Ultimaker orijinal X ekseni hareket etmiyor - olası elektronik problemi


9

Bu soruyu, birisinin şu anda dahil olduğum sabitleme sürecinde bana yardımcı olabileceğini umarak yazıyorum!

Geçen hafta bir baskı oturumu sırasında Ultimaker orijinalim beklenmedik bir şekilde çalışmayı bıraktı. Sorun, filamenti arkadan iten ve tam anlamıyla artık hareket etmeyen ekstrüder adım motorundaydı! Yaptığım ilk şey, motorun yanmış olup olmadığını kontrol etmekti. Bu yüzden ekstrüder motorunu X ekseni ile değiştirdim ve sonra iyi çalıştı.

Daha sonra X ekseni motoru ekstruder konektörüne ve hareket etmiyor! bu yüzden adım sürücüsünü kontrol etmeye karar verdim ve hepsi iyi çalışıyor gibi görünüyor. Yani sorun Arduino'da veya anakartta olmalı! Yeni adım sürücüsünü yeni bir adım motoru ve yeni Arduino + anakartı aldım, hepsi birbirine bağlı ve hiçbir şey, hala aynı nedenden dolayı çalışmıyor! Artık çalışmayan sadece ekstruder motorudur!

Sorunun ne olabileceğini veya alternatif yollarla nasıl düzeltilebileceğini öğrenmek için bazı fikirleriniz veya ipuçlarınız var mı? Yardımınız çok takdir edilecek ve bazı cevaplar için sabırsızlanıyoruz.


Söylediklerini elde edip etmediğimi bilmiyorum. Step motorunu, step sürücüsünü (Ultimaker PCB'ye bağlı o küçük PCB) ve arduino'yu değiştirdiniz ve sorun hala devam ediyor mu? Eğer öyleyse, Ultimaker PCB olması gerekir mi? Sinyalleri ölçme şansınız var mı (multimetre)? Kapasitörler iyi görünüyor mu?
Lars Pötter

Sorunu buldunuz ve çözdünüz mü? Yanıtlardan herhangi biri sorunuzun yanıtını almanıza veya kendi sonuçlarınıza ulaşmanıza yardımcı olduysa, lütfen oy verin ve bir cevap kabul edin (yanındaki onay düğmesini kullanarak). Bu, cevaplanmayan sorular listesini azaltmamıza yardımcı olur ve sorunun arada bir tıklanmasını engeller . (Daha önce yayınlanmış olanlardan) başka bir cevap bulduysanız, deneyiminizi toplulukla paylaşmak için lütfen bu yanıtı ekleyin (& 48 saat sonra kabul edin). Sorunu çözemediyseniz lütfen sorunuzu güncelleyin.
Greenonline

Yanıtlar:


3

Neyin yanlış olduğunu veya hangi adımları attığınızı tam olarak bildiğimden emin değilim, ancak ekstruder motorunuz bozuldu ve sorunu elektroniklere daraltmışsınız gibi görünüyor.
Eğer öyleyse, Arduino, motor ve sürücünün değiştirilmesi sorunun kaynağı olarak sadece Ultimaker PCB'sini bırakır. Bir tane daha sipariş etmenizi öneririm - ama burada özetlediğiniz sorunla ilgili Ultimaker ile iletişime geçene kadar değil.


1

Başlığınızda "x ekseni" yazıyor, ancak açıklamanız beni ekstrüderinizin çalışmayan kısım olduğunu düşündürüyor. İşte size yardımcı olabilecek (veya olmayabilir) bazı ipuçları ...

  • Ekstrüderinizin tıkalı olmadığından emin olun.
  • Sıcaklık ayarınızın, filamanın baskı hızınızı destekleyecek kadar hızlı erimesini sağlayacak kadar yüksek olduğundan emin olun. Ekstrüder kademeniz çok ısınıyorsa, çok sert itiyor olabilirsiniz. Modern step sürücülerinin bu durumda kapanmalarına neden olacak çeşitli korumaları vardır. (Aşırı akım veya termal kapatma bu durumda en olası olanıdır)
  • Adım motorlarını değiştirir ve adım sürücülerini değiştirirseniz ve sorun ekstrüderinizde kalırsa, değiştirmediğiniz başka şeyleri arayın.
  • Ekstrüderi değiştirmediniz, bu yüzden sorun yukarıda bahsettiğim gibi orada olabilir.
  • Kabloları değiştirmediyseniz, sorun orada olabilir ... Kablolardaki kesintili bağlantılar nedeniyle birçok kez sorun giderme yoluyla mücadele ettim. 3D yazıcıların hareketli telleri olduğundan, bu eski makinelerde önemli bir şüphelidir.
  • Ana tahta olması gerektiği sonucuna varmadan önce tüm kolay ve ucuz şeyleri dışlayın ... olabilir, ama muhtemelen değil.
  • Ultimaker forumlarında veya teknik desteklerinde yardım alın. Yazıcılar, arabalar gibi, makineler eskidikçe ve aşındıkça başarısızlığa daha eğilimli bazı şeylere sahip olma eğilimindedir. Ultimaker teknolojileri bu şeyleri bilecek ve sorununuzu tespit etmenize yardımcı olabilir.

İyi şanslar! Umarım sorununuzu çözersiniz ve bu cevabın yararlı olduğunu umarız. :-)

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.