Adım motorları bakım gerektiriyor mu?


23

Yazıcımı neredeyse bir yıldır kullanıyorum.

Motorları korumak için yapmam gereken bir şey var mı?


3
Genel olarak konuşursak, tekrar kullanmak istediğiniz bir step motor asla açmamalısınız - bazılarında, motor bir demir kaleci kullanılmadan sökülürse, kullanılan mıknatıslar zayıflar. Ayrıca, kirleticilerin, rotor ve stator arasındaki küçük boşluğa girme riski vardır. Teorik olarak, rulman değiştirme işlemini dikkatli bir şekilde yapmanın yolları vardır, ancak masaüstü 3d yazıcılarda kullanılan sıralamadaki bir adımda sorun yaşamayacak gibi görünmez.
Chris Stratton,

Yanıtlar:


13

Step motorun kendisi yok. Motorları döküntü veya toz açısından incelemek isteyebilirsiniz.

Yapılandırmanıza bağlı olarak, şaft kaplinleri, kasnaklar, kılavuz vidalar / dişli çubuklar ve kayışlar gibi step motorunuza bağlanan yazıcınızın parçalarını kontrol etmek isteyebilirsiniz. Step motor telleri zaman zaman aşınma ve gerilme açısından kontrol edilmelidir.


Kabloları hasar bakımından kontrol etmek daha kötü bir şeyi önleyebilir, ancak diğer parçaları periyodik olarak kontrol etmenin gerçekten bir avantajı var mı? Böyle bir çeke yalnızca baskı kalitesinde bir bozulma olduğunu fark ettiğinizde gerekli olduğunu düşünüyorum.
Tom van der Zanden,

2
Asla sorunları önceden önlem almaktan asla zarar vermez. Bunlardan bazıları kontrol etmek kolaydır. Diğerleri yatağın yeniden canlandırılmasını gerektirir. Tekrar kalibrasyon gerektireceği için bunlarla uğraşmam.
kareem

3
Özellikle yüksek hızlı / titreşimli yazıcılarda vidaları ve somunları periyodik olarak incelemek, sadece kendilerini sallamamalarını sağlamak için önemlidir.
Chase Cromwell

10

Hayır, adım motorları bakım gerektirmez. Fırçasız bir motor türüdür, değiştirilmesi gereken fırçaları yoktur.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.