Metal benzeri parçalar nasıl yazdırılır?


19

Plastik gibi görünmek veya hissetmek istemediğim parçaları kullanmak için parçaları (örneğin mücevherleri) yazdırmak istiyorum, ancak metal benzeri, bu yüzden kısaca insanlar çok fazla fark görmeyecek.

Bunu başarabilecek belirli tipte ev tipi yazıcılar var mı? Yoksa kullanmanız gereken bir tür filament mi?


iyi bir metalik boya bunu herhangi bir malzeme üzerinde yapamaz mı? Ağırlık aynı olmayacak, ancak gittiğinizden şüphelendiğim parlak görünüme ve soğuk sıcaklığa sahip olacak.
deltree

1
Cevabımı ekleyerek, en iyi seçenek hala PLA veya ABS dökümünü kaybediyor ve uygun uçları olan bir kuyumcu matkabı ile parlatıyor. Gerçek kuyumcuların kullandığı şeyle aynı, ancak balmumunda baskı yapan ve bunun yerine kayıp balmumu döküm kullanan 10.000 $ + Solidscape yazıcıları kullanıyorlar.
Leo Ervin

Yanıtlar:


14

RepRap'e FDM yazıcılar gibi yazdırmak isterseniz, metalden yazdıramazsınız, ancak metal gibi görünmeye çalışan bir filaman kullanabilirsiniz. Bronzefill ile iyi bir deneyimim var , ancak metal filaman 3d baskı için sadece Google var . Bazen parçaların bir kaya tumbler ile sonradan işlenmesi gerektiğini unutmayın . Yapabileceğiniz ve kullanabileceğiniz birkaç açık kaynak DIY tumbler vardır .

Aslında metalden baskı yapmak istiyorsanız , çok daha pahalı olan SLS ( Seçici lazer sinterleme ) yazıcısına ihtiyacınız olacaktır .


6
Bir FDM yazıcı ve karışık bir filaman kullanmayı seçerseniz, daha güçlü bir nozul (sertleştirilmiş çelik nozul gibi) satın aldığınızdan da emin olurum. Bu, karıştırılmış filamentler (metal dolgular, ahşap PLA, karanlıkta parlama gibi) pirinç nozullara karşı aşındırıcı olabilecek parçacıklar içerdiğinden nozuldaki aşınma ve yıpranmayı azaltır.
Droid_JSmith

8

Colorfabb metal filamentleri kullandığım en metal benzeri filamentlerdir (bakır, pirinç ve bronz) ve muhtemelen mücevherler için en anlamlı olanlardır. Katı metal kadar yoğun olmasa da, normal plastikten yaklaşık 3 kat daha yoğun ve metal parlatıldığında ortaya çıkar. Ağırlaştırmak için% 100 dolumda yazdırın. Bronzefill yaklaşık 3.9g / cm³, ağırlıkça yaklaşık% 80 metal, hacimce belki% 30-40'tır. Cilalı sonucun katı metal gibi hissettiğini söyleyemem, ancak plastik gibi daha az hissediyor.

Ayrıca neredeyse tamamen metalden yapılmış ve katı metale sinterlenebileceğine söz veren Filamet de var, ancak henüz serbest bırakılmadı.8

Özellikle daha küçük parçalar için elektro kaplamaya bakmanızı öneririm. Bunu kullanarak gerçekten güzel, bakır, nikel ve hatta altın bir kaplama elde edebilirsiniz.

En büyük sorun, bir şeyi elektrolize etmek için iletken olması gerektiğidir, ancak piyasada plastiği iletken hale getirmek için çok hafif bir kaplama uygulamak için kullanabileceğiniz birçok iletken boya vardır. İletken boyayı uygulamadan önce iyice astarlamayı (2-3 kat) öneriyorum, çünkü ihtiyaç duyulan iletken boya miktarını en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

İşte ucuz, diy, elektrokaplama çözümü için eğitici bir bağlantı . Metal üzerinde yaptığınızı varsayar, ancak iletken boyayı uyguladıktan sonra, aynı şeydir.

Ayrıca burada iş gayet iyi yapacak oldukça iyi fiyatlı iletken sprey boya amazon bir bağlantıdır .


4

parçalar ... istemiyorum ... plastik gibi hissediyorum

Bu metal gibi görünmekten daha zordur. Plastik neredeyse metal yoğunluğuna veya metalin termal iletkenliğine sahip değildir. Böylece dokunma ile insanlar hemen hemen her metal eşya ile benzer görünen plastik bir eşya arasındaki farkı söyleyebilecekler.

Takı için, kullanıcı metal olmadığını düşünmediği sürece (söyleyebileceklerdir) çoğu izleyiciyi uygun terbiye ile kandırabilirsiniz. Zımparalama / düzeltme ve daha sonra yazdırılan parçanın boyanması çoğu şey için işe yarayacaktır.

Önemli ölçüde sallanan şeyler için, öğenin sallanması ve hareketi yoğunluğunu verebilir, ancak insanların içi boş metal olmasını bekledikleri bazı nesneler katı veya yüksek yoğunluklu plastikte basılabilir ve aynı yoğunlukta olsalar da, daha düşük yoğunluktadırlar.

Bunu başarabilecek belirli tipte ev tipi yazıcılar var mı?

Metalik hissedenler için, hayır, ağırlık ve termal iletkenliğin önemli olmayacağı çok küçük öğeler hariç. Bir lazer sinterleme yazıcısı, gerekliyse gerçek metal parçalar yapabilir, ancak bunlar ev makineleri kategorisine girmez.

Çok adımlı bir işlemin sakıncası yoksa, hedefinize ulaşmak için basılı nesnenin kalıplarını yapabilir, ardından gerçek metal veya çok yüksek yoğunluklu epoksiler dökebilirsiniz.

Bunun ötesinde, çok sayıda el işçiliği yapan yüksek çözünürlüklü bir makine sizi metal gibi görünecek kadar yakına getirecektir.


4

Birkaç seçeneğiniz var:

 1. Plastik ve metal toz karışımından yapılmış filamanlarla baskı . Bronzefill bir örnektir.

  Çoğu, bronz veya bakır ve daha çok kil gibi görünmediğini iddia etse de, bazı otomatik parlatma yöntemleriyle yapılabilir:

  Bazıları plastik ve metal toz karışımına sahip olma fikrinden hoşlanmazlar ve saf bronz / başka bir alaşım değilse, boyanabileceğini de söylerler. İkinci seçenek hangisidir:

 2. ABS veya PLA baskıyı metal renkli sprey boya ile spreyle boyayın. Boyanın eşit şekilde uygulanması için önce baskıyı zımparalamanız veya asetonla banyo yapmanız gerekebilir.

 3. Daha gerçekçi doku için metal kaplama yapılabilir.

  3B baskı ilk önce tekrar zımparalanmalı / cilalanmalıdır.

 4. Plastik bir nesneden gerçek metal nesneyi almanın ilk yöntemi: Metal bir kil ile baskı yapmak , daha sonra bir fırına ateşlemek. Filament yerine macunu uzatabilecek uygun bir ekstrüdere ihtiyacınız olacaktır:

  Resmi olarak yapabilen 3D yazıcılar var.

  Bir fırına ihtiyacınız olacak ...

 5. Metal döküm ("kayıp polimer döküm") yoluyla gerçek bir metal nesneyi plastik bir nesneden elde etmenin ikinci yöntemi . Yukarıdaki tüm seçeneklerden, deneyimli, yetenekli ve dikkatli değilseniz bu en tehlikelidir.


3

Mükemmel bir sonuç veren, yukarıda bahsedilen zenginleştirilmiş filamanlara ek olarak, ABS sıvalı, boyanabilir ve hatta krom kaplanabilir.

ABS sıvalı, boyalı ve krom kaplama


1
Neden bazı görüntüleri kendiniz gömmiyorsunuz?
Zizouz212

1

RepRap'ta özel olarak tasarlanmış lehim alaşımları ile baskı hakkında ilginç bir tartışma da var : Blog - Metal baskıya yeni bir yaklaşım .

Yazar, 130 ° C'de erimeye başlayan ve yaklaşık 170 ° C'de biten% 57.5 Sn,% 41.3 Bi,% 1.2 In üzerine yerleşti. Bu, eritmeden sonra daha iyi viskoziteye sahiptir, bu nedenle sadece damlamaz veya boncuklanmaz, erime noktası doğrudan PLA veya ABS'nin üzerine uygulanabilecek kadar düşüktür.

Pirinç nozullar hızlı bir şekilde korozyona uğrar, bu nedenle başka bir malzemeye ihtiyaç vardır (anodize Al bir gelişmedir). Kulağa zor geliyor ama uygulanabilir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.