1.75 mm vs 3 mm filament ne zaman kullanılır?


35

Neden iki adet standart filament boyutuna sahibiz: 1.75 mm ve 3 mm? Baskı yaparken gerçekten bir fark yaratır mı? Yoksa sadece küçük yazıcılar için 1,75 mm mi?

Hangi durumlarda 1,75 mm kullanmalıyım?

Ne zaman 3 mm kullanmalıyım?

Yanıtlar:


25

Kayda değer bir fark yok. Sadece kendi yazıcınıza uyan filamanı kullanın.

Henüz bir yazıcınız yoksa, 1.75 mm filaman kullanan bir tane alırım:

 • 1,75 mm giderek daha fazla “standart” hale geliyor, bu nedenle elde edilmesi daha kolay. Bazı filamentler 3 mm olarak mevcut değildir.

 • 1,75 mm filament daha ince kontrol sağlar, çünkü 1 mm filamentle besleme, daha az ekstrüzyonla plastik malzemeye tekabül eder.

 • 1,75 mm filaman ekstrüzyon için daha az kuvvet gerektirir. 1,75 mm'den 0,3 mm'ye kadar sıkmak, aynı 3 mm filamentten daha az kuvvet gerektirir.

Bununla birlikte, avantajlar oldukça küçüktür. İşleyen 3mm'lik bir ekstruderin 1.75 mm'lik bir tane (henüz) ile değiştirilmesi için herhangi bir neden görmüyorum.


1
Çok iyi noktalardan bahsettiniz! Bunun, 1,75 mm ekstrüzyon presine sahip yazıcıların - örneğin - tel çekme ile daha az zorlandığını mı düşünüyorsunuz?
Tormod Haugene,

16

Bu ikisini düşünmek için birkaç faktör var:

3 mm

 • Daha sert - esnek plastiklerle basmak daha kolay. 1.75 mm'lik yazıcımı standart bowden ekstruder kullanarak NinjaFlex ile basamıyorum.
 • Daha hızlı ekstrüzyon yapabilir
 • Kalite, çaptaki değişikliklerden daha az etkilenir - çoğunlukla ucuz plastik kullanırken endişe vericidir

1,75 mm

 • Daha popüler, satın almak daha kolay
 • 3 mm'den küçük ekstruder ihtiyacı var
 • Bowden tüpü ile daha kolay kullanım
 • Yazdırırken daha kesin

13

Genelde masteusz ve Tom van der Zanden'in cevaplarındaki noktalara katılıyorum, ancak biraz daha detay eklerdim. Ancak, genellikle, farklılıklar minimumdur:

 • Genel olarak konuşursak, 1,75 mm'lik bir filaman daha küçük meme çapını (<0,4 mm) kullanmayı kolaylaştırarak, bazı durumlarda daha hassas baskılar elde etmenizi sağlar.
 • 1,75 mm filaman, püskürtme yüzeyinde daha hızlı erime sağlayan ve yazıcınızı daha yüksek hacimli ekstrüzyon hızlarına itmenize izin veren daha yüksek bir yüzey / hacim oranına sahip olduğundan akış hızları ile daha iyi esneklik sağlar.
 • Yukarıdaki noktaların tersi de genellikle doğrudur. "3 mm" filaman (genellikle 2.85 mm'dir) daha geniş meme çaplarında daha iyi kontrol ve daha yüksek ekstrüzyon hızları sağlayacaktır.
 • 1.75 mm filament, gerçekten 2.85 mm'den daha popülerdir, ancak daha küçük çap, üretim toleranslarının filamentin uzunluğu boyunca gerçekten daha sıkı olması gerektiği anlamına gelir - filamentin uzunluğu boyunca genişlik açısından ± 0.1 mm'lik bir fark, 2,85 mm ve dahası, 1,75 mm için ±% 6,7 gibi, bu nedenle, gerçek akış hızlarında dilimleyicinizde ayarlanan beklenen akış hızına kıyasla daha büyük bir farkınız olacak ve beklenenden daha düşük baskı kalitesi elde edersiniz. Bu, iyi baskılar elde etmek için muhtemelen daha pahalı, daha yüksek kalitede 1,75 mm filament için yay yapmak isteyeceğiniz anlamına gelir.
 • Yazıcınızın donanım ayarları da önemlidir: Ultimaker 2 gibi Bowden tabanlı yazıcılar genellikle daha kalın filamente daha fazla şans getirir, çünkü daha ince olan şeyler genellikle Bowden tüpünde daha fazla sıkıştıracak ve daha güçlü bir yay efekti yaratacaktır, bu da nozulda ekstra basınç oluşmasına neden olacaktır. . Bu genellikle kabarmaya, ip çekmeye ve aşırı ekstrüzyona neden olur ve retraksiyonlarınızın olumlu etkilerini engeller.

Sonuçta, filament çapının neden olduğu baskı kalitesindeki farklılıkların çoğunu oluşturmak veya yok etmek için yazıcınızı ve dilimleyici ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, ancak diğerlerinden bir çapa sahip bazı baskılar ve yazıcılarla daha kolay zaman geçirebilirsiniz.


10

Bence (bir çoğunun yaptığı gibi) farklılıkların oldukça küçük olduğunu düşünüyorum. Yani deneyimden bildiğim sadece 2 şey. Birkaç yıldır 3 mm kullanıyoruz ve şimdi 1,75'e doğru ilerliyoruz.

Özellikle makara üzerinde değilse, 1,75 mm filamentin dolanması çok kolaydır. Filament üzerinde kolayca düğüm oluşturabilirsiniz ve çözülmesi çok zordur. Biriktirmeyi tuttuğunuz ve daima bir biriktirme aldığınız sürece, iyi olmalısınız.

Diğer taraftan 3 mm filaman, makara bitmek üzere olduğunda çok yüksek gerginlik yaratır. Bazen bu nedenle son birkaç metre kullanılamaz ve makaranın geri kalanını atmanız gerekir.


4

Tarihi okuduğumda, 3 mm filament, 3B filament yazıcıları ilk kez hobiler tarafından geliştirilirken tedarik zincirinin bir kazasıydı. Bir eritme cihazından ve bir dolgu maddesi kaynağından oluşan "plastik kaynak" adı verilen bir ürün vardı. Bu dolgu maddesi 3 mm plastikti.

Teknikler ve donanımlar geliştikçe, filament pazarı, özellikle 3D baskı için filament üreten şirketleri destekleyebileceği bir boyutta büyüdü. 1.75 mm filamentin 3 mm üzerindeki faydaları IMO, çok büyüktü - özellikle ekstruderin ihtiyaç duyduğu daha kolay erime ve düşük güç.

Yumuşak plastiklerin Bowden borularından geçirilmesi gibi özel amaçlar dışında, piyasadan, 1,75 mm filamentin tamamen 3 mm filament olarak geçtiği görülüyor.

1.75 mm'lik filamentin olası ikinci dereceden bir dezavantajı su emilimi olabilir. Yüzey / hacim oranı daha yüksektir - filament birimi başına su buharının emilebileceği daha fazla yüzey vardır. Filamentin kuru tutulması önemlidir ve filamentin bir fırında kullanılmadan önce kurutulması için hem 3 mm hem de 1,75 mm ile gerekli olabilir.


Tarihsel bağlam için +1. Üretilen seri yazıcılardan (2010-2012?) Ortaya çıkan 1.75 mm filamente kadar yeni yazıcılar için norm haline gelen (2017?) Bu yinelemenin ne kadar sürdüğünü gösteriyor. Bu tarihleri ​​Prusa'ya dayandırıyorum ama tarihi gerçekten bilmiyorum.
Sean Houlihane

0

Yukarıdaki tüm cevaplara katılıyorum, ancak yalnızca 0,8 mm veya 1,2 mm nozül kullanarak çok büyük bir yazıcı oluşturmak istiyorsanız eklemek istiyorum, 3 mm'ye kadar gitmenizi öneririm. 1,75 mm filament daha sonra yeterince hızlı beslenemez.


3
Aslında tam tersi doğrudur, çünkü 1,75 mm daha ince olduğundan ısınması daha kolaydır. Ancak bu sadece 1.2mm nozullar için ihtiyaç duyduğunuz yüksek hızlarda bir sorundur.
plaisthos

0

Henüz kimseye bahsetmediğim bir şey görmedim, son baskının zamanına göre boyut sorunu. 3 mm filaman, yazıcının aynı anda çok fazla plastik tükürmesini sağlar, daha uzun boylu baskılar almanızı sağlar. Daha büyük filaman ayrıca bir sonraki katmanın dayanması için daha geniş bir taban sağlayabilir; daha küçük filamentin aynı genişliği elde etmek için yan yana defalarca yazdırması gerekir.

Tabii ki, katmanların inceliği acı çekecek, ancak daha küçük filamenti kullanmaya kıyasla bir seferde yaklaşık iki kat daha yüksek gidebilirsiniz. Kapak tarafında, daha küçük olan filament, daha büyük olan filamentten çok son derece ince katmanları daha kolay basacaktır. Yani bu bir takas.

Yazıcıların ayaklarını veya onlarca ayak yüksekliğini oluşturduğunu düşünün. Milimetre yerine santimetre veya desimetre cinsinden ölçülen "filamentler" kullanırlar.


8
Aslında bu oldukça yaygın bir yanılgıdır. Adil bir kaç test yaptım ve filament çapı temelde önemsiz. Yazıcınızın belirli bir süre içinde ne kadar malzeme tükürebileceğinin belirlenmesinde ana faktörler (genellikle mm ^ 3 / sn cinsinden ölçülen hacim ekstrüzyon hızı) ekstruderin meme çapı ve ısıtma elemanınızın eriyik için ısı iletebilme hızıdır filament. Aslında, her şeyi sabit tutabiliyorsanız, 3 mm filament tipik olarak 1.75 mm filament kadar hızlı basamaz çünkü filamentin çekirdeğe ısıtılması daha uzun sürer.
PostEpoch

2
Şimdi, yukarıdaki yorumuma ek olarak, pratikte, filament besleme hızınız genellikle (donanım yazılımı, nozül basıncı mekaniği veya başka bir şey yüzünden) nadiren vuramayacağınız bir noktaya kadar sınırlıdır. malzemeyi yeterince hızlı ısıtın, böylece meme çapı genellikle sınırlayıcı faktördür, çünkü oldukça küçük olma eğilimindedir.
PostEpoch

@PostEpoch - IMHO, bu iki yorumu bir cevaba dönüştürmelisiniz - gerekiyorsa bu cevaba geri dönerek veya yeni gönderilen cevabınızı iletmek için buraya bir yorum ekleyerek yazmalısınız.
Greenonline
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.