PLA dış mekanlarda mı kullanılır?


10

PLA filamentini iki yıldır kullanıyorum ve iyi baskılar aldım. ABS ise çok iyi değildi, bu yüzden filaman seçimim PLA.

Amerikan Lejyonu için bir işaret yapmaya hazırlanıyorum ve renkler siyah, mavi ve kırmızı ve 0.8 mm incedir. Siyah harfler 4 "x 2.5", mavi 3 "x 2" ve kırmızılar 7.75 "x 5.5" dir. Onları UV koruma spreyi ile tedavi etmeyi ve beyaz arka aydınlatmalı pleksiglasa şeffaf epoksi ile yapıştırmayı planlıyorum.

Harfler oldukça ince olduğu için, sorum hava koşullarında ne kadar iyi duracak? İşaret, doğu ve batıya işaret eden bir direğe asılır, böylece harfler kuzeye ve güneye bakar. Orijinal sprey boya ile boyanmış ve kırmızı boya güney tarafı neredeyse hiç görebildiğiniz noktaya kadar solmuştur. Tabela bir süredir oradaydı ve profesyonel bir tabela şirketinde yapıldı.Professional! = Kaliteli iş lol
tbm0115

Desert SW (ABD) bir arabanın içindeki yaz günleri 150F veya daha fazla olabilir. PLA o kadar iyi değil. Burada dış mekan için ABS kullanıyorum.
spicetraders

3
Neden herkes arabadan bahsediyor? Bu bir dış mekan işareti, arabanıza ne kadar ısındığı önemli değil. Arabanız neredeyse her zaman ortamdan daha sıcak olacak, bu yüzden bahsetmeye devam etmenin ne kadar alakalı olduğunu göremiyorum.
tjb1

Bunu tam olarak cevaplayamadığım için burada yapacağım, ancak PLA'nın cam geçişi 60C, eğer harfleriniz destekleniyorsa (yapıştırılmışsa) cam geçiş sıcaklığında bile başarısız olduklarını görmüyorum. Renk tutmanın tedarikçiye ve pigmente bağlı olacağını hayal ediyorum, ancak aynı / benzer pigmentlerin ABS / PLA'da kullanıldığını tahmin etmeliyim, böylece benzer renk tutmaya sahip olacaklardı.
tjb1

Yanıtlar:


11

Doğal PLA'da (Fabberparts'tan) oldukça büyük bir yuvarlanan kapı için bir tutamak yazdırdım - UV koruması yok. Evin hava tarafında ve günün yarısında doğrudan güneşe maruz kalıyor.

Ve üç yıl boyunca tüm Alman mevsimlerine bisiklet sürdüğünüzde hala iyi. Ayrıca, Wikipedia bana PLA'nın UV direncinin iyi olduğunu söyledi - bu yüzden iyi IMHO olmalısınız.

İşte sorunuz hakkında iyi bir blog yazısı: Uzun Süreli Açık Hava Uygulamaları için PLA kullanma .


Ne yazık ki, orijinal bağlantı artık çalışmadı ve blog güncellenmiş bir URL ile taşındı ve URL çalışmaz (en azından benim için). Makaleyi takip ettim ve cevabınızı doğru URL ile değiştirdim. Bununla birlikte, bağlantılar zaman içinde her zaman ölme eğilimi gösterdiğinden, makalenin ilgili ve dikkat çekici noktalarını doğrudan cevabınıza dahil etmeyi ve alıntı yapmayı düşünebilirsiniz. Web sitesi bir gün ölürse, blogdan bilgi kaybetmek utanç verici olurdu.
Greenonline

PLA, Avustralya'da bile oldukça güvenlidir: youtube.com/watch?v=qqNfa_zExRU
Trish


4

PLA'nın çok daha düşük bir sıcaklık noktasına sahip olduğunu ve esnek olmaya başladığını unutmayın. Bir zamanlar yaz aylarında üç saat boyunca arabamda PLA baskılı parçalar vardı ve geri döndüğümde bükülmüşlerdi.

Yerel ortamınızdaki hava koşullarını bilmiyorum, ancak sıcak sıcaklıklar yaşıyorsanız ve işaretiniz doğrudan güneş ışığında asılıysa, harfleri bükülmeye karşı sabitlediğinizden emin olmanızı öneririm (örn. Bir kat epoksi ile örtün veya bunun gibi bir şey).

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.