Ekstrüder kafamın tıkanmasını nasıl önleyebilirim?


18

0.4 mm ekstrüder memesi olan termoplastik bir MDF yazıcı kullanarak, memenin tıkanması konusunda sık sık sorun yaşıyorum.

Tıkanmaya neyin neden olduğundan emin değilim, ancak tahminlerim toz ve / veya yanmış filament (ekstrüzyon olmadan sıcak ucu bırakmadan).

Ekstruder memesinin tıkanmasını önlemek veya en azından en aza indirmek için ne yapabilirim?

Bonus soru: Tıkanmaların başka yaygın nedenleri nelerdir? (örn. toz dışında ve sıcak ucu açık bırakırken nelere dikkat etmeliyim?)


4
Belki de marka / hotend marka, baskı sıcaklığı, malzeme türü ve renk dahil?
Tom van der Zanden

1
Merhaba @Martin Carney, sorunuzun bir süredir devam ettiğini fark ettim. Aşağıdaki cevaplardan herhangi biri sorununuzu çözebildi mi? Eğer öyleyse, uygun cevabı kabul eder misiniz. Değilse, size daha fazla yardımcı olabilmemiz için eksik olan ne? Ayrıca, kendi başınıza çözdüyseniz, her zaman kendi çözümünüzü cevaplayabilir ve kabul edebilirsiniz. Teşekkür ederim.
StarWind0

Yanıtlar:


9

Farklı tipte sıcak haddeleme ve ekstrüderler tıkanma ile ilgili farklı sorunlara yol açabilir. Kişisel deneyimlerime dayanarak, tıkanıklıkların ve reçellerin önde gelen nedenleri şunlardır:

 1. Enjektördeki yabancı madde (kir, toz, düşük kaliteli filament)
 2. Hotend içindeki malzemeleri karıştırma (ABS'yi 220'de çalıştırdıktan sonra nozulu boşaltmadan PLA'ya geçme)
 3. PLA'da aşırı geri çekme veya "ısı emmek" (geri çekme yüksek ayarlanmışsa PLA ısıtıldığında genişler) genişletilmiş PLA'yı soğumasını ve artık akmayacak kadar yükseğe itebilirsiniz)

Bu sorunları çözmek için, bir tür filaman, tercihen iyi kalitede (genellikle kg başına 40 $) kullanmanızı öneririm, eğer malzemeleri değiştirirseniz, memenizi daha yüksek sıcaklıktaki malzemeden tamamen temizlediğinizden emin olun. Geri çekilmenizi sızıntıyı en aza indirmeye çalışabildiğiniz kadar düşük olarak ayarlayın (tüm metal hotend için .4 mm veya makerbot tarzı için 2-3 mm'yi deneyin). Hotend'inizdeki karbonize plastiği en aza indirmek için hotend'in ısıtıcısını uzun süre açık bırakmayın. Filamentinizde toz birikmesini önlemenin bir yolu, rulolarınızı kullanmadığınız zamanlarda örtmektir, kişisel olarak saç fileleri kullanıyorum, birkaç dolar için 12 paket satın alabilirsiniz ve uzun süre dayanırlar.


6

Filamenti yağlamak, filament sıkışmalarını ve tıkanıklıklarını durdurmak için duyduğum en yaygın çözümdür. Yağlama, yazdırma kafasında daha yumuşak bir sürüş sağlar. Siz oradayken, filamanın temiz olduğundan emin olun. Sıkışmaları tozdan durdurmanın en iyi yolu, ilk etapta tozdan kurtulmaktır.

Bazı insanlar , hem ABS hem de PLA için (özellikle PLA için olsa da) oldukça iyi çalıştığını duyduğum kanola yağını önerir . Bunun ciddi bir sorun olabileceğini düşünüyorsanız, toz filtreleri / yağlayıcıları bile 3D olarak yazdırabilirsiniz .

Şahsen baskı kafasını düzenli olarak, her çift baskıdan sonra veya hatta her baskıdan sonra, zamanım varsa temizlemeye çalışıyorum. Cımbız gibi keskin bir şey, nozulun ucuna yakın filaman parçalarını alabilir. Henüz başka eşyaları denemedim, ama kesinlikle işe yarayacak başka araçlar da var. Ayrıca, kısmen erimiş filament parçalarının nozulun içine tıkanmasını önlemek için sıcaklığı bir fan ile düzenleyen insanların duydum, ancak bunun etkili olup olmadığını bilmiyorum.

Bazı durumlarda, sorun bir destek sorunu kadar sıradan da olabilir. Bir keresinde bir filaman makarası kurdum, sadece makaraya destek başarısız olduğunda bir sıkışma yapmak için filaman hattını nozulda çekip bırakarak bıraktım. Bunun olmasını önlemek için adımlar atmak basit ve etkili olabilir. Sebep ne olursa olsun, önleyici tedbirler her zaman benim seçimimdir.


Plastikle birlikte ısıtıldığında yağ sorun yaratmaz mı? Yoksa sadece emilir / karışır mı?
Martin Carney

@MartinCarney Kalın uygulanırsa sorunlara neden olabilirim. Çok, çok hafif bir kaplama nihai ürünün bileşimini çok fazla etkilememelidir. Genel olarak karışıyor.
HDE 226868

5

Genel tavsiye olarak, yazıcınız ne olursa olsun, ekstrüderler şu durumlarda tıkanma eğilimindedir: [Bazıları her yazıcı için geçerli olmayabilir, ancak mümkün olduğunca genel olmalıdır]

 1. filamanın orta baskısı bitmesine izin verirseniz, çoğu ekstrüderin taşlama çarkı ve sıcak uç arasında bir "ölü bölge" vardır, burada filamanlar orada kalırsa, tek seçeneğiniz ekstrüderi açmaktır.
 2. bir filamanın düğümleri kolayca sabitlemek için hiç kimsesi olmayan düğümler oluşturmasına izin verirsiniz veya taşlama tekerleği filamanı görür ve (1) artı tıkanmış bir taşlama tekerleğine yol açar: bir filaman markasının kalitesi, düğümlerin varlığı veya yokluğu.
 3. sıcak kafanın çok uzun süre yazdırılmadan sıcak kalmasına izin verirseniz, erimiş filamenti doldurarak ekstrüderin içinde karbonlaşma riskine neden olur ve tekrar (1)
 4. filament besleyicilerin ortak plastik kılavuzlarına karşı ek taşlama karmaşıklığına sahip esnek veya kauçuk malzeme kullanırsınız: kullanılan malzemeye bağlı olarak, kılavuzları kullanmaktan ve ekstrüderi doğrudan beslemekten kaçınmaya karar verebilirsiniz
 5. daha yüksek kalitede (örneğin 0,1 mm) baskı yaparsanız, meme çok genişse (ve taşlama diski çok hızlı giderse) sıkışabilecek daha düşük filament çıkışına yol açar
 6. taşlama tekerleğini asla temizlemezsiniz (yani üfleme yeterli olur): filament tozu zamanla gittikçe oraya yapışır.
 7. ekstrüderin plakaya çok yakın olmasına izin verin: filaman gerektiği gibi plaka üzerine düşmek için serbest değilse (ayarlar bakımından) tıkanmaya yol açan sıcak ucu geri dolduracaktır
 8. ahşap, tuğla yazdırır ve filamanları türetirsiniz: ahşap tozu ile yüklü plastik / reçine oldukları için ekstrüder için son derece sağlıksızdırlar. Toz, a) yanmaya ve b) ekstrüderin iç duvarlarına yapışmaya eğilimlidir.

Eğer daha fazlasını düşünebilirsem onları ekleyeceğim.


0

İlk olarak, bilmiyorsun.

Olasılığı azaltmak için, kirlenmeden iyi plastikler kullanın.

Plastiği aşırı ısıtmayın, daha hızlı karbon birikmesine neden olur.

Temizlemek için el matkapları, mini matkaplar satın alın.

Malzemeleri çok fazla değiştirmeyin. Yüksek sıcaklıktaki plastiğe geçtiğinizde düşük sıcaklıkta plastik kalıntısı pişer. Yine karbon.

Son ekstrüderinize gelecek olan kendisidir. Aşınma olasılığı daha düşük, sertleştirilmiş bir ekstrüder ucu kullanın. Tüm metaller de çok yardımcı olmalı, PTEF tüpleri genellikle sıkışma durumunda pişirilir.

Ya da ne yaptığımı yap. Devasa 1 mm'lik bir meme kullanıyorum. Aynı nozul üzerine en az 20 lbs plastik baskı yaptım.

Diğer çözümler koymak petrol vb diyor. Ben sadece bunun harika bir fikir olmadığını söyleyeceğim. İlk önce korkunç bir yatak yapışması olacak, ikincisi sadece yanlış görünüyor. Bir KG içinde ekstrüderden çıkacağından bahsetmiyorum bile? Yağ kullanmanın uygun olduğu tek zaman, bir bowden kurulumunuz varsa.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.