Hangi tip ekstrüzyon problemi?


9

3D baskı konusunda acemi biriyim. Altıgen sıcak ucu 0.35 mm olan bir Lulzbot Kittaz 3D yazıcım var . Bir test konusu yazdırdım ve baskı yaparken bu ekstrüzyon problemiyle karşılaştım. 230 ° C sıcak uç sıcaklığı ve 85 ° C yatak sıcaklığı ile ABS kullanıyorum. Bu nasıl bir problem ve bunu nasıl düzeltmeliyim?

Yazıcı ilk katmanı yazdırdığında bu fotoğrafı çektim:

İlk baskı katmanı

Yanıtlar:


4

Görünüşe göre doğru oranda ekstrüzyon yapmıyorsunuz. Dilimleyici ayarlarınızı nozul ve filaman boyutu açısından kontrol ederim. Ayrıca filaman çapınızı kontrol edin ve kalibre edin.

Görünüşe göre daha iyi yapışma elde ediyor olabilirsiniz. Lulzbot, 110C'lik bir yatak sıcaklığı önermektedir. Bu yardımcı olabilir. (lulzbot.com/store/filament/abs özellikleri altında)

Bunlar, baskı sorunlarını gidermek için bazı iyi kaynaklardır,

RepRap

All3DP

Simplify3D3

Jmb2341'in önerdiği gibi, bu ekstrüzyon aşırı besleme hızından kaynaklanabilir.

Bununla birlikte, ilk katın çok yakın olması sırasında Z yüksekliğiniz olasılığını da eklemek istiyorum . Örneğin, ilk katman yüksekliğiniz 0,4 mm olarak ayarlanmışsa , ancak yazdırma kafanız aslında yataktan 0,2 mm'ye kadar yakın hareket ederse, nozulun altında yer için olduğundan daha fazla filament ekstrüde edilir. Bu, aslında ekstrüzyon gibi görünecek , ancak sorun aslında Z-seviyelendirme / yüksekliğiniz.

Genel olarak, bir sal kullanmadığınız sürece , ekstrüzyon üzerine ilk kat miktarının baskıların yatağa yapışabilme kabiliyeti ile dengelenmesi gerekecektir. Başka bir deyişle, birinci tabaka sırasında aşırı ekstrüzyon baskı yapışkanlığını geliştirir, böylece yakın yatak tesviyesi yapışkan baskılar verir ancak ekstrüzyon üzerine ilk tabaka; uzak yatak tesviyesi, daha doğru birinci katman ekstrüzyonu ile gevşek baskılar verir.

Gördüğünüz şeyin aşırı besleme hızı veya çok yakın yatak tesviyesi nedeniyle ekstrüzyon üzerinde olup olmadığını merak ediyorsanız , bazı baskılarınızın üst katmanının ekstrüzyonunu incelemeye çalışmalısınız : Üst katman iyi görünüyorsa, yatağınız çok yakın hizalanmış; ancak, üst tabaka da ekstrüde edilmişse, besleme hızınız çok yüksektir.

İyi şanslar!


1
Nozul uzaklığı konusunda haklısın. Z yüksekliği sorunu varsa, her katmanda "aşırı ekstrüzyon" görürsünüz. Maalesef fotoğraf sorun olup olmadığını bize söylemiyor. Bununla birlikte, ABS ile aşırı ekstrüde edilecek ilk katmanı (veya birkaçını) belirtebiliyorsanız, çarpılma olasılığını azaltabileceğinizi not etmek önemlidir. Daha fazla yüzey alanı, ABS ile daha iyi.
tbm0115

1

akla iki şey gelir. Birincisi, ilk birkaç katman. Kafayı baskı yatağına çarptırabilirsiniz. İlk birkaç katmanda büyük bir plastik birikmesine neden olur. Ve ya da ekstrüzyonunuz var.

  1. Bir parça kağıt al. baş ve yatak arasındaki mesafenin bu genişlik olmasını istiyorsunuz. Hafif bir sürtünme hissetmek için yeterli sürtünme.

  2. Bundan sonra, ilk katman ekstrüzyon çarpanınızın 1.5'in altında olduğunu doğrulayın.

  3. Doğru miktarda ekstrüzyon yaptığınızdan emin olun. Bir cetvel al. 100 mm işaretleyin. 100 mm ekstrüde edin. İlerleme hızını buna göre düzeltin.

  4. Daha sonra bir metre plastik üzerinde ortalama 10'dan fazla numune alarak plastik çapını kontrol edin. Buna göre girin.

  5. O zaman son olarak biraz yüksek olabilir. Birkaç derece düşür. Büyük bir faktör değil.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.