Sallardan ve destek yapılarından kolayca nasıl kurtulurum?


12

Basılan parçalar, ABS veya PLA ile yazdırırken sallar, destekler ve diğer yabancı filamentlerden oluşur.

Bunları ortadan kaldırmak için etkili genel teknikler nelerdir?


3
Destek yapısı stilini, kullanılan plastiği ve daha fazla son işlem yapmayı planlayıp planlamadığınızı açıklayabilir misiniz?
Adam Davis

2
Sorunuzda belirli bir sorunu belirlemelisiniz. Bunu yapmak için birçok (iyi bilinen) teknik var, zaten bildiğiniz teknikler neden işe yaramıyor?
Tom van der Zanden

Yanıtlar:


10

Onlardan kurtulmanın en iyi yolu, basılı nesnenin tasarımını gereksiz hale getirmek için değiştirmektir.

Bir parçayı destek malzemesi ile basmak yerine, parça destek malzemesi olmadan basılabilen ve baskıdan sonra monte edilebilen iki veya daha fazla parçaya bölünebilir.


Bunun her zaman tam olarak mümkün olmadığı göz önüne alındığında, ek yapılardan kurtulmanın uygun bir yolu, onlar için kolayca çıkarılabilecek farklı bir filaman kullanmaktır. Bu baskı malzemeleri listesi suda çözünür Polivinil Asetat ( PVA ) içerir . Gerçek printign materyalin suda çözünür olmadığı göz önüne alındığında, destek malzemesini yıkayabilirsiniz. İşte web sitesinden bir teklif (benimkini vurgula):

PVA (Polivinil Asetat) filament, hafif sarı bir renk tonu ile yarı saydam yazdırır ve esas olarak 3D baskı destek malzemesi olarak kullanılır, çünkü suda çözünür, yani suya maruz kaldığında çözülecektir (ve kullanımdan önce kuru kalması GEREKİR) . PVA çoğunlukla çift ekstrüzyon yapabilen 3D yazıcılarla kullanılır: bir ekstrüder birincil materyali (ABS veya PLA gibi) basar ve diğeri sarkma özelliklerine destek sağlamak için bu çözülebilir filamanı basar. PVA 3D yazıcı filamenti 1,75 mm ve 3 mm olarak mevcuttur.


5

Destek / sal ve baskı arasındaki mesafenin artırılması, daha kolay çıkarılmasını sağlayacaktır. Bazı dilimleyiciler (Slic3r gibi) suda çözünebilen destekler için 0.0 mm aralık ve normal plastik destekler için 0.2 mm ayarlara sahiptir.

Desteğin üst yüzeyini değiştirmek de yardımcı olabilir. Bazı dilimleyiciler desteği baskı ile temas edecek şekilde satırlar halinde bırakacaktır. Diğerleri baskıdan önce desteğin üzerine tam bir katman koyacaktır. Tam katman daha iyi yapışma sağlar ve baskı çizgilerin arasına düşmez, ancak çıkarılmasını zorlaştırır.

Sal / destek çizgilerle yapıldığında, hatlara zıt yönde baskı uygulamak, kopmalarına neden olmalıdır. Dış kısımlardan bazılarını kırdığınızda, destek sürekli olarak sökülecek olan destek aşağı çekilebilir. Kalan birkaç parça olabilir. Bunlar ahşap keski ile çıkarılabilir. Sivri ucun destek ve baskı arasında kaydırılması, desteği kaldıran plastiğe kesilecektir. Not: keskiyi her zaman kendinizden uzağa itin, çünkü kayabilir. Keskin bir bıçağın kontrolsüz bir şekilde vücudunuza doğru hareket etmesini istemezsiniz.

Sağlam bir tepeye sahip bir sal: Slic3r'dan sağlam üst ile sal

Sadece üst için çizgiler içeren bir sal: Üst kısmı olmayan sal (sadece çizgiler) Slic3r'den


Ayrıca, yüzey kalitesi, çıkarılabilirlik ve diğer makine değişkenleri ile ilgili her biri için profesyonelleri ve uzmanları da not edebilirsiniz.
tbm0115

1
Bu yanıtı gerçekten çok seviyorum, ama aynı zamanda bunun soruyu sadece kısmen cevapladığını düşünüyorum. Soru, salları / destekleri kaldırma teknikleri ile ilgiliydi. Bu cevap, bunların nasıl daha kolay kaldırılacağı ile ilgilidir. Kaldırma için donanım ve teknikler hakkında bir bölüm eklerseniz, + 1'im olur.
Scott Lemmon

4

Çapraz kesiciler ve bir çift mini pense kullanıyorum. Simplify3d ile yazdırıyorum ve destek yapılarının çıkarılması son derece kolay, hızlı bir çekiş patlaması veriyor. Çapraz kesiciler, kalan küçük boncuklardan kurtulur.


Kaba kum zımpara kağıdının çıkmasını istemeyen son birkaç parça için de yüzeyi pürüzsüz hale getirebilirsiniz.
Jeff

Bu iyi çalışıyor, ancak bunun sıklıkla istenmeyen kumlanmış alanlarda ağarmaya neden olduğuna dikkat edilmelidir. Ayrıca desteklerin çıkarılması, desteklerin parçaya eridiği yerlerde küçük beyaz çukurlara veya sivilcelere neden olabilir.
Pete

1

Yazıcının otomatik olarak oluşturduğu alt plakayı kolayca çıkarmak için genellikle bir keski veya düz uçlu tornavida kullanırım. Onları çıkarmak için tel kesiciler veya bazı mini pense gibi bir şey kullanmanızı da öneririm.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.