Ultimaker Katman Çözünürlüğü ve Meme Boyutu


10

Web sitelerinde şunları söylüyorlar:

0.25 mm nozzle: 150 to 60 micron
0.40 mm nozzle: 200 to 20 micron
0.60 mm nozzle: 400 to 20 micron
0.80 mm nozzle: 600 to 20 micron

Bu beni şaşırttı. Neden 0.40, 0.60 ve 0.80 nozul ile 20 mikrona, daha küçük 0.25 nozul ile sadece 60 mikrona düşebilirim? Bu bir yazım hatası mı ve 6 mikron mu demeli?


Sorunu buldunuz ve çözdünüz mü? Yanıtlardan herhangi biri sorunuzun yanıtını almanıza veya kendi sonuçlarınıza ulaşmanıza yardımcı olduysa, lütfen oy verin ve bir cevap kabul edin (yanındaki onay düğmesini kullanarak). Bu, cevaplanmayan sorular listesini azaltmamıza yardımcı olur ve sorunun arada bir tıklanmasını engeller . (Daha önce yayınlanmış olanlardan) başka bir cevap bulduysanız, deneyiminizi toplulukla paylaşmak için lütfen bu yanıtı ekleyin (& 48 saat sonra kabul edin). Sorunu çözemediyseniz lütfen sorunuzu güncelleyin.
0scar

Yanıtlar:


8

Tutarlı ekstrüzyon elde etmek için belirli bir minimum akış hızına ihtiyacınız vardır. Akış hızı, baskı hızı, ekstrüzyon genişliği (meme boyutuyla orantılı) ve baskı hızının ürünüdür. Çok küçük bir meme ve çok düşük bir tabaka yüksekliği kullanırsanız, makul bir akış hızı elde etmek için çok yüksek bir baskı hızına ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle, bunun bir hata ve kasıtlı olmaması mümkündür.

Ultimaker'ın 2,85 mm filament kullandığını unutmayın. 0.3mm ekstrüzyon genişliği, 0.02mm tabaka yüksekliği ve 60mm / s baskı hızı ile ekstrüderinize 0.06mm / s'lik bir besleme hızı gerekir. Ekstrüder, bu kadar düşük bir hızda filaman üzerinde yeterli kuvvet geliştiremeyebilir (bu, küçük meme büyüklüğü nedeniyle nispeten büyük miktarda kuvvet gerektirir).

Ultimaker 6 mikron katmanları yazdıramıyor çünkü Z ekseninin hareket edebileceği en küçük artış 5 mikron. 6 mikron bunun bir katı değildir.


Ekstruder kuvvetinin bir sorun olmadığını söyleyebilirim. Bununla birlikte, doğruluk, 0.06 mm / s çok sınırlı sayıda adım anlamına geldiğinden: 3: 1 dişli oranı ve (yaklaşık olarak) 4 mm hobb cıvata yarıçapı varsayarsak, step motorda yaklaşık 2.5 ° / s'den bahsediyoruz: 1.5 saniyede adım sayısı. Mikro adımlama onu 24 adım / s'ye getirir, ancak mikro adımlama her zaman çok doğru değildir ve eksenin konumu bir ekstrüder üzerinde kolayca birkaç mikro adımdan geçebilir ve bu da tutarsız ekstrüzyona neden olabilir.
FarO

3

Tom van der Zanden'in cevabına ek olarak, filaman baskı kafasının ısıtılmış kısmı boyunca çok yavaş hareket ettiğinde tıkanmak çok olasıdır.

UM1 + cihazımda bunu defalarca yaptım, çoğu zaman ekstrüzyonu olmayan ısıtmalı bir yazıcı kafasından (baskılardan önce veya sonra) kaynaklandım. Bu nedenle, örneğin 0,60 mm * 20 mikron yerine 0,25 mm * 20 mikron olduğunda, en az filament ekstrüzyonunun gerçekleştiğinden emin olmanız gerekir.

Elbette baskı kafasını daha hızlı hareket ettirerek daha yüksek ekstrüzyona neden olabilirsiniz, ancak bu baskı kalitesini tekrar düşürür.

Ama size şunu söyleyeyim: Her zaman yüksek ekstrüzyona dikkat edin, tıkanıklıkları çıkarmak gerçek bir acıdır!

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.