Çok renkli baskıyı nasıl yaparım?


12

Yazıcı: FDM yazıcı (FDM == Fusion Deposition Modeling).

Hammadde: Termoplastikler.

Çok renkli baskıyı nasıl yaparım? Baskı işleminde / kullanılan hammaddede ne gibi değişiklikler yapmalıyım?

(Basit bir 3X3 Rubix küpü yazdırma bağlamında cevap verin)


Bonus: Çok renkli baskı yaparken en iyi uygulamalar nelerdir? (<- Bu fikir tabanlı ve / veya geniş, bu yüzden eğer mümkünse cevaplarınıza ekstra bir cevap olarak bu yanıtı ekleyin. Çok renkli baskıya başlamak / pratik yapmak insanların çok yardımcı olur)1
@ kenorb Benimki benim işaret ettiğinize benzer, ama benim yazıcı ve malzeme hakkında daha spesifik olduğunu anlıyorum, bu yüzden IMHO :)
Yiny33

1
Eğer öyle düşünüyorsanız, iyi oyumu geri çektim.
kenorb

Bir Rubik küpü bağlamında, hepsi bir renk ve bunun yerine çıkartmaları var.
Daniel M.

Birden fazla renkte basılması gerekmiyorsa, bazı insanlar parçaları boyamak için ucuz model boyalar kullanır.
Chase Cromwell

Yanıtlar:


8

Bakabileceğiniz birkaç farklı yaklaşım var.

En kolay ve en yaygın olanı, her biri farklı renkte termoplastik içeren çoklu ekstrüderlerdir. Pronterface ve Slic3r gibi araçlar, birden fazla ekstrüder için yerleşik desteğe sahiptir. Birden fazla ekstrüder ile ekstrüder başına bir renk elde edebilirsiniz; renkleri karıştırmanın ve giriş malzemelerinin renkleri arasında renk almanın net bir yolu yoktur.

Diğer, daha karmaşık bir yaklaşım, bu gibi üç girişe sahip tek bir ekstrüder kullanmaktır , burada üç girişten termoplastik, giriş renkleri arasında renk gradyanlarını elde etmek için çeşitli miktarlarda karıştırılabilir. Kırmızı, sarı ve mavi filament ile, bir renk gökkuşağı elde edebilirsiniz ... değer (beyazdan siyaha) veya doygunluk (parlak ve donuk renk) üzerinde herhangi bir kontrol olmadan da.


2
Ayrıca, bazı yazıcılar bir baskıyı duraklatmanıza, filamanı boşaltmanıza, yeni filaman yüklemenize, baskıyı sürdürmenize izin verecektir. Sıkıcı ve hataya açık olsa da, ayrı parçalar olmadan çok renkli bir baskı almak istiyorsanız, bu işi halledebilir.
Jeff

@Jeff - bu iyi bir nokta ve bunu bir cevap olarak göndermelisiniz.
Martin Carney

7

İşte farkında olduğum birden fazla renkle yazdırma yöntemleri (en yaygın olandan en nadiren):

  1. Her rengi ayrı ayrı yazdırın ve birleştirin / yapıştırın - bu teknik olarak çok renkli baskı değil, ancak çoğu yazıcı çok renkli olmadığı için bu en yaygın çözümüm

  2. Her renk için bir tane olmak üzere çoklu ekstrüderler - bu en kolay ve mot ortak çok renkli kurulumdur, ancak bir rubik küpe yardımcı olmaz çünkü 6 ekstrüderli bir yazıcı oluşturmanın pratik olduğunu düşünmüyorum

  3. @MartinCarney'den gelen çok renkli hotend, birden fazla filamanı tek bir nozula besleyen cevap - Gerçekten bu hotends hakkında hiçbir şey bilmiyorum

  4. Son olarak, orta baskıda duran ve bu youtube videosunda filamanı, daha fazla bilgiyi değiştirmenize izin veren bir hile var , ancak aynı katmanda farklı renkler kullanamayacağınız için bir rubik küpü de yardımcı olmayacak


Filamentleri duraklatma ve takas etmeyi içermesi nedeniyle # 4'e benzer # 5 eklemek istiyorum. Baskıyı birden fazla ekstrüderiniz gibi hazırlayın, ancak baskı ve duraklatmadan haberdar olmak için takım değiştirme godunu gcode ile değiştirin. Bu, katman içindeki bir renk değişikliğini başarabilir. Bu, takas sayısı nedeniyle bir Rubik Küpü gibi tam renkli bir baskı için son derece sıkıcı ve pratik değildir. İnternette bu konuda çok az şey buldum, ancak biraz deney yaparak, değişiklikleri sadece birkaç katmanla sınırlayan bir tasarımla başardım.
mbmcavoy

2

Bir ürünü, bir düzlemde görülebilecek farklı yüksekliklere sahip olacak şekilde tasarlayın.

Doğrudan tahrikli ekstrüzyon kullanarak, renkli baskı elde etmek için baskıyı duraklatmadan farklı renkteki malzemeleri kolayca değiştirebiliriz.

Çok renkli baskı örneği


1

Boya veya çıkartma kullanmadan Rubik Küpü gibi bir şeyi doğru renklerde yazdırmaya çalışıyorsanız, sadece birkaç seçenek vardır.

Sadece tek bir ekstrüder ve fantezi gadget'ları olmayan bir yazıcı kullandığınızı varsayarsak, çok sayıda parçaya basmanız gereken her renk küpünü yazdırmanız ve sonra bir araya getirmeniz gerekir. İplerin çoğu için filamanı manuel olarak belirli bir seviyede değiştirmek gibi hileleri kullanamazsınız çünkü küplerin çoğu 3 renkli köşe küpleridir.

Bir çeşit çok malzeme sistemine sahip olduğunuzu varsayarsak, sadece uygun renklerle yapılmış STL dosyalarını kullanırsınız. Ve çoklu ekstrüderler, @Martin Carney tarafından tanımlanan fantezi ekstrüder veya prusia3d.com'dan 4 girişe sahip karıştırma ve dezavantajı olmayan tek bir ekstrüdere ait MMS de dahil olmak üzere her türlü çok malzemeli sistemden bahsediyorum. renkleri değiştirirken filamenti otomatik olarak boşa harcar.

Da Vinchi Tam Renkli 3d Yazıcı tarafından kullanılan ve filaman üzerine baskı olarak mürekkep püskürten başka bir sistem daha var .

Standart STL dosyasında renk tanımları bulunmadığından, yapılacak normal şey orijinal dosyayı her biri kendi rengiyle birkaç STL dosyasına bölmektir. Bu, Meshmixer veya bir 3d modelleme programı gerektirir.

Bu konuda çok araştırma yaptım, ancak Orijinal Prusia 3d ve Çok Malzemeli kitim henüz gelmediği için deneme şansım olmadı. :(

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.