3D baskı uzayda nasıl yapılır?


15

Bu makalede , 3B baskının dış alanda, Uluslararası Uzay İstasyonunda gerçekleştirildiği belirtilmektedir.

Bunun Dünya'daki 3D baskıdan nasıl farklı çalıştığını merak ediyorum. Filamentin baskı yatağına veya diğer adımlara doğru ekstrüde edilmesini sağlamak için alınması gereken ilave önlemler var mı?


2
Ayrıca, daha iyi etiketler bulabilirse, bu yardımcı olacaktır.
HDE 226868

Yanıtlar:


16

Büyük olasılıkla, ISS'de kullanılan 3D yazıcılar sıfır yerçekiminde baskı yapmalarına izin veren bazı temel farkları içermez.

3Dprint.com'daki bazı insanlar çok benzer bir soru sordular ve 3D yazıcılarını baş aşağı ve ters çevirirken :

gerçekten çok fazla fark yok. Oryantasyonun kalite üzerinde nasıl çok az etkisi olduğunu görmek oldukça ilginç.

İlk 3D yazıcı modellerinden biri - Bukito yazıcı - yazıcılarının hareket halindeyken ve baş aşağı bile yazdırabilecek kadar taşınabilir olduğunu gösterdi .

Başka bir deyişle, bazı tüketici 3D yazıcıları zaten baş aşağı yazdırıyor ve muhtemelen sıfır yerçekiminde de basacaklardı!

(Yine de kısa hikaye. Uzay baskısının daha karmaşık kısımlarının harika bir tanımını veren Ryan'ın gönderisine bir göz atın!)


1
Ayrıca göz
atın

8

Sorunuzu cevaplamak için, erimiş filamentin baskı yatağına ve diğer katmanlara nasıl yapıştığını ve yerçekiminin yapışmasını nasıl etkilediğini düşünmelisiniz. Cevap, yer çekiminin filamanın yapışmaya itikliği üzerinde gerçek bir etkisi olmadığıdır . Bunun yerine, plastik baskı yatağı yüzeyine yapışır ve daha sonra gelen tabakalar bir önceki tabaka ile birleşir. Yerçekiminin, filamanın nasıl beslendiği veya kayışların ve dişlilerin nasıl hareket ettiği üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Bazı filament rulo tutucular ruloyu kenetlemezlerse kullanılamayabilir ve yazıcının da kenetlenmesi gerekir. Ancak, belki de şaşırtıcı bir şekilde, bir yazıcının uzayda çalışmasını sağlamak için farklı yapılması gereken başka bir şey yoktur.


5

Mekana özgü ilk büyük sorun aslında hava kalitesidir. ISS'den gelen erimiş ABS kokusunu havalandırmak için sadece bir pencere açamazsınız!

FFF yazıcılar duman ve nanopartiküller çıkarır. Bir uzay istasyonunda, aynı hava tekrar tekrar geri dönüştürülür ve hava arıtma sistemleri, optimize edildikleri belirli bir kirletici setinin yanı sıra ayarlanmayacak hava devri ve kimyasal kaldırma oranları için bir tasarım kapasitesine sahiptir. çünkü birileri bugün uzay cırcırları yazdırıyor. Kabin hava kalitesini korumak, uzaya giden her deney için büyük bir tasarım faktörüdür.

ISS üzerinde bugüne kadar yapılan Made in Space baskı deneyleri vakum deney odalarından birinde gerçekleştirildi, böylece filtrelenmemiş her türlü duman (veya yangın parlaması) gerektiğinde doğrudan boşluğa havalandırılabilir. Uzun vadede bu işe yaramayacak - diğer deneylerin vakum odasına ihtiyacı olabilir veya "üretim" yazıcıları sığmayacak kadar büyük olabilir. Bu yüzden yazıcının kendi dahili hava temizleme sistemine sahip olması gerekir.

Bir diğer önemli tasarım kısıtlaması fırlatmada hayatta kalmadır. Roket yükleri, 1) hasar veya 2) yükün ağırlık merkezini etkileyecek önemli kütle iç kayması olmaksızın aşırı g kuvvetleri için tasarlanmalıdır.

Toplam yük ağırlığı da burada oldukça önemlidir: kütlenin düşük Dünya yörüngesine kaldırılması PAHALI.

Şaşırtıcı bir şekilde, mikro yerçekimi ortamının kendisi o kadar büyük bir anlaşma değil. Erimiş plastik oldukça viskozdur ve bir şeye yapıştığı sürece katılaşmak için yeterince uzun koyduğunuz yerde kalır. Ancak iki etki akla geliyor.

  • İlk olarak, güvenli olmayan bir filaman makarası gevşemeye çalışacaktır. Yerçekimi, makaraları kuş yuvasından korumak için genellikle güvendiğimiz temas sürtünmesini sağlamaz. (Bir düşünün: sıkıca sarılmış bir makara tam anlamıyla dev bir sarmal yaydır.)
  • İkincisi, ısı akışları mikro yerçekiminde farklıdır - baskıyı veya motorları soğutmak için pasif konveksiyona güvenemezsiniz. Konaklama, soğutma gerektiren her şeye yeterli basınçlı hava akışı ve ısı batarması için yapılmalıdır. Ve bu, muhafazanın kendisini içerir, çünkü yukarıda belirtildiği gibi, baskı odası hava kalitesi kontrolü için sıkıca kapatılmalıdır.

Son olarak, güvenilirlik kritik öneme sahiptir. Amazon henüz ISS'ye ulaşmıyor. Tek bir sıyırılmış vida bile, yedek parça gelecek tedarik lansmanına sığana kadar yazıcıyı aylarca hizmet dışı bırakabilir. Yazıcının yanması, kısa devre olan bir şeyin felaket olabileceğinden.

Yani, gerçekten, bir yazıcıyı orada yapacak, güvenli bir şekilde çalışacak ve asla kırılmayacak kadar sağlam hale getirmekle ilgilidir. Baş aşağı yazdırmak kıyaslandığında önemsizdir.


Son ifadeniz bunu çok iyi özetliyor. Harika gönderi! Bunun şimdilik doğru cevap olarak işaretlenmesi gerektiğini düşünüyorum.
Tormod Haugene

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.