Ekstruder step motor problemi, ne yanlış olabilir?


10

Kendinden yapılmış bir Reprap Prusa Mendel 3 yazıcı aldım, daha ucuz malzemelerden üretilecek şekilde değiştirildim ve anlaşmadan hemen sonra çeşitli problemler yaşadım. Çoğunu düzelttim, ancak garip ekstrüder davranışının nedeninin ne olduğunu bilmiyorum: Filaman ekstrüde ederken step motor dönmüyor, bunun yerine küçük adımlarla ileri geri hareket ediyor. Birisinin daha önce benzer bir problemle karşılaştığını umarak bazı görüntüleri, Reprap Prusa Mendel 3d yazıcı ekstruder problemini yaptım .

Öyleyse, lütfen olması gerektiği gibi çalışması için ne yapacağımı söyle.

Bu sorunla karşılaşıldığında bariz seçenek, bu parçaları bir arada tutan (videonun sol alt köşesinde) cıvatayı gevşetmekti, ancak bu yardımcı olmadı.

Herhangi bir fikir çok memnuniyetle karşılıyoruz. Zaman ayırdığınız için teşekkürler. Umarım bu uygun bir sorudur.

Yanıtlar:


6

Denetleyici anakartınız muhtemelen kalibrasyon gerektirir.

Belki de, ekstrüderin step motoru, dönmesi için yeterli akım almıyor gibi geliyor . Ya da , biraz kafa karıştırıcı bir şekilde, belki de step çok fazla akım alıyor ve aşırı ısınıyor.

Hangi denetleyici kartını kullandığınızı söylemezsiniz, ancak ne olursa olsun, kartta, step sürücülerinin her birinin yanında veya step sürücü ek kartlarında ayarlanabilir bir potansiyometre olmalıdır. Bunun gibi,

Ayarlanabilir potansiyometrenin fotoğrafı

Bu potansiyomer , step motorunu kontrol etmek için kullanılan referans voltajını ayarlar . Bu referans voltajından ve adım bobinlerinin direncinden, adım motorunu tahrik etmek için kullanılan akımı belirleyebiliriz.

Ekstrüderin step sürücüsü için, stepneye daha fazla akım sağlamak için bu ayarlanabilir potansiyometreyi hafifçe çevirmeyi deneyebilirsiniz , böylece motorun dönebileceği yeterli tork sağlanır . Veya , kademenin aşırı ısınmasını durdurmak için daha az akım.

Ayarlamaları için güç iken yapılabilir, ancak bir demirsiz (i..e. Plastik) bir tornavida ile kısa devre mani olmak için, kullanılmalıdır. Ayrıca, potansiyometreyi döndürürken, döndürülürken sadece parçalandıkları bilindiği için dikkatli olunmalıdır. Paranoyaksanız, güç kapalıyken mikro ayarlamalar yapın ve davranışı kontrol etmek için tekrar açın.

Not : hem sürücü hem de step motor geri döndürülemez şekilde hasar görebileceğinden , güç açıkken asla bir stepnenin bağlantısını kesmemesi gerektiğini söylemelidir .


Yukarıdaki fotoğraf POTs Calibration - RAMPS 1.4'ten alınmıştır .

Bir POT çok yükseğe ayarlanırsa, ilişkili step sürücüsü aşırı ısınmaya ve aşırı sıcaklıkta termal kapanmaya (bileşenlerinin hasar görmesini önlemek için) girme eğiliminde olacaktır. Aşırı ısınmanın ilk işareti düzensiz step motor davranışıdır. Tipik olarak, bu, aniden güç kaybeden step motorun sesleriyle tanınabilir (termal kapatma). Motorda herhangi bir yük veya hareket gerekli değilse, sürücü zar zor ısı ürettiği için aşırı güçle çalışıp çalışmadığını tespit etmek zordur.

ve

Tersine, POT çok düşük ayarlanırsa, step motor düşük güçte bir duruma girebilir. Bu, tutma torkunun olmaması ve basamakları atlayan bir step motor eksikliği ile fark edilebilir, çünkü gerekli hareket POT ayarının izin verdiğinden daha yüksek bir güç talebi gerektirir.


Sürücü soğutma

Step motorun aşırı ısınma olasılığına ek olarak, belirtiler farklı olsa da, step sürücüsünün aşırı ısınması olabilir. Ne olursa olsun, kontrolörü / sürücü kartını her zaman açık olan bir fanla (sıcaklık kontrollü değil) soğutmayı avantajlı bulabilirsiniz.

Ek okuma

  • RigidWiki - Yukarıda özetlediğim potansiyometrelerin ayarlanması, ayrıca referans voltajı ve ayarlanması hakkında daha ayrıntılı bilgi veren Step Sürücü Ayarı .

  • RepRap Wiki - RepRapPro Motor Akımlarını Ayarlamak sizin için farklı bir kontrol cihazı tanımlar, ancak ayarlama ve referans voltajının (tüm panolara uygulanabilir) açıklaması işlemine girer :

Her bir potansiyometredeki silecek, çipe gönderilen bir DC voltajı üretir. Bu referans voltajıdır; kademeli motor sürücü çipinin motora ne kadar akım sağladığını tanımlar. Referans voltaj (VREF) ne kadar büyük olursa, çipin motora göndereceği akım (A) o kadar yüksek olur. Çoğu NEMA14 motor için, akım maksimum 1A'dır, ancak bu genellikle ısınmasına neden olur, bu nedenle 750mA ayarı önerilir. NEMA17 motorlar için, boyuta bağlı olarak, akım sınırı genellikle 1.3A ve 1.7A arasındadır. Step motorları tasarlandıklarından daha fazla akımla sürerseniz, motor ısınır ve hasar görebilir.


1
Her zaman akımı ayarlamak için bir potansiyometre olmayan bir MakerBot yaşadım. Ancak bunu düzgün yapmak için makinenin kapatılması gerekiyor mu?
tbm0115

@ tbm0115 - Cevabınızı yanı sıra bazı ek bilgilerle cevabımı genişlettim.
Greenonline

1
@Greenonline Çok teşekkürler, sürücünün değiştirilmesi yardımcı oldu. Bundan sonra, yine başka bir sorun ortaya çıktı, ancak bu başka bir sorunun konusudur.
Poliakoff

4

Ben de benzer bir sorunla karşılaştım. Benimki kendi kendine yapılan bir marlin / repetier'dı. Sorun, motor akımının motor gereksiniminden çok daha az olması ve eksenin uygun şekilde kalibre edilmemiş olmasıydı. Motor değerlerinize göre tavsiye edilen akım vermek ve kalibrasyonunuza göre besleme hızınızı sınırlandırmak gerekir.


2

Step Eğer hiç döner, hiçbir iplik yüklü olsa bile, bu iki bobin veya kötü step sürücü veya kötü bir motorun birine kötü bir bağlantı olması daha olasıdır.

Makinemle birlikte yedek bir sürücü sağlamaları için yeterince sık görülen bir sorun gibi görünüyor.

Belki de sorunun sürücüyü takip edip etmediğini görmek için sürücüleri değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Motorun güç kapalıyken bağlantısını kesebilir ve bobin dirençlerini bir multimetre ile ölçerek, hassas olup olmadıklarını ölçebilirsiniz, bu da kötü bir kablo demeti, konektör veya motor ayıklayacaktır.


Kötü bağlantı hakkında iyi bir noktaya değiniyorsunuz, ancak bu OP'nin yaşadığı sorun değil. Step yapar söz konusu bağlantılı olduğu videoyla de görülebileceği gibi, taşıma.
Greenonline

2

benim durumumda rasgele kayma vardı ve motorun çok ısındığını gördüm .. bu yüzden sürücü voltajını düşürdüğümde ısınmadı ve atlama ve kayma durdu.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.