3D baskıyı şeffaf hale getirmenin herhangi bir yolu var mı?


20

Bir ABS veya PLA yazıcı için birkaç "şeffaf" filamentin farkındayım. Bununla birlikte, bulutlu veya buzlu bir cam görünümüne sahiptirler. Bunun ortadan kaldırılmasının mümkün olduğuna inanmıyorum ama azaltılabileceğine inanıyorum.

Bir baskının daha şeffaf bir görünüme sahip olmasını sağlamak için etkili yollar var mı?

Yanıtlar:


10

Bir çok faktöre, plastik türüne, parçaların güçlü olması gerekip gerekmediğine bağlıdır, vazo baskısı kullanabilir misiniz, vb. İşte birkaç düşünce.

PLA - PLA markası büyük bir fark yaratır, bazıları çok net basılabilir, bazıları olamaz. Kullandığım şeffaf PLA'ların çoğu yaklaşık 240 ° C'de çok daha net baskı yapıyor.

ABS - ABS'de tek katmanlı bir kabuk olarak basılan ve daha sonra buharla yumuşatılmış oldukça etkileyici bazı net parçalar gördüm. ABS'yi daha yarı saydam ve daha az saydam buluyorum.

PETG - Yine kullandığınız belirli PETG önemlidir, ancak PLA'daki kadar fazla değişiklik görmedim. Sıcaklığın ne kadar önemli olduğundan emin değilim, ama çok sıcaksa netliği azaltacak kabarcıklar elde edersiniz.

İnce Duvar Baskıları - Burada fazla deneyimim yok, ancak Smooth On XTC-3D veya buhar yumuşatma etkili görünüyor.

Katı Baskılar Saydamlık istersem, genellikle% 100 dolumda yazdırırım (gerçek% 100 olmalı, çok fazla aşırı ekstrüzyon veya düşük ekstrüksiyon saydamlığı azaltacaktır). Daha yavaş ve daha az soğutma ile yazdırmak bazen yardımcı olur. Doğrudan tahrikli bir ekstruder ile dolguyu sağlamlaştırmak daha kolaydır, uzun bir bowden tüpü ile iyi sonuçlar elde edemedim (kısa bir bowden tüpü iyi çalışır).

İşte 10 şeffaf filamenti test ettiğim bir sayfa, basılan örnekler 2mm kalınlığında,% 100 dolgulu - http://thrinter.com/10-transparent-filaments . Bu örneklerin hepsi biraz fazla gerilmiş, ekstrüzyonu tam olarak çevirirseniz daha iyi sonuçlar alabilirsiniz, ancak bu doğru olmak zordur ve en uygun ayarlar parça geometrisine bağlı olarak biraz değişebilir. Daha büyük nozullar ve daha kalın katmanlar yardımcı olabilir, ancak bu yaklaşımın önemli dezavantajları olduğu için bunu fazla denemedim.


Bağlantılı karşılaştırmayı gerçekten çalıştırmak için +1!
TextGeek

Bağlantının ölmesi durumunda mükemmel görüntüyü bağlantıya, bu cevaba eklemek güzel olurdu.
Greenonline

9

Taulman t-glase kullanın ve gerçekten ince kağıtla hafif bir zımparalamadan sonra (gerçekten isteğe bağlı, ancak mümkünse bunun için gidin), poliüretan vernik veya benzer bir şeyle püskürtün. Buradaki makaleye göz atın .


Bu, örneklerinde olduğu gibi ince bir malzeme için işe yarıyor gibi görünüyor. Daha kalın bir üründe hala görünür çizgiler olacak mı? Temp yeterli olsaydı çok yüksek olmaz ama daha iyisini bilirsiniz.
kaine

7

Baskıdan bir kalıp yapabilir ve daha sonra şeffaf bir döküm malzemesi ile o kalıptan bir döküm alabilirsiniz.


2
Bu şekilde hissediyorum, yararlı bilgiler sitenin ruhuyla çelişiyor. Bu soru cevap. Burada soruya cevap vermemeyi tercih ediyorsunuz, bunun yerine OP'nin yanlış soruyu sorduğunu ima ediyorsunuz.
deltree

4
@deltree Eğer soruyu cevaplamadığını düşünüyorsanız, lütfen işaretleyin. "Sitenin ruhu" diye bir şey yoktur. 3D baskının sınırlamaları vardır. Teknoloji hakkında bilgi, söz konusu teknolojinin bir işe ne zaman uygun olmadığı veya buna bir alternatif olup olmadığı hakkındaki bilgileri içerir. Soruya cevap verdim. Sorunun yanlış olduğunu düşünürsem, bunu reddederdim. Ama ben yapmadım çünkü bence gayet iyi.
üçüncü boyut

Modelin görünecek tüm alanlarını parlatabiliyorsanız bu yöntem başarılı bir şekilde çalışacaktır. Bu nedenle, ABS ile gerçekten ince katmanlarla basılmış bir şeyi cilalamak, kalıp yapmak ve dökmek nispeten kolay olurdu. Büzülme, kalıp kesme hatları vb. Gibi bu yöntemi seçerken daha fazla karmaşıklık getireceğinizi unutmayın
Dani Epstein

3
@deltree Ben OP ve kesinlikle katılmıyorum. Bu, istediğim hedefe yalnızca farklı bir şekilde yaklaşarak ulaşır.
kaine

3
soru şuydu: 3d baskıyı nasıl şeffaf hale getiririm. Bu cevap "yerine başka bir şey yap" diyor. Ben aşağıya vurmadım, sadece soruyu açıkça cevaplamadığını işaret ediyorum.
deltree
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.