Gıda güvenliği sağlayan malzemeler hangileridir ve onları nasıl tanırım?


22

3D baskıda yaygın olarak kullanılan hangi malzemeler gıda güvenliğidir?

Çapraz kontrol ve seçimimde bana yardımcı olabilecek bu tür malzemeler için herhangi bir sertifika / derecelendirme süreci var mı?


Bir FDM yazıcı kullanıyordum .


1
Hangi tür yazıcıyla çalıştığınızı belirterek sorunuzu daraltmayı düşünün.
Tom van der Zanden,

@TomvanderZanden Bir FDM yazıcı kullanıyorum, bu nedenle bu tür materyalleri bu yazıcıyla basmak mümkün mü? Eğer evet ise, o zaman sorumu değiştireyim :)
Dawny33

Sorunuzu ne olursa olsun düzenlemelisiniz.
Tom van der Zanden,

Merhaba @ Dawny33, sorunuzun bir süredir çözüldüğünü fark ettim. Aşağıdaki yanıtlardan herhangi biri sorunuzu çözebildi mi? Eğer öyleyse, uygun cevabı kabul eder misiniz? Değilse, size daha fazla yardımcı olabilmemiz için eksik olan ne? Ayrıca, kendi başınıza çözdüyseniz, her zaman kendi çözümünüzü cevaplayabilir ve kabul edebilirsiniz. Teşekkür ederim.
StarWind0

İlgili, ancak belirli bir makine için ve gıda güvenliği için sertifikasyona dayalı: 3dprinting.stackexchange.com/questions/6937/…
Trish

Yanıtlar:


18

Gıda güvenliği hem prosesin hem de malzemenin bir özelliğidir. Gıda için güvenli bir materyali daha önce gıda açısından tehlikeli bir şey yazdırmak için kullanılan bir yazıcıya yapıştırıp sonucun gıda için güvenli olmasını bekleyemezsiniz.

Belirli bir malzemenin gıda için güvenli olup olmadığını bilmenin tek yolu, tedarikçinize sormaktır, ancak çoğu, onu nasıl işlediğinize bağlıdır. Örneğin, FDM yazıcıları genellikle kurşun içeren pirinç uçlara sahiptir. Gıda güvenli malzemeleri basmak için paslanmaz çelik bir meme kullanmanız gerekir.

Gıda güvenliği malzemeleri, evrensel bir sembolle tanımlanabilir .

Ayrıca, 3B basılı bir modelin gıda güvenliğini sağlamak için daha fazla işlem yapmanız gerekebilir (örneğin, buharla yumuşatma veya gıda güvenliği için lake ile kaplama). Bazı iddialar internette dolaşırken 3D baskı modellerinin bakterilerin üreyebileceği yüzey porozitesine sahip olabileceğini, ancak bu iddia için güvenilir bir kaynak bulamadım. Yine de dikkatli olmalısın.


Cevap verdiğin için teşekkürler. Emin olabileceğim herhangi bir resmi derecelendirme normu var mı? (tedarikçinin sözlerine güvenmek yerine)
Dawny33

1
Gördüğüm kadarıyla, 3B basılı bir parçanın, yiyecek filamenti kullanıyor olsanız bile, yazıcıdan çıktığında gıda için güvenli olacağını varsayamazsınız. Bu cevabın en iyi kısmı son paragraftır. Bir gıda güvenli vernik veya başka bir gıda güvenli kaplama kullanın. Nesne tamamen gıdaya uygun bir cila ile kaplanmışsa, cila altında ne olduğuna bakılmaksızın gıdaya karşı güvenlidir.
Scott Lemmon

@ScottLemmon - "altında yatan şeyin ne olduğuna bakmaksızın" düşünce katmanının sağlam olması koşuluyla "gizli bir bağımlılığı vardır". Sadece cilaya güvenmem, sözde gıdaya uygun malzemenin üstüne ekstra bir önlem olarak kullanmayı tercih ederim ...
mac

Buradaki amaç, FDM'nin, kullandığınız nozül ve filamente bakılmaksızın (en azından herhangi bir tüketici yazıcısında) gıda güvenli bir işlem olmamasıdır. Sen GEREKİR tamamen gıda güvenliğini sağlamak için baskı yüzeyinden gıda izole etmek bir çeşit dolgu macunu kullanın. Ekstra bir önlem değil, bir gerekliliktir. Bunun nedeni FDM'nin gözenekli olmasıdır, bu da en zorlu temizleme yöntemleriyle bile alanların bakteri oluşumuna izin vermesine neden olur.
Scott Lemmon

@ScottLemmon - İnsanlar binlerce yıldır ahşap nesnelerden yemişler ve içtiler (ki bu çok daha gözenekli ve bakteri, mantar ve yosunlar için organik materyal sunuyorlar) ... ve yine de çoğu ahşap türü gıda güvenli malzemelerdir (kesme tahtaları) ). Ne var sen elbette Yani, ne ben demek ben lak en gelişmiş ile kaplanmış olsa bile bir kurşun plakadan yemek olmaz oldu! :)
mac

9

Gıda ile Temas Eden Maddeler

Çoğu gelişmiş ülkede yiyecek kaplarını düzenleyen düzenleyici kurumlar vardır. ABD'de, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) , üretim, üretim, depolama, paketleme ve kullanım sırasında gıda ile temas eden malzemeler olan Gıdayla Temas Eden Maddeleri (FCS ) düzenler .

Kullanım için onaylanmış, genellikle güvenli, düzenlenmiş, kısıtlanmış veya önceden değerlendirilmiş ve önerileri olan birçok FCS listesine sahiptir.

FCS'nin güvenli olmasını sağlamak üreticiye kalmıştır, bu nedenle sorumluluk 3D baskıları yapan kişiye aittir. Bir bardağa benzeyen ve bir bardağa karışabilecek bir şey yaparsanız, bu kurallara uymaktan siz sorumlu olabilirsiniz.

ABS ve PLA için ABD FDA yönetmeliği

FDA, üreticilere bu listelerde rehberlik edecek , bir Gıda Temas Malzemesinin Bileşenlerinin Yasal Durumunu Belirleyen çevrimiçi bir kaynağa sahiptir .

Örneğin, içinde, uygun şekilde düzenlenmiş dolaylı katkı maddesi olan ve altında polimerlerin listelendiği 21 CFR 177 numaralı polistiren malzemelerin listesini bulacaksınız .

Bölüm 177, INDIRECT GIDA KATKI MADDELERİ: POLİMERLER

Özellikle, PLA bu bölümde veya araştırdığım başka bir listede yok (ancak daha kapsamlı bir arama verimli olabilir).

Burada alıntı yaptığım bölüm 1020'de ABS bulunur. Filament üreticinizin bu ABS formülünü takip edip etmediği, kullandığınız her ABS tedarikçisi için belirlemeniz gereken bir şeydir. Katkı maddeleri, renklendiriciler ve diğer bileşenler FDA'ya göre belirli bir ABS gıda güvenliğini sağlayamaz.

§177.1020 Akrilonitril / bütadien / stiren ko-polimeri. Bu bölümde tanımlanan Akrilonitril / bütadien / stiren kopolimeri, §176.170 numaralı Tablo 2'de açıklanan E, F ve G şartlarında, alkol içerenler hariç tüm yiyeceklerle kullanılması amaçlanan eşyaların bir maddesi veya bileşeni olarak güvenle kullanılabilir. (c) bu bölümün.

(a) Kimlik. Bu bölümün amacı için, akrilonitril / bütadien / stiren kopolimeri aşağıdakilerden oluşur:

(1) ağırlıkça 73 ila 78 kısım akrilonitril ve ağırlıkça 22 ila 27 kısım stiren içeren bir matris polimerin ağırlıkça seksen dört ila seksen dokuz kısmı; ve

(2) Ağırlık olarak 72 ila 77 kısım bütadien ve ağırlık itibariyle 23 ila 28 kısım stiren içeren (i) 8 ila 13 kısım bütadien / stiren elastomeri içeren aşılı bir kauçuğun ağırlıkça onbir ila on altı kısmı ve (ii) 3 matriks polimeriyle aynı bileşime sahip bir ağırlık polimeri ila 8 kısım.

(b) Yardımcılar. Bu bölümün (a) paragrafında belirtilen kopolimer, üretiminde gerekli olan yardımcı maddeleri içerebilir. Bu tür adjuvanlar, gıdada genel olarak güvenli olarak bilinen maddeleri, önceden yaptırıma uygun olarak kullanılan maddeleri, bu bölümde izin verilen maddeleri ve aşağıdakileri içerebilir:

Madde Sınırlamaları 2-Merkapto-etanol Bitmiş kopolimer, referansla dahil edilen "Artık Cy - (2-Hidroksietilmerkapto) propiyonitil için Cycopac Reçine Analizi" başlıklı bir yöntemle belirlenen şekilde, 100 ppm'den fazla 2-merkaptoetanol akrilonitril ilave maddesi içermelidir. . Kopyalar, Gıda Bürosu (HFS-200), Gıda ve İlaç İdaresi, 5100 Paint Branch Pkwy., College Park, MD 20740'ta veya Ulusal Arşivler ve Kayıt İdaresi'nde (NARA) inceleme için temin edilebilir. Bu malzemenin NARA'da bulunabilirliği hakkında bilgi için, 202-741-6030 numaralı telefonu arayın veya şu adrese gidin: http://www.archives.gov/federal_register/code_of_federal_regulations/ibr_locations.html. (c) Özellikler. (1) Kopolimerin azot içeriği, Micro-Kjeldahl analiziyle belirlenen şekilde yüzde 16 ila 18,5 arasındadır.

(2) Mamul kopolimer ürünlerinin artık akrilonitril monomer içeriği, referans ile dahil edilen "Artık Akrilonitrilin ve Stiren Monomerlerinin-Gaz Kromatografik İç Standart Yöntemi'nin Belirlenmesi" başlıklı bir gaz kromatografik yöntemiyle belirlendiği üzere milyonda 11 bölümden fazla değildir. Kopyalar, Gıda Güvenliği ve Uygulamalı Beslenme Merkezi'nden (HFS-200), Gıda ve İlaç İdaresi, 5100 Paint Branch Pkwy., College Park, MD 20740'ta veya Ulusal Arşivler ve Kayıt İdaresi'nde (NARA) inceleme için temin edilebilir. Bu malzemenin NARA'da bulunabilirliği hakkında bilgi için, 202-741-6030 numaralı telefonu arayın veya şu adrese gidin: http://www.archives.gov/federal_register/code_of_federal_regulations/ibr_locations.html .

(d) Ekstraksiyon sınırlamaları. (1) Tamamlanmış gıda teması maddesi, 120 ° F'de 8 gün boyunca damıtılmış suya, yüzde 3 asetik asite veya n-heptan'a maruz kaldığında, inç kare yüzey alanı başına 0.0005 miligramı aşmayacak toplam uçucu olmayan özütler.

(2) Bitmiş gıdayla temas eden eşya, "Ekstraktlanmış Akrilonitril" başlıklı bir polarografik yöntemle analiz edildiğinde, 15 gün boyunca damıtılmış suya ve 150 ° F'da yüzde 3 asetik asite maruz bırakıldığında, inç kare akrilonitril monomer başına 0.0015 miligramdan fazla vermemelidir. Diferansiyel Nabız Polarografisi, ”referans ile verilmiştir. Kopyalar, Gıda Güvenliği ve Uygulamalı Beslenme Merkezi'nden (HFS-200), Gıda ve İlaç İdaresi, 5100 Paint Branch Pkwy., College Park, MD 20740'ta veya Ulusal Arşivler ve Kayıt İdaresi'nde (NARA) inceleme için temin edilebilir. Bu malzemenin NARA'da bulunabilirliği hakkında bilgi için, 202-741-6030 numaralı telefonu arayın veya şu adrese gidin: http://www.archives.gov/federal_register/code_of_federal_regulations/ibr_locations.html .

(e) Bu bölümde tanımlanan Akrilonitril kopolimerleri, bu bölümün 1.880.22'nci hükümlerine uygun olacaktır.

(f) Bu bölümde tanımlanan Akrilonitril kopolimerleri, içecek kaplarını imal etmek için kullanılamaz.

[42 FR 14572, 15 Mart 1977, değiştirilmiş ve 42 FR 48543, 23 Eylül 1977; 47 FR 11841, 19 Mart 1982; 54 FR 24897, 12 Haziran 1989]

Global olarak düzenleme

AB veritabanına sahip bazı sanayi özgü tecrübesi olmadan arama yapmak zor görünse de, bunun için. Örneğin, ABS'yi bir öğe olarak listelemek yerine, ayrı olarak ABS'yi oluşturan üç monomeri listeler, bu nedenle ABS'nin gıda güvenliği yönlerini anlamak için Akrilonitril bölümü, bütadien bölümü ve stiren bölümlerini ayrı ayrı okumalısınız.

Elbette biri, bu farklı düzenlemeleri farklı ülkelerde ayırma zahmetine girmiş ve bireysel veritabanlarından toplayabildiğiniz şeyleri özetleyen bir kitap yaratmıştır, Gıda ile Temas Eden Malzemeler için Global Mevzuat JS Baughan Sürekli güncelleme, bu nedenle dünya çapında en son mevzuata ayak uydurabilmek için her yıl geri satın alınması gerekebilir. Bununla birlikte, yapımcılar için bir hack alanı veya kütüphanesi için kullanışlı bir referans ve başlangıç ​​noktası olacaktır.

Sonuç

Bunların devlet kurumları tarafından formüle edilmiş düzenlemeler olduğunu unutmayın. Bilimsel bir temeli olabilir (ve umarım hepsi de yapar) ancak kendi test ve sağduyunuzun yerini almazlar. Bu düzenlemelere uysanız bile, oluşturduğunuz güvensiz nesnelerden siz sorumlusunuz.


8

3B basılı nesnelerin gıda güvenliğini etkileyebilecek 3 şey vardır:

  1. Filament - sadece ambalajın üzerinde söylediği takdirde gıda güvenlidir (plastik toksik olmasa bile renk ve diğer katkı maddeleri hakkında bilginiz yoktur)

  2. Hotend - hotend ve nozül filamentin içine metalleri sızdırabilir, tam bir paslanmaz çelik kafa gibi bir şeye ihtiyacınız vardır.

  3. Ve son olarak, 3B basılı nesneler bakterilerin girebileceği küçük delikler içerir; bu nedenle FDM yazıcıda basılan hiçbir şey, bazı gıda güvenli sızdırmazlık malzemeleriyle kaplanmadıkça gıda güvenli değildir (tek kullanımlık hariç)


2
3. iddia için bir kaynağınız var mı? "Hot Head" normal terminoloji değildir, "hotend" daha yaygındır.
Tom van der Zanden

@tom - düzeltme için teşekkürler. 3. iddia için kaynaklar: blog.pinshape.com/3d-printing-food-safe and forums.reprap.org/read.php?1,164077,168351
Nir

2

Buna hem kendi kullanımım hem de Etsy'de eşya satma açısından çok baktım.

Belirleyebildiğim kadarıyla, PLA ve ABS'nin ikisi de genellikle güvenlidir.

Bazı pigmentler ve katkı maddeleri kendi sorunlarını getirebilse de FDA, ABS ve PLA'yı gıda teması için güvenli plastikler olarak listeliyor. ABS, alkolle temasında nitelendirilen (FDA'ya göre) genellikle güvenlidir. Neden bilmiyorum.

Bu yüzden, benim kullanımım için PLA'dan şarap, bira ve kokteyl kapları ve ABS'den kahve kupaları yapıyorum.

PETG kaynar su ile çok fazla yumuşar ve kahve ve çay bardağı için çalışmaz. Denedim. Başarısız.

ABS'de aseton pürüzsüzleştirici kullanıyorsanız dikkatli olun. Aseton, ABS'ye girer ve birkaç gün çevre koşullarından sonra bile, plastik, aseton sıcak suya karşılık olarak kaynadığında plastikte kabarcıklar oluşturmak için yeterli aseton içerebilir. Bu özel çay fincanı çok fazla düzeltti. Belki de aseton buharlarına daha az maruz kalırsa, çözünmüş asetonun daha hızlı kaçmasına izin verebilir.

Düzgün olmayan ABS kahve fincanlarını aylarca sorunsuz kullandım.

Baskıyı kurşunla kirleten pirinç nozulları okuyacaksınız. Sırtı bakteri üreme alanı olarak okuyacaksınız. Bu doğru olabilir.

ABS hala kişisel kullanım için iyi bir kahve bardağı yapar.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.