Isıtmalı cam baskı yatağım kırılmaya ve çatlamaya devam ediyor. Bunu nasıl önleyebilirim?


14

Termoplastik FDM yazıcımda ısıtmalı yatak var ve baskı yüzeyi olarak cam kullanılıyor. Baskıyı kaldırdığımda bazen cam tamamen kırılır veya kırılır. Bu çoğunlukla, baskı camla temas eden geniş bir alana sahip olduğunda olur.

Bunun olmasını önlemek için ne yapabilirim?


1
Yapım plakanız ne tür camdan yapılmıştır?
Tom van der Zanden

En çok hangi filamanlarla karşılaşıyorsunuz? Hangi yazıcı modeli? Pencereleri camdan kaldırmaya çalışırken hangi yöntemi kullanıyorsunuz?
PostEpoch

@PostEpoch Çoğunlukla PLA ve biraz ABS. Yazıcı, şirketin iflas etmesi nedeniyle duymadığınız bir Zeni Kinetik Kökenli. Parçaları çıkarmak için, cam ve baskı arasında çalışmak üzere bir kazıyıcı kullanıyorum.
Martin Carney

Yine, cam türü önemlidir. 3mm borosilikat cam iyi olmalıdır.
Leo Ervin

cam üzerinde metal kullanmayın, sonunda kırılmasına neden olur. bu özellikle pireks için geçerlidir.
dandavis

Yanıtlar:


8

Tutkal çubuğu yöntemini kullanıyorum. İnşa tabağımı çıkarıp dondurucuya koymayı seviyorum. Cam ve plastik arasındaki farklı termal genleşme katsayıları, genellikle parçanın dondurucuda ortaya çıktığı anlamına gelir.


6

Denediğim bazı şeyler yardımcı oldu:

Bir maskeleme bandı tabakası yerleştirin. Bunu yapan çoğu insan mavi ressamın kasetini kullanır. Plastik baskı sırasında iyi yapışmalı, ancak ısıtmalı yataktan baskıyı çıkardığınızda makul bir şekilde serbest bırakılmalıdır.

Kapton kasetini daha sonra yatırın. Prensip maskeleme bandı ile aynıdır, ancak Kapton bandı pürüzsüz bir yüzeye sahiptir ve maskeleme bandından daha dayanıklıdır. Aşağı tarafı Kapton bant çok daha pahalıdır ve doğru kullanmak çok daha fazla iştir, çünkü su kullanmanız ve kabarcıkların altına girmesini önlemeniz gerekir.

Bir şişe Aseton içine biraz ABS artıkları koyun ve asetonun bir bulamaç elde edene kadar ABS'yi parçalamasına izin verin. Bu bulamacı mümkün olduğunca yapı plakası boyunca eşit olarak yayın ve asetonun buharlaşmasına izin verin. Bu, plaka üzerinde ince bir ABS filmi bırakır ve doğrudan yapı plakasına yazdırdığınızdan çok daha iyi salınır. Mümkünse temiz ABS kullanmanızı tavsiye ederim, çünkü bazıları baskınıza yapışır ve net olan en az görünür olacaktır. Düzenli olarak tekrar uygulamanız gerekir, çünkü baskı plakasına temas ettiği yerde çıkacaktır. UYARI : Uygun havalandırma kullanın ve asetonla temastan kaçının. Bu şeyler senin için iyi değil. Ayrıca yanıcıdır, bu nedenle yakınlarda bir yangın söndürücü bulundurun.

ABS / aseton bulamaç yöntemini tercih ederim, ancak iyi bir havalandırma ve kullanışlı bir yangın söndürücü gerektirir. Ayrıca bir ABS / aseton bulamacı kullanmak için ABS'de yazdırmanız gerekmediğini unutmayın; Öncelikle PLA'da yazdırıyorum ve hiçbir fark yaratmıyor.

Ayrıca başkalarının bir tutkal çubuğu veya baskı sırasında iyi yapışmaya izin verirken yine de kolay çıkarmaya izin veren başka bir yüzey işlemi kullandığını duydum.


Kapton'u uygulamak için suya ihtiyaç duyduğunu söylüyorsun ... Buna aşina değilim Bana daha fazla ayrıntı içeren bir yere yönlendirebilir misin? Kabarcıkları düzeltmek ve önlemek için bir kredi kartı kullanarak çok yavaş uygularım.
Dustin Wheeler

@DustinWheeler Ben google " kapton bant uygulamak " google ilk teknik öğretici bu tekniği kullanır.
Martin Carney

1
Aseton için gerçekten bir yangın söndürücüye ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorum, ancak bir sonraki 3d yazıcı önerilir. Yanma şekli, ne kadar ince bir katman uygulayacağınızı hesaba katmak o kadar da tehlikeli değildir youtube.com/watch?v=ZJWhfpWlGFg
Leo Ervin

1

Alt kısmı% 100 katı olmayan bir sal kullanmayı deneyebilirsiniz. Çizgiler veya kesişen çizgilerle bir şey, yatakla temas alanını azaltarak çıkarılmasını kolaylaştırır.

Not: yatağa yapışmayı azaltmak baskıların başarısız olma olasılığını artırır.


1

Richrap'ın bu konuda ayrıntılı bir blog yazısı vardı .

TLDR: Cam ekran koruyucuları (ipad'ler veya diğer tabletler için) camı yontulmaya karşı korumak için uygundur.


1
Bağlantılar yararlı olsa da, bağlantı çürümesi durumunda bağlantının açıkladıklarına kısa bir genel bakış sağlamak genellikle iyi bir uygulamadır . Halihazırda bağlantının cam ekran koruyuculardan bahsettiği açık değildir.
tbm0115

0

2 önerim var.

İlk olarak, daha iyi bardak al. en az 3 mm kalınlığında yüksek kaliteli borosilikat plaka camı bir tıraş bıçağıyla bile kazıma yapmalıdır.

İkincisi, bir jiletle kazımayın, her şeyi dondurucuya (veya buzdolabına veya bir fanın önüne, herhangi bir yere) koyun, borosilikat çok düşük bir termal katsayısına sahip olduğu için bilinir, bu nedenle plastik büzülecektir camdan daha fazla ve hemen çıkmalı


1
dondurucuda soğumaya bırakın, oda sıcaklığına soğumaya bırakın veya termal şokta yattıktan sonra yatağınızı havaya uçurun
Trish
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.