Katman kalınlığının 3D yazdırılan nesnenin gücüne etkisi var mı?


10

100 mikron katman kalınlığı nesnesi 300 mikron katman kalınlığı 3D baskılı nesneden daha mı güçlü? Uyulması gereken kurallar var mı?

Filament türü - PLA

Yanıtlar:


12

3D Matter bu konuda mükemmel bir makale yayınladı . Daha kalın katmanların daha güçlü bir parça ile sonuçlandığını, 0.3mm tabakaların 0.1mm tabakalarla basılmış aynı parçadan yaklaşık% 24 daha güçlü bir parça verdiğini bulmuşlardır.

Bu çalışmadaki küçük bir sorun, sıcaklığın etkilerine bakmamasıdır. Sıcaklığın yükseltilmesi genellikle daha güçlü parçalara neden olur, çünkü katmanlar daha iyi kaynaşır. Baskı sıcaklığını yükselterek 0,1 mm'lik bir parçayı 0,3 mm'lik bir parça kadar güçlü hale getirmeniz mümkündür.

Katmanlar arası bağlanma için bir başka husus, bir sonraki katmanın bir öncekine ne kadar "ezilmiş" olduğudur. Daha geniş bir ekstrüzyon genişliği kullanmak mukavemeti artıracaktır.

FDM parçalarının mukavemeti ile ilgili ana sorun, ahşap boyunca tahılda ne kadar güçlü olduğu gibi, katmanlar boyunca çok daha kolay kırılma eğiliminde olmalarıdır. Tasarımınızı yaparken bunu göz önünde bulundurmanız ve strese / zorlamaya maruz kalacak özelliklerin XY düzleminde yazdırıldığından emin olmanız gerekir.


Mükemmel makaleye bağlantı için +1. Teşekkürler Tom.
darth pixel

Katman yüksekliğine göre mukavemet farkının çoğu, daha düşük katman yükseklikleri ile daha sıcak baskı yapılarak giderilebilir. Yüksekliğin yarısının bir teli, iki kat daha hızlı soğur, verir veya alır. Daha hızlı soğutma daha zayıf baskı anlamına gelir.
Ryan Carlyle

@RyanCarlyle: bu aynı zamanda ısıtılmış bir haznede baskı işleminin parça mukavemetini arttırdığı anlamına mı geliyor?
kamuro

Evet kesinlikle. Bükülme stresi katmanlarda artık gerilmeler bırakarak baskıyı zayıflatır ve bu da baskıyı uygulanan yüklere karşı daha kırılgan ve zayıf hale getirir. Sıcak odaların baskıda daha az bükülme stresi vardır.
Ryan Carlyle
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.