Donanım bitiş durdurucusunu değiştirmeden yazılım ve / veya dilimleyici kullanarak yeni bir konum belirleme konumu nasıl ayarlanır?


9

Sorudan önce, benim kurulumum;

  • Prusa i3 (anakart Mks Gen v1.2 ile)
  • Dilimleyici olarak tekrarlayıcı
  • Marlin kaynak kodu

Ana görevim 3D yazıcımı çikolatalı yazıcıya dönüştürmek. Filaman ekstrüderini çikolata ekstrüderi ile değiştirdim. Sorunum burada başladı. Çünkü, yeni ekstruder hedef arama sırasında y ekseninden biraz durmaktadır. Standart 20x20 cm'lik yataktan çıkıyor. Diğer X ve Z eksenleri TAMAM.

Yani, #definesaşağıda açıklananla oynadım , ama homing ile tek bir mm fark bile yapamadım. Yazıcı ana konumdayken bunların tümü yok sayılır. Donanım uç duraklarına dayanır ve sonunda durur.

Tüm istediğim Y ekseni için 10 mm ofset.

Bununla başladı;

// Travel limits after homing
#define X_MAX_POS 200
#define X_MIN_POS 0
#define Y_MAX_POS 190  <<<< (tested with 190 and 210)
#define Y_MIN_POS 0
#define Z_MAX_POS 200
#define Z_MIN_POS 0

ve bu;

// The position of the homing switches
#define MANUAL_HOME_POSITIONS  // If defined, MANUAL_*_HOME_POS below will be used

//Manual homing switch locations:
// For deltabots this means top and center of the cartesian print volume.
#define MANUAL_X_HOME_POS 0
#define MANUAL_Y_HOME_POS 10 <<< (tested with 10 or -10)
#define MANUAL_Z_HOME_POS 0

Ayrıca, homing ile ilgili değerlerin belirtildiği ancak orada da sevinç olmadığı dilimleme aracı (Repetier) ayarlarıyla oynadım .

Herhangi bir girdi çok takdir edildi.

Yanıtlar:


6

Y-Max ayarı yardımcı olmaz, çünkü eksenin diğer ucu için yazılım bitiş durağıdır.

Y Giriş konumu, yazıcının yalnızca başlangıç ​​konumuna geldiğinde üstlendiği koordinatı değiştirdiği için de yardımcı olmaz. Maksimum uç anahtarlarına ev sahipliği yapan yazıcılar (deltalar gibi) için kullanılır.

Homing'den hemen sonra biraz yardımcı olabilecek G-Code. Homing bir G28'dir. Bundan sonra bir G1Y10 ekleyin. Bu, Y Ekseninizi hedef arama işleminden hemen sonra 10 mm hareket ettirecektir. Böylece istediğiniz pozisyonda olacaktır. Daha sonra bir G92 eklerseniz, bu konum baskı için başlangıç ​​konumu olur. Bu yüzden bu iki satırı eklemek sorunu çözecektir. Cura, başlangıç ​​G-Kodlarını düzenlemenize izin verir, böylece daha sonra değiştirilen kodları tüm baskılarınıza otomatik olarak ekler.

Ayrıca bir G10'u da deneyebilirsiniz (bunu destekleyen bir bellenim ile).

G Kodları ile ilgili Ayrıntılar için bkz. Http://reprap.org/wiki/Gcode


Sonunda, bu da benim sonucumdu. Yani, yazılım son durdurma aslında istediğim gibi değil. Ama, hangi G-Code'un bunu benim için yapabileceğini gerçekten kontrol etmedim. Şimdi biliyorum.
Şener

İstediğim gibi eve dönmek için donanım uç durdurucusunu yeniden takmayı düşünüyorum. Her ne kadar G-Kodları ile o kadar çok oynamadım. Aynı zamanda bir çözüm olarak umut vericidir. Ancak, açıklamanızdan anladığım kadarıyla, Y yönlendirme konumuna G-Code düzeltmesi yalnızca yazıcıyı açtığınızda veya yazıcıyı sıfırladığınızda değil, yazdırmaya başladığınızda işlenir. Yine de sınırların dışına çıkacaktır. bu olursa, bazı sıvı çikolata damlaları hala çevreden düşebilir. Sağ?
Şener

Hedef arama işlemi, donanım uç durdurmaları tarafından tanımlanan hedef konumuna hareket edecektir. G Kodları bunu düzeltir, ancak her harekette kritik konuma ve sonra tekrar geri döner.
Lars Pötter

Lars ve Kamuro'ya çok teşekkürler. Bu çözüm kesinlikle benim günümden kurtuldu. Ama, sanırım, Y uç ucunu yeniden takmak ya da yatağı tüm kenarlarda 10 mm daha büyütmek daha iyi olur.
Şener

3

Şimdi nihayet bunu incelemek için zamanım oldu, çünkü bir şekilde var olduğunu biliyordum, ancak nasıl çalıştığından emin değildim:

Baskı yatağınızın uç noktalarına göre 0,0,0 koordinatını dengelemek için Marlin, Sprinter, Smoothie veya RepRap Ürün Yazılımındaki M206 G kodu komutunu kullanın.

Reprap.org wiki sayfası şunları söylüyor:

Eksenlere başvurulduğunda belirtilen değerler uç nokta konumuna eklenir. Aynı şey, hedef aramadan hemen sonra bir G92 ile elde edilebilir (G28, G161).

Marlin ürün yazılımı ile bu değer M500 komutu kullanılarak EEPROM'a kaydedilebilir.

Benzer bir komut G10'dur, bu ikisini hizalamak tartışmaya tabidir.

Marlin 1.0.0 RC2 ile z için negatif bir değer baskı kafasını kaldırır (!).

Görüyoruz, bu temelde @LarsPoetter tarafından önerilenle aynıdır, ancak EEPROM'a kaydedilebilmesi büyük bir avantajla birlikte gelir, bu nedenle her seferinde veya her farklı dilimleyiciye eklemenize gerek yoktur (doğru anlarsam , - Henüz kendim denemedim)

Bunun kalıcı bir çözüm için işe yarayıp yaramadığını bize bildirin.


Son zamanlarda kurulumumdan uzaktayım, ancak kesinlikle bu G-Kodlarını EEPROM'a kaydetmeye çalışacağım ve nasıl yardımcı olduğunu göreceğim. Daha sonra deneyimlerimi burada paylaşacağım.
Şener

1
Çok teşekkürler @Kamuro. Tamam çalışıyor. Durum Marlin ile son duraklarsa, son durakların yeniden yüklenmesi inandığım en iyi seçenektir.
Şener
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.