Bir 3d yazıcıdaki minimum katman yüksekliği ne kadar önemlidir?


18

Minimum katman yüksekliğinin, bir öğenin ne kadar ayrıntılı yazdırabileceğinizi ve bir şey yazdırmak için gereken süreyi etkileyeceğini biliyorum, ancak yalnızca daha büyük nesneleri yazdırmayı planlıyorsanız, son derece düşük bir minimum katman yüksekliğine sahip olmak gerekir mi?


1
Ne tür bir 3D yazıcı hakkında konuştuğunuzu belirtmenin iyi bir fikir olacağını düşünüyorum. Katman boyutları farklı teknolojiler ve baskı malzemeleri arasında çok fazla olabilir. Bunun da ötesinde, uygulama önemli bir rol oynamaktadır. Bir katmanın ne kadar küçük olması gerektiği sorusuna genel bir cevap yoktur. Hangi katman kalınlığının kullanılacağını ve bu kararı neyin etkilediğini bilmek için bu soruyu değiştirmenizi öneririm. Bu kanonik bir soru çok daha yararlı olacaktır.
üçüncü boyut

1
Sorunuzda eksik "<goal> 'ı başarmak için" var. Benim durumumda, 20-80 mm uzunluğunda minyatürler yazdırıyorum. Ayrıntı üretmek için ihtiyacım olan şey mikron cinsinden bir baskı çözünürlüğü. Bu nedenle, baskının amaçlanan kullanımının ne olduğunu ekleyip eklemediğiniz soru daha iyi sorulacaktır.
Nick Caldwell

Soru düzeltildi, umarım bu düzeltir.
CJK

Lütfen bahsettiğiniz çözünürlük türünü tanımlayın. Yazıcıda x, y ve z ekseni için konumlandırma çözünürlükleri vardır, ayrıca meme çapı ve minimum katman yüksekliği de vardır. Her biri sorunuzda biraz farklı olacaktır.
Eric Johnson

Düzenledikten sonra soruyu tamamen değiştirdiniz. "İlk katman yüksekliği" nin önemi yerine, artık "daha büyük nesneler için katman yüksekliği" nin önemini istersiniz. Bu niyet miydi? "Minimum katman" derken "birinci katman" mı demek istediniz?
Tormod Haugene

Yanıtlar:


9

Slic3r Kılavuzunun bunu oldukça güzel özetlediğine inanıyorum :

Daha kalın bir tabaka yüksekliği daha fazla akış ve sonuç olarak daha fazla ısı sağlayacak, ekstrüzyonu yatağa daha fazla yapıştıracaktır. Ayrıca yatağın düzlüğüne daha fazla tolerans verme avantajı sağlar. İlk katman yüksekliğinin, nozul çapına uyacak şekilde yükseltilmesi tavsiye edilir, örneğin 0.35 mm'lik bir nozul için 0.35 mm'lik bir birinci katman yüksekliği.

Başka bir deyişle, ilk katman için daha büyük katman yükseklikleri tipik olarak daha iyi yapışma sağlar ve yanlış yatak düzleme (ve otomatik düzleme) işlemesini hala sağlar.


7

Herhangi bir üretim işleminde olduğu gibi, "iş için doğru aleti kullanmayı" öğrenmeniz gerekir. Parçanın gereksinimlerine bağlıdır. Sorunuzu cevaplamak için, daha büyük nesneler üzerinde baskı süresini kısaltmak için daha yüksek bir katman yüksekliği kullanmanızı öneririm.

Ancak, parçaya ve ayrıntıların parça üzerinde ne kadar küçük olduğuna bağlıdır. Parçanızın parçanın düzgün çalışması için gerekli keskin kenarları varsa, daha küçük bir katman yüksekliği kullanmak istersiniz. Ya da parçanız başka bir parçaya uyuyorsa, muhtemelen daha küçük bir katman yüksekliği kullanmak istersiniz.

Başka bir değişken, son işlemenin gerekli olup olmadığı olabilir. Bu kısım, daha sonra her şeyi düzeltmek için Dremel kullanma fikri ile kasıtlı olarak daha büyük / daha kaba basılacak mı? Evetse, daha büyük bir katman yüksekliği kullanın.


1

Kısacası: hayır.

Daha küçük katmanlar, baskılarınızın daha hoş görünmesini sağlar. Bununla birlikte, tecrübelerime göre, çoğu yazıcı, üreticinin ne yapabileceğini söylese de, neredeyse aynı katman yüksekliklerini işleyebilir. Biraz müdahalede, herhangi bir yazıcının yapmasını söylediklerinizi yapmasını sağlayabilirsiniz.

Bununla birlikte, daha büyük baskılar için katman yüksekliğini çok fazla düşürmek istemeyeceksiniz. Tipik olarak, bir baskıda gördüğünüz kalite farkı, örneğin .2 mm tabaka yüksekliği (tipik) ile .1mm tabaka yüksekliği (tipik olarak yüksek kalite) arasında çok farklı değildir.

Katman yüksekliğinizi düşürmenin nesnenizdeki katman sayısını artırdığından, yazdırmanın daha uzun süreceğini ve yol boyunca başarısız olması için daha fazla fırsata sahip olacağını unutmayın. Önemli boyuttaki herhangi bir şey için (150 mm + ya da daha fazla) gerçekten ekstra riske değmez.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.