Fotoğrafları kullanarak bir nesnenin 3D modelini en iyi şekilde nasıl yapabilirim?


9

Tabanlıklarımın 3D modelini almak istiyorum. 123D yakalama ile taramaya çalıştım ancak referans noktaları bulmak zordur çünkü ayakkabı astarı siyahtır.

Taramayı nasıl geliştirebilirim? Kolay olmadığını göstermek için iç tabanın bir fotoğrafını ekliyorum.

Yüzeye beyaz lekeler içeren bir ızgara yerleştirmeyi düşündüm, ama yeterli olacak mı?

Ayrıca, kamerayı sabit tutmanız ve nesneyi döndürmeniz (dönen bir standım var) veya kamerayı hareket ettirmem gerekir mi? ikinci durumda, fotoğrafların doğruluğu daha düşük olacak, her seferinde standın 5-10 derece dönmesi son derece kolaydır.

Arka plan olarak bir dama tahtası veya tekrarlayan olmayan başka bir şey mi kullanmalıyım?

İç tabanın temel olarak üç farklı "seviyesi" olduğunu, birbirleriyle sorunsuz bir şekilde birleştiğini fark ettim. Bu "düzlemler" aynı şekilde eğimlidir, böylece iç tabanın eğimini yaklaşık 10 derece değiştirirsem yatay olurlar. Doğruluğu artıracak mı?

Düzenleme: astarı mükemmel yeni, daha önce yıpranmış.

resim açıklamasını buraya girin

Güncelleme

Astarı beyaz boyayla (ofis ve okulda kullanılan beyaz silgi boyası) noktaladım ve bir tripodun üstündeki astar ile düz beyaz karton desteğe yerleştirerek bir dizi fotoğraf çektim. 3 farklı yükseklikte (yan, orta, yüksek) toplam 55 fotoğraf. Ayrıca sabit kamera ve dönen nesne ile bir test yaptım.

Photoscan genel olarak iyi çalışmadı. Nesneyi sabit tutmak en iyi sonuçları verir, ancak fakirdir.

123D Catch çok daha iyi bir iş çıkardı! sabit nesne ve hareketli kamera ile tekrar. Yine de, elde edilen ağın muamelesi zordu ve doğruluk arttırılabilir.

Autodesk Remake 2017, ekli ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi ÇOK iyi çalıştı ve modelin işe yaramaz kısımlarını kaldırmak için ağın düzenlenmesine izin veriyor. Fotoğrafları kamera sabit ve dönen nesne ile işlemeye çalışmadım. İşlemi maksimum ayrıntı ve çözünürlükle yerel olarak yaptım (yavaş!).

resim açıklamasını buraya girin


2
Bu muhtemelen sınırda 3d baskı ile ilgilidir, daha çok taramaya yöneliktir. Yüzeyi hafifletmek için ayak tozunu püskürtmeyi düşünün. Karanlık alanlar boşluk olacağından, eşit olarak kaplayın. İç tabanın ince bir tel şövale üzerine yerleştirilmesi, sonuçları belki 30 derece artıracaktır. İç tabanın etrafına açık renkli satranç taşları yerleştirin, ancak tarama sırasında yerleşimi değiştirmeyin. Tripod üzerinde kamera ile pikap daha iyidir. Her seferinde düşük açılı, orta açılı ve yüksek açılı, tam dönüşle çekim yapın. Agisoft Photoscan fotoğraf sayısı sınırlamaları içermez ve daha yüksek kaliteli sonuçlar için 30 günlük ücretsiz deneme sürümüne sahiptir.
fred_dot_u

Sınırda olduğunu biliyorum, yayınlamadan önce metaya sordum. Diğer bilgi için teşekkürler!
FarO

Denenmiş Photoscan, hem pikap hem de sabit nesne ile. İç tabanın yüzeyini beyaz lekelerle noktalasam bile iyi sonuç yok (yazım hatalarını düzeltmek için genellikle kağıda uygulanan beyaz boyayı kullandım). Nesne düzeltildi ve hareket ettim daha iyi sonuçlar verdi. Sanırım en iyi çözüm, 3D yazıcım için uygulamak üzere bir youtube.com/watch?v=8gMF6zWHpz8 ve raspibo.org/wiki/index.php/…
FarO

Size daha iyi sonuçlar sağlayabilecek bir seçenek daha var. Buna taranan öğenin desenlerini kaplamak için bir bilgisayar projektörü kullanan FlexScan3D - lmi3d.com/products/flexscan3d denir . Şeklin ürettiği bozulmalar, modeli oluşturmak için hesaplamalara alınır. David Scan'e eşdeğer ama daha ucuz. Bir kamera ve projektör satın almak zorunda kalırsanız hala pahalı!
fred_dot_u

Yanıtlar:


4

Genellikle, 3B görüntülemedeki en büyük değişkenlik ışıklandırmadır ve onu renk şeması takip eder. Muhtemelen aşağıdaki noktalardan bazılarına kulak vermek isteyeceksiniz:

 • Arka planda / standda renk yok, gölgelere uyun (tarayıcı için aksi belirtilmedikçe)
 • Degradeler yok. Bu, "gradyan" ışık efektine neden olan zayıf aydınlatma için geçerlidir
 • Arka planı mümkünse tarayıcının menzilinin ötesine ayarlayın (Microsoft Kinect ile Skanect gibi)
 • İdeal olarak zemini ve özellikle standı nesnenin rengine zıt olarak ayarlayın.

Haklısınız, tipik bir 3D tarayıcı fizik nedeniyle daha koyu renklerle zor zamanlar geçirecek. Ancak, nesnenin rengini değiştiremeyeceğinizi söyleyen hiçbir kural yoktur.

Bu uygulamada, sadece devam etmeyi ve nesneyi boyamayı ve taramayı öneririm . İç tabanın taranması, iç tabanın kullanımdan dolayı doğal olarak giyildiğini varsaydığım için taramada süper sıkı toleranslar gerektirecektir.

3D taramadan tamamen alternatif olarak, bir CMM'de (Koordinat Ölçüm Makinesi) olduğu gibi bir 3D dokunmatik prob kullanmayı deneyebilirsiniz. Daha uzun sürecek, ancak bir dokunma probu nesnenin ne renk olduğunu umursamıyor.

Güncelleme

Tarama sistemi yorumu bir hit gibi görünüyor, bu yüzden ayrıntılı olarak anlatacağım. Dokunmatik problarla ilgili deneyimim sadece üretim teknolojisinden geliyor ve çeşitli tezgahlarda bulunabilir:

 • Mills
 • Torna
 • CMM
 • Görüntü Sistemleri
 • "Romer" Kolları (diğer adıyla taşınabilir CMM)

Muhtemelen yerel bir makine atölyesi (veya iş atölyesi) arayarak ve tersine mühendislik için bir makineye sahip olup olmadıklarını sorabilirsiniz. Tersine mühendislik için en hızlı ve en kolay makine (benim deneyimime göre) taşınabilir bir CMM, Googling'i tavsiye ederim.

Alternatif olarak, 3D Yazıcılarına dokunma probları ekleyen insanları duydum, ancak daha önce görmedim. Teorik olarak, temel bir tarama sistemi anlık bir anahtar kullanılarak kolayca elde edilebilir. Programlama konusunda iyiyseniz ve belki biraz Arduino iseniz, aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • Arduino'ya anlık (normalde kapalı) anahtar ekle
 • Anahtarı takmanın bir yolunu bulun (püskürtme uçlarının altında)
 • Tercih ettiğiniz yöntem ve tercih edilen programlama dilinde 3B yazıcınıza bağlanın. MakerBot'a bağlanmak için MakerWare'i yükleme ile birlikte verilen Python'da sağlanan kütüphaneleri kullandım.
 • Yeni probu bir ızgara deseninde sırayla hareket ettirmek için rutininizi yazın ve ardından Arduino'nuzdan anlık olarak açıldığını gösteren bir sinyal alana kadar Z'yi kademeli olarak yukarı hareket ettirin.
 • Her tetikleyici için, koordinatları içeren yeni bir satır içeren basit bir metin dosyası ekleyin.
 • tamamlandıktan sonra, doğru biçimlendirildiğinde CAD yazılımına aktarabilecek iç tabanınızın bir "nokta bulutu" na sahip olmalısınız

Başımın üst kısmında kullanılabilecek birkaç dosya türü vardır:

 • .pts
 • .XYZ
 • CSV

Tarama sistemi tarama fikrini seviyorum. Ben böyle bir şey olsa da, ama şimdiye kadar kolayca var olduğunu bilmiyordum (atomik kuvvet mikroskopisi ;-) dışında diğer ölçeklerde).
kamuro

Tamam ama evde nasıl bir tarama probu alabilirim? Ayrıca, iç tabanın tamamen yeni olduğunu açıklığa kavuşturmak için düzenledim. Kullanmadan önce taramak, gelecekte çoğaltmak istedim. Boya yerine bebek pudrası kullanmaya çalışacağım, en azından kolayca çıkarılabilir ve astarı kullanırken ayaklarıma yapışmaz.
FarO

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.