MDF çerçeveleri için hava durumu bir problem midir?


10

Bir Reprap Prusa i3 rework oluşturmak için tüm parçaları aldım, tek eksik çerçeve.

MDF kesimi (daha ucuz) veya akrilik (daha pahalı) arasında şüpheliyim, tabii ki daha ucuz olanı, odun yapımında herhangi bir dezavantaj görene kadar tercih edilen seçenek.

Isı ve nem ve çerçevenin genişlemesi / daralması olasılığı gibi değişkenleri düşündüm, bu geçerli bir endişe mi? Akrilik olanı satın almak daha hassas olacak mı yoksa ilgisiz mi?


1
Akrilik, yapısal her şey için kötü bir seçimdir. Her türlü basınç altında çatlar ve yerine oturur. İçindeki vidaları sıkmak tavuk oyunudur. MDF hemen hemen her cephede çok daha iyi.
John Meacham

Yanıtlar:


5

Genel olarak konuşursak, MDF iyi havalanır. Yüksek nemli alanlarda çarpıklık yaşayabilirsiniz, ancak yüzeyi boya veya vernik ile kapatarak hafifletebilirsiniz. Bununla birlikte, muhtemelen iki malzemeden akrilik birkaç yıl daha kararlı olacaktır.


6

@Dani Epstein'ın zaten doğrudan ve çok iyi cevabına aşağıdakileri eklemek istiyorum. Sorunuza cevap vermez, ancak umarım iki materyal arasında seçim yaparken soruyu okuyan birçok kişiye yardımcı olabilir.

Akrilik daha az kararlıdır ve muhtemelen bir 3D yazıcı için iyi yapılmış bir MDF çerçevesinden daha hızlı aşınır! Noktaları ayrı ayrı ele alacağım.

  1. Bir MDF çerçevesi akrilikten çok (!) Daha fazla kütleye sahiptir, bu da titreşimleri hemen azaltır. Neredeyse daha da önemlisi, örneğin Prusa i3 için tipik olan bir kutu çerçevesi, 'gereksiz duvar' tasarımı ile özünde daha fazla stabilize olur (beni burada ifadeler üzerinde dövmeyin, tanımlamak için daha iyi bir yol bulamadım Kulelerden çıkan mülk.) Reprap wiki Prusa i3'ten
    alınan bu iki görüntüyü karşılaştırın : Muhtemelen bu tasarımla akrilik bir çerçeve bulamazsınız. Hareketli taşıyıcılar tarafından üretilen kesme gerilimi ve çubuklardan z-yalpalama teorik olarak çok daha az olmalıdır.boxframe (reprap-wiki'den) metal çerçeve (reprap-wiki'den)
  2. Akrilik, ahşap gibi biyolojik bir malzeme olmadığı için 'doğal nedenlerle' yıpranmayabilir, ancak malzeme, bakım ve insan hataları nedeniyle çok daha hızlı aşınır. Malzeme çok kırılgandır. Kurulum sırasında çerçevenin çatladığı veya kırıldığı web'de çok sayıda rapor bulabilirsiniz. İşte çok fazla tecrübesi olan birinden en sevdiğim örnek (1: 20-2: 30): https://www.youtube.com/watch?v=wkkVk8c8XoU
  3. Akrilik, mekanik özellikleri açısından kötü bir seçimdir: Yumuşaktır (verilen veritabanında karşılaştırmak için bir sayı olarak düşük gerilme mukavemeti buldum), çok fazla termal genleşmeye (paslanmaz çelikten 5 kat daha yüksek) sahiptir ve 160 ° C'de erir (bu yüzden hotend dokunmadan bir şey dikkat). Burada diğer malzemelerle karşılaştırmaktan çekinmeyin (veritabanında MDF veya kontrplak yok ;-);): http://www.goodfellow.com/E/Polymethylmethacrylate.html

Bu bence akriliki bir 3d yazıcı çerçeve malzemesi için çok kötü bir seçim haline getiriyor. MDF veya kontrplak seçin, boyayarak da serin görünmesini sağlayabilirsiniz.


Evet, önceki yapılardan çok fazla kırık akrilik parçam var. Neden kimse nispeten ucuz kesiciler ile Lasercut kolay ölü dışında 3d yazıcılar için iyi bir şey olacağını düşündüm hiçbir fikrim yok.
John Meacham
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.