Sallar, etekler ve kenarlıklar arasındaki temel farklar nelerdir?


27

Sallar, etekler ve kenarlıklar arasındaki farkları anlamak isterim. 3B nesneleri düzenlemek için kullandığım yazılımda görünüyorlar.

Herhangi biri, bunlar ve bunların arasındaki temel farklar nelerdir?

Yanıtlar:


41

sallar:

Sallar, nesne yazdırılmadan önce baskı yüzeyine yerleştirilen birkaç plastik katmandır. Suda çözülemeyen filament kullanılırsa, sal ile kağıdın arasına bir miktar hava boşluğu yerleştirilir, böylece kolayca çıkarılabilir. Bir sal, normal olarak baskının dibinden daha büyük bir yüzey alanına sahip olduğundan, baskı yüzeyine baskı çubuğuna yardımcı olabilir. Aynı zamanda, baskının alt tabakalarının başka bir plastik tabaka ile temas etmesine izin verir, böylece baskı yatağının üzerinde baskıya kıyasla daha az yayılma olur.

Slic3r'deki bir sal (yeşil)

Etekler:

Etekler, yazdırılan nesnenin etrafına ekstrüzyon yapan plastik halkalar. İlk katmanda bu, filamentin ekstruderden itilmesini sağlar, böylece sabit bir akış elde edilebilir. Baskı etrafında bir tıkanıklık oluşturmak için çok katmanlı bir etek kullanılabilir, böylece baskıda daha az hava hareketi olur ve baskı daha yavaş soğuyabilir.

Slic3r'da bir etek (yeşil)

kattın:

Kenarlık, baskı işleminin ilk katmanına yerleştirilen bir plastik tabakadır ve baskı yüzeyine daha iyi yapışmaya izin verir. Bir baskıda olduğu gibi baskı altında uzanmaz, ancak yalnızca baskı kenarından belirli bir mesafeye kadar gider.

Slic3r bir ağzına kadar (yeşil)

Kredi: Slic3r'dan Görüntüler


8

Bu özelliklerin üçü de, özellikle ilk birkaç kattaki sorunlardan veya ilk katın küçüklüğünden kaynaklanan sorunlardan dolayı başarısız olan yazdırmaların kalitesini ve başarı oranını artırmak için kullanılır.

Sal

Sal, baskının ilk birkaç katmanı olarak yapılan yatay bir özelliktir ve temel olarak ABS ile kullanılan yatak yapıştırma sorunlarına yardımcı olmak için kullanılır. Yazdırılan ilk birkaç katman, parçanın kendisinin üstünde (parçaların saldan ayrılmasını sağlamak için, ayrılmaya yardımcı olmak için küçük bir ayırma mesafesine sahip) bulunan, kenar kısım (tipik olarak prizmatik). Bu ayırma mesafesinin, asıl parçanın birinci katmanının yapışmasına izin vermek, aynı zamanda salın kolayca çıkarılabilmesi için ayarlanması gerekir.

Etek

Etek, ekstruder prime edilmesine yardımcı olmak ve optimal bir birinci katman için sabit bir filament akışı oluşturmak için tasarlanmış tek katmanlı bir özelliktir. Genellikle, ilk katın kaba şeklindeki birinci katman "ayakizi" etrafında birkaç geçiştir, ancak parçanın kendisine dokunmazlar veya doğrudan yapışmaya yardımcı olmazlar (astarlanmış ve hazır bir ekstruderin kendi başına ekstrüzyona yardımcı olmasına rağmen).

ağız

Bir kenar, birinci katman şekline dokunan bir etek olarak kabul edilebilir. Yapışmaya yardımcı olmak için kullanılır ve ilk katman yüzey alanını arttırır (böylece yatağa yapışacak daha fazla alana sahiptir). Brims, en iyi şekilde yapışamayan küçük ilk katmanları olan parçalar için kullanılır. Genellikle, parçaya zarar vermeden kolayca çıkarılabilen (dolgunun çapraz geçişinin tersine) perimetre olarak yapılırlar.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.