkat edin. Aynı mantık, kılları küflenebilecek bir şeyde basmamanızı sağlamak için de geçerlidir. Naylonun en azından ABD'de güvenli olduğuna inanıyorum, ama bana bu konuda alıntı yapmayın.

Buna ek olarak, FDA onaylı basılı malzemeler bile ağızda kalmayacaktı. Yazıcılar FDA standartlarını karşılamayacak.
StarWind0

@StarWind Basılı parçanın FDA standartlarını nasıl karşılamayacağını biliyor musunuz? Doğal PLA veya Naylon için bile değil mi?
tbm0115

1
3d baskı hobileri, koştuğum facebook grubunda bu konuda uzun bir sohbet ettik. Sorun makinenizin gıda sınıfı / temiz oda standartlarını karşılamayacağıdır. O alanda çalışan üye bundan çok emindi. Plastik olacak.
StarWind0

Bahsettiğimiz temps göz önüne alındığında aptalca olduğunu düşündüm
StarWind0

1
Doğru! Meme ve yapı plakası kurulumlarında (bant, tutkal vb.) Kirlenme sorunu var, değil mi?
tbm0115

1

Bir damla döngü tekniği kullanarak bir Noel ağacı için bir şeyler yapmak için bir gittik . Aynı yöntemi veya benzer bir şeyi diş fırçası kıllarına benzeyen bir şey yaratmaya çalışmak için kullanabilirsiniz, ancak dişlerinizi onunla temizlemeyi denemek isteyeceğinizi düşünmüyorum.


Biraz daha ayrıntı ekleyebilir misiniz? "Düşüş döngüsü" tekniği nedir?
Tom van der Zanden

Temel olarak, yazıcı ince bir havada modelden bir çizgi yazdırır ve daha sonra bir döngü veya filaman dizisi oluşturarak modele geri döner.
user802599
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.