Ekstruder tıklamaları


11

Ürün yazılımı olarak MK8 ekstruder ve Marlin 1.1RC8 ile Prusa i3 türevim var. Zaten varsayılan hızları ve ivmeleri azalttım. Ancak bazen BQ PLA filamenti (220 ° C) ile baskı yapmaya çalışırken, çoğunlukla doldurma alanlarında, ekstrüder tıklar. Slic3rs Katmanlar görünümünün aşağıdaki ekran görüntüsü tıklandığında "satırları" göstermektedir.

resim açıklamasını buraya girin

Bu durumda aşırı ekstrüzyondan kaçınmak için hangi ayarları değiştirmem gerekir?


1
Geri çekerken tam olarak tıklandığından emin misiniz? Tıklama çoğunlukla ekstrüderin filamanı ilerletemediğini gösterir. Daha fazla filament gerektiğinde (doldurma alanları gibi) ses çıkarsa, bu gibi alanlarda baskı hızını azaltmaya veya meme sıcaklığını artırmaya çalışabilirsiniz.
Mikhail Z

Haklısın. Farklı bir nesnede, uzun bir "çizgi" üzerinde bile katı dolgu yapılırken tıklamanın gerçekleştiği açık hale gelir. Hız için Slic3rs varsayılan değerlerini kullanıyorum, bu nedenle katı dolgu için 20 mm / sn (normal dolgu 50 mm / sn).
Thomas S.

Hızı düşürmek yardımcı olmazsa, pürüzsüz filament ekstrüzyonunu engelleyen başka bir şey vardır. PLA ile büyük olasılıkla soğutucu kullanıyorsunuz. % 100 dolgulu alanlar için soğutucu hızını azaltmayı deneyin. Aksi takdirde @rwinscot yanıtına bakın.
Mikhail Z

PLA için ilk 220c? Rekor hızlarda koşmalısınız! Ama gerçekten bir video çok yardımcı olur :-)
StarWind0

1
@ThomasS, baskı daha sonra iyi olacak mı? Eğer öyleyse, bu sadece dolguyu kendisinden daha küçük bir boşluğa sıkıştırmaya çalışan çok büyük bir nozül sorunu olabilir - birçok dilimleyicinin zarif bir şekilde ele almak için mücadele ettiği bir şey.
Tormod Haugene

Yanıtlar:


3

Ekstrüder 'tıklatma', azdırma dişli üzerindeki dişlerin kaymakta olduğunu gösteren sesli bir göstergedir ... bunun bir belirti veya sorun olup olmadığını belirleme, işlerin zorlaştığı yerdir.

Besleme hızını ayarlama konusunda o kadar emin değilim - bu, tüm baskıyı etkileyeceğinden ve başka sorunlar yaratabileceğinden. Bir örnek kaliperin bir dizi kaliperler ile ölçülmesi, ekstrüzyonun üst / alt kısmını tanımlamanın iyi bir yoludur.

Genel bakım ürünleri?

  • Termistör: Meme sıcaklığı ölçümü, termistörün hassasiyetine ve ne kadar iyi takıldığına bağlıdır ... 220 derecede% 5 sapma 210 derece veya 230 derece kadar yüksek olabilir. Meme sıcaklığınızı doğrulamak için multimetre, temassız prob vb. Üzerinde bir termokupl kullanın.

  • Sıcaklık: Nozul sıcaklığı +/- 5 derecelik 'sarkma' normaldir. Bir baskı sırasında bu sıcaklık aralığında kalıp kalmadığını görmek için püskürtme ucu sıcaklığını izleyin (bkz: Aşağıdaki hız).

  • Hız: Hızlı baskı yapmak harika ... Gelen filamanı eritmenin taleplerini karşılayabilecek bir sıcaklığa sahip olduğunuzda. Çok hızlı ve filaman uygun şekilde erimeyebilir; memeden zorlamak için gerekli basıncı arttırmak. Destek malzemesi ve dolgu tipik olarak modelin geri kalanından daha hızlı yazdırır - işitme tıklamalarından bahsettiniz "... çoğunlukla doldurma alanlarında."

  • Hizalama: Azdırma dişli, avara yatağı ve filamanın doğru hizalandığından emin olun. Besleme yolunda dolaşan filamanın kayma ve / veya bükülme olasılığı daha yüksektir.

  • Dişler: Azdırma dişli dişlerinin dişlerinin temiz ve tozsuz olduğundan emin olun. Azdırma dişli dişlerindeki `` Gunk '', filament üzerindeki tutuşu azaltır.

  • Gerginlik: Mümkünse taşlanmış dişli ile avara yatağı arasındaki gerilimi artırın; aşınmış azdırma dişlileri, filamenti tutmak için biraz daha fazla yardıma ihtiyaç duyabilir.

  • Step: Step motor tarafından üretilen ısı azdırma dişliye geçirilebilir ... filamanı yumuşatarak kaymasına neden olur. Step kalitesi, kapasitesi ve görev döngüsü, ne kadar ısı üretildiğini büyük ölçüde etkileyebilir; 200+ derece tamamen mümkündür. Pasif soğutma (soğutucu) iyi bir fikirdir, aktif soğutma (fan) daha iyidir.

Gevşek bir ısı kırılması, filaman yolundaki çentikler, filaman genişliğindeki değişimler, vb. De mümkündür.

Ayrıca, Simplify3D yaygın 3D baskı sorunlarına çözümler için harika bir referans oluşturdu (daha önce görmediyseniz).

https://www.simplify3d.com/support/print-quality-troubleshooting/


1
Benim tecrübeme göre, "klik" filaman üzerinde kayma dişli değil, filaman sürücü için yeterli tork sahip step motor. Bu genellikle plastiğin akması için yeterli alan olmamasından kaynaklanır. Sonunda bir şey verir. Bazen kafanın itilmesi, ancak genellikle step motorun torku kırması ve aynı sürüş fazı pozisyonuna geri atlamasıdır.
cmm

Bu, sorunu özellikle ele almayan çok genel bir cevaptır. Tormod ve Davo doğru yoldalar. Meme, sıkıca yerleştirilmiş iki çevre arasında bir dolum çizgisine sıkıştırmaya çalışır, bu, erimiş filament sol uzaya sığmadığından, dolayısıyla atlamaya ekstra sürtünmeye neden olur.
0scar

3

Sadece iki perimetreye indirmeyi deneyin ve mavi alanın dolgu olarak hesaplanmasını sağlayın. Bu size düz, büyük boy bir boncuk yerine bir zig-zag dolgusu verebilir.


2

1'den 0.95'e "Ekstrüzyon çarpanı" azaltmaya çalıştım, ama bu boşluklara neden oldu. Şimdi "Yazdırma Ayarları> Dolgu" sayfasındaki "Perimetrelerden önce doldur" seçeneğini belirleyerek tıklamayı en aza indirdim.


1
Not: Aynı miktarda plastik hala ekstrüde edilirse - sadece farklı bir sırayla - tüm parçalar biraz büyüyemez mi? Ayrıca, daha pürüzsüz bir sonuç elde etmek için genellikle çevre uzunluklarının yazdırıldığından şüpheleniyorum. Bu, deneyiminize göre mi? Cevabınızı paylaştığınız için teşekkürler. :-)
Tormod Haugene

1
Evet, bence, nesneler biraz daha geniş olacak. Neden genellikle çevrelerin yazdırıldığını bilmiyorum - şimdi daha kötü göründüklerini söyleyemem.
Thomas S.6

1
işte teorim: "Her bir Dolgu Birleştir: X katmanları" için slime3r ayarı var. Örneğin, 3 olarak ayarlanmışsa, önce üç normal boyutlu çevre katmanı yazdırın ve bundan sonra katman yüksekliğinin 3 katı olan bir yağ dolgu katmanı yazdırın (bu bir hız optimizasyonu). Tabii ki bu, nozuldan bastırılması gereken daha filaman ve tıklamaya neden olabilir. Ancak, İLK'ü dolgu yazdırırsanız, bu optimizasyon gerçekleştirilemez (bu nedenle dolgu her zaman çok sayıda yerine ayarlanan katman yüksekliğinde yazdırılır)
user1282931

2

Ekstrüderin tıklamasına neden olan bir tuzak, aşırı veya düşük eksiltme ekstrüder kontrolünün yanlış modda olmasıdır.

Ekstruder göreceli veya mutlak moda ayarlanabilir. Göreceli moddayken mutlak ekstrüzyon değerleri gönderilirse, sistem nozulun veya sıcak ucun kaldırabileceğinden daha fazla itmeye çalışacaktır. Kabarcıklar, tıklar, sızarsınız ve ekstrüdere ve sıcak uca zarar verir.

G koduna bakın - ve "E" sayılarının nasıl göründüğüne bakın - göreceli (tekrar tekrar aynı veya yakın sayılar) veya mutlak (sayılar yavaş yavaş artmaktadır). Cura varsayılan olarak mutlaktır - ancak başlangıçta denetleyicimi mutlak ekstrüder konumuna koymak için G kodunu göndermiyordu.

Ayrıca not edin - bu, XYZ mutlak / göreli konumlandırma modlarından ayrıdır.

  • M82 ekstrüderi mutlak moda sokacaktır.
  • M83 göreceli moda geri döndürür.

2

Anet-A8'imdeki ekstrüderi tıklattığımda gözlemlediğim tek zaman, kafa yüksekliğini çok düşük ayarladığımda ilk katmanlarda - nozul, talep edilen.

Biraz tekrarlanabilir bir senaryo varsa, filaman besleme hızını% 90'a kadar düşürmeyi deneyebilir ve bunun ne gibi bir etkisi olduğunu görebilirsiniz. Filament makaralarımdan biriyle,% 90 besleme oranının bana daha az dolu bir katı alan verdiğini gözlemledim, bu yüzden belki varsayılan besleme oranları yüksek tarafta biraz (veya bu filaman aşırı çapta).


0

Bu sorunu yaşadım ve soğutucudaki deliğin iç kısmına sürtünerek ekstruder dişlisi olduğu ortaya çıktı ve stepin kaymasına neden oldu.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.