3D baskı sağlığınız için güvenli midir?


28

Bir 3D yazıcı almak istiyorum, ancak çalışmasıyla ilgili sağlık riskleri konusunda endişeliyim. Bazı bilim insanı grupları bunun insanlar için zararlı olabileceğini söylüyor .

Sağlığımla ilgileniyorsam 3B yazıcı almadan önce nelere dikkat etmeliyim? Güvenli yazıcı var mı?


4
Muhtemelen bu soruyu belirli bir yazıcı tipine indirgemelisiniz. Bir cheeze wizz yazıcı lazer sinters zenginleştirilmiş uranyum tozundan daha tehlikeli olma olasılığı daha düşüktür.
Tom van der Zanden

Yanıtlar:


20

Evdeki 3D yazıcılar nispeten yeni olduğu için güvenlikle ilgili çok az bilgi vardır. Bununla birlikte, ABS gibi plastiklerin plastik ürünler yapımında uzun bir geçmişi vardır ve bir araştırma, geleneksel üretim yöntemlerinde (enjeksiyon kalıplama ve sıcak tel kesme gibi) havaya tehlikeli düzeyde kanserojen ve / veya solunum hassaslaştırıcı seviyelerini salmadığını tespit etmiştir. .

Tabii ki, 3B yazıcılar bu çalışmada ele alınan süreçler arasında değildir. Evdeki 3 boyutlu baskı çevrelerinde, ultra ince parçacık (UFP) emisyonlarına bakan bu çalışma sıklıkla belirtilmiştir. ABS yazdırmanın göreceli olarak daha yüksek seviyelerde UFP yayınladığı ve PLA'nın ise daha az miktarda yayınladığını (ancak yine de oldukça büyük miktarda) ortaya çıkardığını buluyor. Bununla birlikte, bu UFP'lerin yayılan miktarlarda olup olmadığı / ne kadar tehlikeli olup olmadığı açık değildir.

Kısmen, azaltılmış UFP emisyonları nedeniyle PLA'nın, kısmen mısır nişastası gibi malzemelerden elde edilebildiği için "doğal" kaynaklarından dolayı, ABS'den daha güvenli baskı yapılması önerilmektedir. "Doğal" materyaller hala zehirli olabileceğinden (yılan zehiri doğaldır, sonuçta) ve mısır nişastası ağır şekilde işlendiğinden, orijinal biçimine neredeyse hiç benzememesi nedeniyle bu akıl yürütme çizgisine karşı dikkatli davranırım. Düşük UFP emisyonları daha güvenli olduğunu gösterebilir, ancak çalışma sadece nicel değil niteldir.

Bununla birlikte, PLA muhtemelen daha az risk oluşturmaktadır ("doğal" malzemelere karşı daha önceki tartışmam olmasına rağmen, PLA insan vücudu ile oldukça iyi bir şekilde oynuyor), ancak ABS ile riske sahip olduğum için zaten büyük değil Fabrikalarda güvenle yıllardır kullanılmaktadır.

Başka bir çalışma , genellikle 3B baskı ABS'nin hidrojen siyanür bıraktığını söyleyerek yanlış anlaşılıyor. Çalışma sadece ABS'nin termal ayrışmasına bakıyor, bu baskı sırasında ulaşıldığından çok daha yüksek sıcaklıklarda oluyor (ancak önemli derecede hatalı çalışan bir yazıcı toksik gazların serbest bırakılmasına neden olabilir, ancak bu noktada yazıcınız için endişelenmeniz gerektiğini düşünüyorum. Bazı toksinlere geçici maruz kalma yerine, yanıyor).

Temelde diğerlerinden daha güvenli olan yazıcılar yok. Bununla birlikte, bazı yazıcıların (dumanları içeren) bir mahfazası vardır ve bazılarında, bir karbon filtresi ve duman tahliyesi için bir fanı bile vardır. Dikkatli bir şekilde hata yapmak istiyorsanız, bu iyi bir seçim olabilir (ancak yine de bir karbon filtresinin tamamen etkili olup olmadığı açık değildir).

Son olarak, yazıcılar genellikle oldukça gürültülü olduğundan, yazıcınızı genellikle çalıştığınız yerden ayrı bir odada tutmanız tercih edilir. Bu durumda, duman maruziyeti (baskınızı kontrol etmek için gittiğiniz birkaç dakika boyunca) asgari düzeydedir ve "daha güvenli" yazıcıların veya "daha güvenli" malzemelerin kullanılmasının potansiyel avantajları azalır.

Bir hobi olarak tesadüfi maruz kalma muhtemelen büyük bir mesele değildir; fabrikalardaki işçiler, yaşamları boyunca erimiş plastik dumanına maruz kalıyor ve ölü düşüyor gibi görünmüyor. Öte yandan, yapısal olarak baskı yapacaksanız, gürültüden dolayı sağlık ve güvenlik nedeniyle yazıcınızı ayrı bir odaya taşımak muhtemelen tercih edilir.


Sanırım
atölyemde

3
Mükemmel cevap. Moleküler seviyede, aynı iyonların ve aynı izotopların veya moleküllerin "doğal" veya "doğal" türü gibi bir şey yoktur. Sırf bazı atomların veya moleküllerin doğada ortaya çıkması (insanlara çağrı yapmadan meydana gelmelerine neden olan kimyasal reaksiyonlar) onları güvenli kılmaz. Bana öyle geliyor ki, bu ortak bir anlam ifade ediyor, ancak birçok insan doğal olarak iyi ya da bu durumda zararsız olarak doğal olmaya yatkın görünüyor. UFP çalışmalarında da harika bir nokta, çok az şey biliyoruz. % 100 güvenli olduğu kanıtlanana kadar bir şeyin tehlikeli olduğunu düşünmenin paranoyak yolu.
Leo Ervin

17

Hemen hemen tüm 3B yazıcılarda sağlık sorunlarına neden olabilecek sorunlar var.

FDM / FFF yazıcıları plastiği gaza neden olabilecek bir sıcaklığa kadar ısıtır ve bu yan ürünler sağlıklı olmayabilir.

SLA yazıcıları çoğu zaman gaz çıkabilen veya iyileştirilmeden önce bir miktar toksik olabilecek epoksiler kullanır.

Toz bazlı yazıcılar ayrıca, olası bir tehlike arz eden toza ek olarak gaz çıkışı da yapabilir.

Birçok hobi ve küçük şirket sorun etrafında dans eder ve makinelerin her zaman iyi havalandırılan alanlarda kullanılmasını önerir. Profesyonel makinelerde genellikle yerleşik filtreler ve havalandırma sistemleri bulunur.

"Mükemmel güvenlikli" bir 3D yazıcı bulmaya çalışmak yerine, ne kullanmak istediğine karar vermek için biraz zaman harcayın, kullanımınıza uygun yazıcıları bulun ve hemen hemen her yazıcı için makul bir havalandırma sağlamanız gerektiğini bekleyin. Bunun için kurulumunuzu planlayın ve istediğiniz kullanım için herhangi bir yazıcıyı güvenli hale getirebilmelisiniz.

Bununla birlikte, birçok yazıcıyla bir yazıcı grubu kurmayı planlıyorsanız ve kendinizin ya da başkalarının bunları çalıştırmak için önemli bir zaman harcamasını planlıyorsanız, bir sağlık ve güvenlik uzmanı ile çalışmanızı ve olası tehlikeleri tanımlamanızı ve azaltmayı planlamanızı öneririm.


Bunun dünya çapında geçerli olduğundan emin değilim: ancak Kanada'da, risk teşkil eden çoğu ürün / makinenin, tehlike türünü ve şiddetini gösteren bir simgeye sahip olmaları gerekir (WHMIS / HHDS?)
Zizouz212

" Mayıs sağlıklı olamaz" burada yeterince stresli edilemez. UFP çalışmalarına gelince, UFP'nin etkileri hakkında çok az şey biliyoruz. % 100 güvenli olduğu kanıtlanana kadar bir şeyin tehlikeli olduğunu düşünmenin paranoyak yolu. Ancak, potansiyel tehlikeyi azaltmak veya ortadan kaldırmak çok fazla bir şey gerektirmiyorsa , yapılması da gerekir.
Leo Ervin

9

Halen çözülmemiş olan hava sorununu ele alacağım. Üçüncü boyut, ortak güvenlik sorunları için mükemmel bir cevap sunar .

Kısa cevap, bu noktada sınırlı bilgimize dayanarak, FDM / FFF yazıcıları ile ilgili algılanamayan sağlık tehlikelerinin olabileceği ve bu nedenle, bence toplumda bazılarının önerdiği gibi isteğe bağlı veya ikincil olmayan ek güvenlik önlemleri olduğunu düşünüyorum. .

Başka bir deyişle, yazıcınızı, insanların nadiren gittiği havalandırılmış bir alanda izole ederseniz, tabii ki bu bir sağlık riski değildir, ancak insanlar yazıcının havasına önemli bir süre maruz kalacaksa, bunun hakkında bir şeyler yapman gerekiyor. Bu benim durumum - burada yaşadığım atölyeler ve ilave odalar çoğu insanın sahip olmadığı lükslerdir.


Gerçekçi Tehlikeli Olma Şansı -> Tehlikeli Gör

Zamanın bu noktasında kilit bilgiler, Tom'un cevabına bağlı UFP (Ultra İnce Parçacık) çalışmasıdır .

Korkutucu / ayrıntılı parçaları bırakmak:

Bu nedenle, buradaki sonuçlar, bu 3B baskı cihazlarını yüksek UFP emisyonları nedeniyle açıklanmamış veya filtre edilmemiş iç mekanlarda çalıştırırken dikkatli olunması gerektiğini göstermektedir.

Bu çalışmanın önemli bir sınırlaması, her iki tip 3D yazıcıdan yayılan UFP'lerin kimyasal bileşenleri hakkında hiçbir bilgimizin olmamasıdır [...]

[...] ayrıca, kimyasal bileşimdeki farklılıklar nedeniyle toksisitede farklılıklar olabilir.

Bu, birçok işlem UFP'leri serbest bırakmasına rağmen (kağıdın yazarları pişirmeye kıyasla), tüm UFP'lerin eşit yaratılmadığı anlamına gelir. 3D baskıdan elde edilen UFP'ler hala bilinmediğinden, güvenlik açısından tek gerçek cevap onları tehlikeli olarak değerlendirmektir.


Bu yasal, güvenlik veya profesyonel tavsiye değildir!

Ne yapılması gerektiği hakkında bir fikir vermeye yetkim yok ama ne yapacağımı paylaşacağım:

  • Havalandırma - Baskı etrafındaki hava zarfını geniş, açılmamış bir hava gövdesine iten aktif hava akımı.
  • Muhafaza + Havalandırma - Yazıcınızı tamamen muhafaza ederek, UFP'leri çoğunlukla muhafaza içinde tutacaktır. Kasayı açmadan önce ya sürekli havalandırma ile ya da bazılarının tahliye havalandırmasını önerdiği gibi birleştirebilirsiniz.
  • Muhafaza + Filtreleme - UFP'lerin (örneğin güvenli bir hava gövdesine erişiminiz yoksa) çıkışını azaltmak için hem havalandırma deliğine hem de UFP'leri muhafaza içindeki hava gövdesinden uzaklaştıran bir sirkülasyon sistemi olarak bir filtre uygulanabilir. .

Havalandırma ve filtreleme ile ilgili negatif ve negatif basınçlara ilişkin bir not : Muhafaza içinde pozitif basınç üretiyorsanız, tüm UFP'leri ortamınıza bir şekilde üfleyeceksiniz. Negatif basınç güvenli bir hava gövdesine havalandırılmışsa veya iyi sızdırmazlıklar ve sirkülasyonlu filtreleme ile nötr basınç bunu önleyebilir.

Filtrelere ilişkin not : Aktif karbon filtreleri UFP'leri kaldırmaz. HEPA filtreleri, 3B yazdırma UFP'lerini kaldırabilir.


Hangi yazıcı?

Belirsizlik var olduğu sürece, piyasa geliştikçe, filtreleme ve kapalı alanların daha standart hale geleceğini tahmin ediyorum. Zamanın bu noktasında, tanıdığım tek kapalı VE HEPA filtreli tüketici sınıfı FDM yazıcılar, Up! Kutu ve Zortrax Buluşu . Filtrelenmeyen birkaç yazıcı var.

Alternatif olarak, en az bir şirket , 3d baskının çeşitli güvenlik yönleriyle ilgilenenlere yönelik ürünleri hedef aldı.


5

İçsel sürecin kendisinden ve bunun doğrudan sağlık tehlikelerinden ayrı olarak, birçok 3B yazıcı da çalışmak için bazı tamamlayıcı teknolojiler gerektiriyor.

yazıcıların 3B alanda dolaşması gereken bir baskı kafası vardır. Makine parçalarının taşınması tehlikeli olabilir . Örneğin çocuklu bir ev / hobi ortamında, konutlu bir yazıcı satın almanızı tavsiye ederim.

"açık" tasarımlarda genellikle doğrudan yazıcı yapısına monte edilmiş çıplak elektronik bulunur . Bu kısa devre ve elektrik çarpması olasılığını artırır.

Malzemeyi ısıtan yazıcılar bunu çok yüksek sıcaklıklarda yaparlar. Yazıcının sıcak kısımlarına dokunulmamalıdır.


Bunlar gerçekten sağlık sorunları mı? "Kendini kesebilirsin" bıçak kullanmanın bir sağlık sorunu mu?
Tom van der Zanden,

1
@ TomvanderZanden 3D yazıcımı elime düşürdüm ve küçük bir çürük gördüm. Ayrıca belgeleri kullanırken bir kağıt kesiği aldım. Ve birkaç
defa

-2

Çin'de birçok 3D yazıcı üretildiğinden ve Çin'de asbest hala yasal olduğu için (devam eden üretimde göründüğü gibi), içinde asbest parçaları olan bir 3D Yazıcı ile son bulmak mümkündür.

Dünyanın bazı bölgelerinde asbest yasadışı olmasına rağmen (Avustralya gibi, bildiğim kadarıyla ABD olmasa da), yukarıda verilenleri ve ithalatçıların ve / veya ithalatçıların ithalat sırasındaki muhtemel bakım eksikliğini, durum tespit süreci.

Yazıcınızda değişiklik yapmayı planlıyorsanız, bu daha da önemli hale gelir. Biri, bir kez aldıklarında ve deneyimlendiklerinde, birincisini satın almadan önce 3D yazıcılarında değişiklik yapmayacağını söylese de, işler oldukça farklı görünebilir.

Büyük üreticilerle bile konuşurken çok çelişkili cevaplar alabilirsiniz ("evet, xyz partisinde asbest vardır" - "hayır, yok") - bu da konuyu daha da karmaşık hale getirir.

Asbest testi genellikle numune başına yaklaşık 50-70 USD'dir ve genellikle test edilen ürünün imhası gerekir, bu da uygulanabilir bir yöntem değildir.

Çin'den ithal edilen 3B Yazıcılarda (ve diğer öğelerde) asbest riskinin nasıl karşılanacağı konusunda yeni bir soru açabilirim.2
İçlerinde asbest bulunan 3B yazıcılarla karşılaştınız mı ya da bu olayla ilgili bilginiz var mı?
Davo

Duplicating your answer as a question seems a bit unusual...
Greenonline

Well, here it is an answer that contributes, whereas in the case of the question it provides context.
Roel Van de Paar

You quote not a single reputable source for your claim that some printer parts contain asbestos.Only insulation would contain such and most Chinesium printers skip on that entirely as it is cheaper to not insulate and asbestos fiber plates are still rather heavy, making shipping more expensive.
Trish
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.