Yazıcım için ivme değerini nasıl belirlerim?


23

Baskı kafası yön değiştirdiğinde, yazıcı baskı kafasını hızlandırmalı ve yavaşlatmalıdır. Doğru kalibre edildiğinde, yazıcı bunu çok hızlı bir şekilde yapabilir ve yazıcının çok fazla sallanmasına neden olmadan, yazdırma işlemini büyük ölçüde yavaşlatmaz.

Çok yükseğe ayarlarsam yazıcım, özellikle doldurma sırasında şiddetli bir şekilde sallanıyor. Çok düşük ayarlarsam, yazdırma süreleri iki katına veya üçe katlanır.

Yazıcımın baskı işleminde sorunlara neden olmadan kullanabileceği en hızlı hızlanma değerini belirlemek için (ya da nasıl hesaplayabilirim) hangi süreci takip edebilirim?

Özellikle formül sihirli sayılar içeriyorsa, değerleri takabileceğim bir formül üzerinden izleyebileceğim bir işlemi tercih ederim.


2
İkili arama , yani çalışanı bulana kadar değerleri denemek.
Tom van der Zanden,

Yanıtlar:


14

Tom'un işaret ettiği gibi, ikili arama en iyi yoldur. Bu terim tüm okurlara aşina değilse, işte biraz daha detay:

  1. Çok düşük olduğundan emin olduğunuz bir ivmelenme değeri belirleyin ( L ) ve çok yüksek ( 'H ) olduğundan emin olun . Bu tür deneyimleri zaten deneyimlemiş gibi biliyorsunuz.

  2. (L+'H)/2M

  3. M

  4. MM'HM

  5. ML

L'H

Süper yakınlaşmaya çalışmaktan rahatsız olmazdım çünkü uygulanabilir değer zaman içinde biraz değişecektir (çeşitli parçalara toz kaçması; hafif voltaj farklılıkları; filament rulosu için farklı kütle ve çekme gerilimi, motorların sıcaklığı, karmaşıklığı Yazdırdığınız nesne, kullandığınız dilimleme programının davranışı, siz isimlendirin).


Bu ilginç bir kalibrasyon yöntemi gibi görünüyor! Bu konuda daha fazla okuyabileceğim bir yer var mı?
Tormod Haugene,

2
Bilgisayar programlarında arama yapmak için çok yaygın bir yöntemdir. "İkili arama" konusuna bakın, birçok bilgi bulacaksınız. Özellikle donanım optimizasyonu için kullanma konusunda herhangi bir iyi referans bilmiyorum.
TextGeek

6

Hızlanma ile deneme yapmak için yararlı bulabileceğiniz bir araç RepRap Central Acceleration Calculator (en alttaki).

Bir ayarlayarak ivme , seyahat süresini ve hedef hız , şunları görebilirsiniz:

  1. Yolculuk sırasında elde edebileceğiniz teorik hız, ayarladığınız hızlanma ile (sarı çizgi).
  2. Hedef hızınıza ulaşmak için gereken mesafe ve yavaşlamadan önce bu hızı ne kadar tutacağı (mavi çizgi).

Örneğin, ayar acceleration = 3000, length = 30 and speed = 150, istenen 150 mm / sn hıza ulaşmadan önce 4 mm hareket edeceği anlamına gelirken, aynı hızlanma teorik olarak verilen mesafe için 300 mm / sn hız verebilir:

görüntü tanımını buraya girin

Hız, ivme ve sarsıntının hesaplanması:

Çoğu durumda yazıcınız, maksimum hız veya sağlayıcınız tarafından verilen ve başlangıç ​​noktası olarak kullanılabilecek ayarlarda bazı sınırlamalar olacaktır. Değilse, deneme yanılma, bunu yapmanın en kolay yoludur.

Hız kalibrasyonunu üç göreve ayırırım:

  1. İlk önce , yazıcınızın tolere edebileceği maksimum hızı bulun. Bunu yapmanın bir yolu, uzun sürüş mesafeleri olan bir nesneyi yazdırmak ve maksimum sürüş hızını değiştirmektir.
  2. Yukarıdaki hesap makinesini kullanarak, orta ve uzun yol mesafeleri için istediğiniz hız için uygun şekilde hızlanma eğrileri elde edinceye kadar çeşitli sürüş mesafeleri için ivmeyi artırın .
  3. Senin ayarlayın pislik kısa seyahat mesafeler hızlı hızının arttırılması izin ayarı. Sarsıntı hızı, hızlanmayı dikkate almadan önce yazıcının hemen atlayacağı hızdır. 20 mm / sn'lik bir sarsıntıyla, yazıcı 0 ila 20 mm / sn'den hemen bir sıçrama yapar ve ardından ivme profilini izleyerek istenen hıza kadar hızlanır.

Genel bir kural olarak, gerçek hız, sarsıntı ve hızlanmayı yazdırırken güvenceye alınan maksimum değerin yaklaşık% 20 altına ayarlamak akıllıca olabilir.

Ayrıca, step motorların gücünün daha yüksek hızlar için düştüğünü , böylece nozülün tıkalı olması durumunda yolunu çok iyi tutmayacağını unutmayın. Bu bir problem olursa, hızı düşürmeyi düşünün.


1
Mükemmel son nokta - Yazıcımın büyük bir Y ekseni (1200mm), çok fazla atalet var. Bu yol göstericiyi hiç döndürecek kadar tork alması için stepörü çok yavaş çalıştırmam gerekti. Bir "5-start" kılavuz vidasına geçtim (bu yüzden aynı hareket için 1/5 hızla döner) ve daha fazla sorun yaşamadım.
TextGeek,

@TextGeek Teşekkürler! Bu zor yoldan çözdüğün türden bir şey. Kademeli motor gücü eğrisine girişim, yatağın çok yakın seviyelendirilmesinden dolayı çok küçük hataların, yüksek hızlı hareketler sırasında nozülü yolundan iter olmasıydı.
Tormod Haugene,

1
'5 saniyeden biraz daha az' sayısına nasıl ulaştığınızı tam olarak anlamıyorum. Hesap makinesi x ekseni üzerinde uzunluk göstermelidir ve hızlanma teorik olarak 300 mm / sn hızda olabilir, verilen 3000 değerinde yazıcının hızlanıp etkisiz hale gelmesi gerektiğini dikkate alırken aa / ^ 2 s. Bunu doğru görüyor muyum? Aksi takdirde mükemmel cevap!
kamuro

@kamuro, mükemmel bir soru! Bilgiyi vurguladığım bir resim ekledim. Yeşil çizginin x eksenini kestiği noktaya dikkat edin (yaklaşık 4 saniyede). :-)
Tormod Haugene

2
Ancak grafiğin x ekseninin 'mesafe veya eksen uzunluğu' alanıyla ölçeklenmesi tesadüf olamaz, değil mi?
kamuro

1

Çoğu yazıcı 2000 ila 5000 mm / s 2 .... arasında kullanılır. Ekstrüzyon hamleleri genellikle 2000'dir (ortalama olarak, farklı yazıcılar arasında), seyahat normalde 3000-5000'de görülür, buna rağmen çoğu daha düşük uç veya düello doğrudan tahrikli ekstruder (ağır) yazıcılar, bu değerin daha düşük olması gerekir (bazıları seyahat için en az 500, en fazla 2000 kadar yüksek). Daha ağır ekstruderler, motorların atlamasını önlemek için daha düşük değerlere ve daha yavaş bir sarsıntı değerlerine ihtiyaç duyarlar. Bir köşeden veya bir delikten sonra daha yumuşak bir ekstrüzyona neden olduğu için daha düşük ayarlanmış olan sarsıntı ayarı gerçekten yararlı olabilir (bazı insanlar bu alanların etrafındaki dalgalanmaları görecek, yön değişikliği dışına çıktıkça bu dalgalanmalar daha küçük, fakat hafif baskı süresini arttırın).

Ben sadece üzerinde çalışıyorum bir prototip taşıma tasarımı ile benim değiştirdim. Stok ağırlığına yaklaşık 100 gram eklenir. Önceden ince ayar yapıldı, bu ekstra ağırlık onu% 20-30 yastığa ayarladı ve X ve Y'nin plakanın etrafında gezinirken atlamasını sağlıyor; özellikle yüksek çözünürlüklü modellerde, özellikle dikey eksende 200 yüze sahip yüksek çözünürlüklü daireler, çünkü yazıcı her düğümden sonra sarsılmaya çalışır - normalde sorun olmaz, ancak ağır tasarımlarda sarsıntı ayarının düşürülmesi gerekir. XY için 20 yaşındayken sarsıntım vardı ve şimdi 8'de, 8 ve 15 değerlerini test edip başarısız olduktan sonra şimdi 4'te. Hem ekstrüzyon hem de seyahat için hızlanma 2000’de gerçekleşti (bazı donanımlar, seyahat ve ekstrüzyon hareketleri için ayrı değerlere izin vermiyor, ancak Baskı hareketlerinin iki katına çıkması için seyahat değerine sahip olmak en iyisidir - seyahatiniz ekstrüzyon hareket hızının iki katı olduğunda - bu nedenle 1-1 formülünü hıza göre kullanın, dilimleyicide ayarlanan her istenen hız için ölçeklendirin). Mine 2000, 1500, 1000 ve 800'de test edildi, hepsini başarısız oldu, 5'le ayarladı. Şimdi hızlanma için 500'ü test etti ve bunun neden olduğu konusunda biraz kafa karıştırmaya başladı.

Şimdi ikinci düşüncelerim var ... 2000'den 800'e kadar düştükten sonra hala atlanıyor (görünüşte daha da kötü) bunu geriye mi döndürüyorum? Motor hızlı hareketlerde atlama yapıyorsa daha yüksek bir değere ihtiyacım var mı? Anladığım kadarıyla düşük bu sorunlar için daha iyidir, ama belki de kendimi karıştırdım.


Merhaba ve SE 3D Printing'e hoş geldiniz. Bilgilendirici iken cevabınız bir soru içeriyor gibi görünüyor. Kendi soru sormak daha iyi olurdu (sayfanın üstündeki bağlantıyı kullanarak), çünkü bu bir "soru" sitesi değil, bir soru-cevap sitesidir. Sorgunuzun içeriğini korumak için her zaman bu cevaba geri dönebilirsiniz.
Greenonline
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.