Kamuya açık biyouyumlu malzemeler var mı?


14

Şu anda özel bir protez için parçalar üzerinde çalışıyorum.

Şu anda asıl endişem, UP veya Reprap'tan 3D basılabilen biyouyumlu malzemeler bulmak. Parçanın uzun bir süre ciltle temas etmesi gerekir, muhtemelen günde ortalama 17 saat.

Sahip olduğum temel endişeler:

  • Uzun süreli temasın neden olduğu cilt reaksiyonları
  • Sürtünmeden kaynaklanan cilt reaksiyonları ve morarmalar
  • Deri salgılarına ve tere uzun süre maruz kalması nedeniyle malzemelerin bozulması
  • Yukarıda belirtilen malzeme bozulmasının neden olduğu bileşiklerde toksisite riskleri

Hangi malzemeleri önerebilirsiniz?

Herhangi bir kapsamlı veri (testten) çok takdir edilecektir.


1
Genel amaçlı plastiklerin (ABS, PLA gibi) uygulamanız için uygun olmasının herhangi bir nedeni var mı? Klavyelerden, telefonlardan, Lego tuğlalarından bardak ve çatal bıçak takımlarına kadar her şeyde kullanılırlar. Bu plastiklerle cilt temasının bir sorun olması muhtemel görünmemektedir.
Tom van der Zanden

@TomvanderZanden Uzun süreli kullanım ve cildin salgılarına tepki konusunda endişeliyim, ancak bu benim sorularımda net değildi, detaylandıracağım. Giriş için teşekkürler!
Silver Quettier

@AdamDavis Ne demek istediğini anlıyorum. Yopu, bu sorunun testler, sonuçlar ve gözlemler ile ilgili olduğunu, ancak sertifikalar ve tıbbi tavsiye ile ilgili olmadığını ve bu şekilde alınmaması gerektiğini belirten düzenlenmiş bir soru ile daha rahat hissediyor mu?
Silver Quettier

Yanıtlar:


4

Tıbbi kullanım için tasarlanmış yazıcılar vardır ve üreticiler onlara farklı seviyelerde sertifika ve testler sunmaktadır , ancak filament üreticisinin malzemelerini yazıcıdan ayrı olarak biyo-uyumlu olarak sertifikalandırdığını görmedim. Baskı işlemi, malzemeyi en iyi durumda (ve düşük sıcaklık kontrolü veya kötü ayarlanmış parametrelerle önemli ölçüde) biraz değiştirir, bu nedenle biyo-uyumlu filament bulunsa bile, ortaya çıkan ürün aynı biyo-uyumluluk seviyesine ulaşamayabilir.

Amacınız tıbbi amaçlı hobi düzeyindeki bir makineyi kullanmaksa, basılı parça ile cilt arasında biyolojik olarak uyumlu olduğunu bildiğiniz bir çorap veya kalıplanmış / dökme polimer gibi bir arayüz kullanmak isteyebilirsiniz.


Sanırım bu soruların belgelerini almak için henüz biraz erken. Girişiniz için teşekkürler. Orada daha fazla cevap olup olmadığını görmek için bekleyeceğim, ama nihayetinde materyalleri kendimle uğraştıracağım ve sonuçları genel halka sunacağım.
Silver Quettier

-3

Sorguladığınız şey hakkında bir şeyler bilmek istiyorsanız, http://e-nable.org/resources/prosthetics-students-consultation/ adresini okumak sizin için ilginçtir.

Bu, 3D'nin gönüllü olarak nasıl yazdırılacağı konusunda tamamlayıcı bilgiler içeren bir bağlantıdır.

Bunun ürünler hakkında yeterli bilgi olmadığını biliyorum, ancak Naylon'un en iyi tavsiye olduğuna inanıyorum çünkü genellikle yazıcıların kullandığı şey bu.

Bu web sitesi Dr. Chang ile eagle01@rocketmail.com adresine e-posta gönderilmesini desteklemektedir.

ancak protezlerde kullanılan bileşenler hakkında bilgi yok, ama Naylon'un bugün için en uygun olduğunu biliyorum.

Tercih ederseniz, PETG hakkında bilgi kaybeden üreticilerin olduğu bir site var: https://www.matterhackers.com/news/how-to-succeed-when-printing-with-petg-filament


1
Merhaba ve yığına hoş geldiniz! Lütfen tura katılın . Link Sadece cevaplar yığının istediği gibi değildir. E-nable, harici protezlerin baskısı hakkında iyi bilinen bir programdır, ancak biyouyumlu olmaları gerekmediğinden biyouyumlu olmayan malzemelerle yapılır.
Trish

1
Dr. Chang'in postasına notunuz güzel, ama bize neden poliamidin (naylon) en iyi olduğunu söylediğinizi söylemek isteyebilirsiniz . Sadece daha fazla bağlantı eklediniz, bize içeriklerini
Trish

Cevabınız için teşekkürler, ancak bazı açıklama ve bağlam sağlayan kapsamlı cevaplar arıyoruz. Çok kısa cevaplar bunu yapamaz, bu yüzden neden doğru olduğunu açıklamak için lütfen cevabınızı düzenleyin . Ayrıca, cevapların mümkün olduğunca kendi kendine yer almasını tercih ediyoruz. sadece link cevapları kaşlarını çatar (linkler çürümeye eğilimlidir ) ve link-to-content kaybolursa işe yaramaz hale gelir. Bağlantıdan daha fazla bağlam ve ayrıntı eklerseniz, insanların cevabınızı yararlı bulacağı daha olasıdır.
Greenonline
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.