Malzemeleri değiştirirken ekstruderimi nasıl temizlemeliyim?


23

Baskı malzememi sık sık değiştiriyorum, yani ABS / PLA / Wood / Flex,

Bir sonraki baskımı kirletmemek için ekstruderimi en iyi nasıl temizleyebilirim?


2
Belirli bir noktadaki sıcaklıkların filamenti karbonize ettiği, ancak hotend'i yok eden PVA gibi malzemelerle özellikle ilgilenecektim. Çok büyük sıcaklık aralığında PVA'dan ABS'ye nasıl geçersiniz?
Daniel M.,

Yanıtlar:


19

Memeyi temizlemeniz gerektiğini düşünüyorsanız , en iyi yaklaşım soğuk çekmedir . Bu prosedürü birçok yazıcıda uygulayabilirsiniz, ancak herhangi bir şüpheniz varsa, bu işlemi denemeden önce yazıcınızın üreticisinden tavsiye almalısınız.

Daha önce filaman hala yüklü ve takım başı soğukken:

  • Aracın sıcaklığını, yüklemek istediğiniz bir sonraki filamentin baskı sıcaklığına yükseltmeye başlayın.

  • Isınmaya başladığında, filament boşaltma sırasında normalde yaptığınız tüm görevleri yerine getirin (örneğin rölantiyi açın). Bu işlem sırasında ekstruder tahrik dişlisine veya aletin herhangi bir bölümüne karşı mücadele etmemelisiniz!

  • Filamenti çekmeye oldukça miktarda baskı ile başlar

  • Eski filament sonunda filamentin ucunu kabaca aletin iç kısmının hoş bir kalıplanmış şeklinde bırakarak aletin içinden serbest bırakmalıdır. Bir sonraki filamenti yüklemeye başlayın, aletin ısınması bittikten sonra bazı filamentleri el ile besleyin ve besleyin.

Pigment veya başka tortu dahil olmak üzere önceki filamentten geriye kalan herhangi bir şey filamentin sonuna sıkışmış olmalıdır.

Sen gerçekleştirebilirsiniz soğuk çeker Eğer küçük bir miktar ekstrüzyon, yeni flaman yükleme tamamen soğumasını sağlayarak ve adımları tekrarlayarak istedikleri kadar çok kez.


1
Genellikle, filamenti, tipik baskı sıcaklığından biraz daha düşük bir sıcaklık ayarıyla geri çekerek elle (elle) indirdiğim filament üzerinde soğuk çekme gerçekleştiririm. Düşük sıcaklıktan dolayı, artık filamentlerin çoğu dışarı çıkan filamana yapışacaktır.
Tormod Haugene

1
Harika tavsiye. Talimatlar gibi, genellikle sadece sıcaklığı ayarladım ve soğukken çekmeye başladım. Sıcaklık arttıkça filaman, baskı sıcaklığına ulaşıldığından çok daha erken gevşeyecektir. Daha sonra bir sonraki filamanı yükler ve bazılarını baskı sıcaklığına ulaştığında elle beslerim. :)
tamarintech

7

Çoğu durumda, eski filamentin yazıcıdan çıkarılması, yeni filamentin yerleştirilmesi ve yeni filamentin yazıcıdan kısa bir süre boyunca geçirilmesi nozülü temizler. Baskının eteği, eski filamentin yıkanması için gerçek baskı sırasında bir süre olabilir. Eteğin yeterince uzun olduğu varsayılarak, yapılması gereken tek şey eklenen yeni filament ve baskı başladı.

Yeni filament ekstrüzyonunun sorunu çözmediğini varsayarsak, başka yöntemlerle sabitlenmesi gereken tıkanmış bir ekstrüzyon kafası gibi daha ciddi bir sorun vardır.


3

Bazı insanlar filament türlerini değiştirirken naylon "temizleme" filamentini kullanır. Çeşitli sıcaklıklara iyi ısınır ve geri çekerken içerisindeki her şeye iyi yapışır gibi görünür. Naylon ile bağlanmasını sağlamak için çıkarılan filamentin sıcaklığına kadar ısıtdığınızdan emin olun.


2

Her zaman en iyi yolun, nozuldan daha fazla filaman geçirmektir. Tam renk değişimi için yeterli.


2

eSun, geniş bir sıcaklık aralığında ekstrüzyon yapan bir temizleme filamanına sahiptir. Nozulu temizlemek için kilo başına 100 ABD doları aşan filament kullanmak saçma görünebilir, ancak çok kullanışlıdır ve pratikte her seferinde çok fazla kullanmazsınız (100 gr'lık paketlerde satılır). Hala bir yıl önce bazı filamentlerden aldığım bazı örnekleri kullanıyorum.

Soğuk çekme muhtemelen daha etkili olacaktır (başka bir cevapta açıklandığı gibi), daha fazla çaba harcarlar. Ağzımı temizlemek için, rutin bakımın bir parçası olarak veya kirlenmeye karşı duyarlı plastiklere (genellikle PETG veya ninjafleks) geçerken genellikle naylonla soğuk çekerler kullanıyorum. Temizleme filamentini genellikle karanlıktan hafif veya açık filamana değiştirmek istediğimde kullanırım, özellikle de yeni filament pahalı ise. Çoğu zaman sadece eskisini temizlemek için yeterli miktarda yeni filamenti beslerim, sıcaklık da ikisinin maksimum değerine ayarlanır.


1
Ardından soru şudur: "nozülü temizleme filamanından nasıl temizlerim?" :)
mac,
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.