Bir tarafta ilk katman çakışması


9

İlk katmanı yazdırırken dolgu, baskımın yalnızca bir tarafıyla çakışıyor. Bunun üzerine, duvardan sonraki ilk birkaç milimetrede pürüzlü ve çok daha yüksek bir yüzey vardır.

  • Yazıcı: Arduino Materia 101
  • Filament: Rec Pla
  • Sıcaklık: 210 derece

Sorun gidermeye çalıştım, ancak dolgu her yerde duvara yeterince yakın olmadığında bir sorun hakkında bilgi buldum.

Ancak, benim için sorun tam tersidir ve sadece bir taraftadır.

Fotoğraf overlap

Yanıtlar:


2

Bu, düz olmayan bir yapı plakasının bir sonucu olabilir (OP, kalibrasyonun yazma sırasında yapılıp yapılmadığını belirtmedi).

Üst üste binen alan daha yüksekse (nozüle daha yakın), filaman o alanda ekstrüzyon yaparken nozulun aşağı ve çevresine itilecektir. Bu, katmandaki diğer ipliklerle aşırı filaman örtüşmesine neden olacaktır.

Lütfen boyadaki sanatsal beceriler eksikliğimi affedin, ancak aşağıdaki resim, yapı plakanız düz olmadığında neler olabileceğini göstermelidir:

resim açıklamasını buraya girin

Temel olarak göstermeye çalıştığı şey, eğer meme beklenen tabaka yüksekliğinden daha yakınsa, makine, meme tabaka yüksekliği uzaktaymış gibi akmaya devam edecektir . Bu, tipik olarak daha büyük bir neden tabaka genişliği nedeniyle Meme, büyük ölçüde bir şekilde malzeme dışarı itmek .

Çizimde sağa doğru ilerledikçe, katmanınızın "incelmeye" başlayabileceğini göreceksiniz, çünkü meme bir katman yüksekliğinden daha uzakta olursa, filaman yapı plakasına yerleşene kadar "gerilir" ve sonuç olarak daha ince bir tabaka genişliğinde.

İdeal olarak, nozulunuz yapı alanı boyunca tüm noktalarda yapı plakanıza paralel olacak ve " Uzaklaşma Mesafesi " katman yüksekliğinize eşit olacaktır. Bu nedenle, filaman boncuklarınızın üstünü memenizin altıyla aynı yükseklikte görmelisiniz.


Uzun gecikme için özür dilerim ... Henüz kalibrasyonda pek iyi değilim, ama yapı plakasını kalibre ettim. Bir kağıt alıp yapı plakasına koydum, sonra Z'yi 0'a kaldırdım. Daha sonra yazıcıya X ve Y'yi hareket ettirmesini söyledim ve yapı plakasını düzleştirdim, böylece kağıdı memenin altına çekmek için gereken güç her yerde aynı ... Yani bu hile yapmış olmalı, değil mi? Kötü ingilizce için üzgünüm. : /
MrOnkelChiller

1
Evet, doğru prosedürü yaptığınız anlaşılıyor. İngilizceniz iyi görünüyor :) Makinenizde hazır bir prosedür yoksa daha hızlı kalibrasyon yapmanıza yardımcı olacak bir GCode programı olup olmadığını görmek için biraz kazma yapabilirsiniz.
tbm0115

1

Evet. Olur böyle şeyler. Ben şahsen bunu yeterince tercih etmeyen ve geri bulan alternatife tercih ederim. Bu, dilimleyicinize bağlı olarak bir çizgi örtüşme toleransına sahip olacağınızı söyledi. Ama asıl olan şey, ilk katmanınızı koklamak. Aka, sıcak katınız ilk katman çarpanınıza göre çok yüksek.

Başarısız ve daha sonra baskıda görürseniz. Yine gerçekten düzeltebileceğinizi sanmıyorum, ancak yazıcılarınızın ürün yazılımını, mm başına adımları ve dilimleyicilerin filaman boyutunu yeniden kalibre etmelisiniz.

Ona baktığımda yine biraz fazla. Belki plaka düz değil. Başka tarafta oluyor mu? Bundan sonra sıcak durumunuz çok sıcak. Yazıcının yavaşlaması çok fazla malzemenin dışarı sızmasına neden olabilir. Ama plaka seviyesini bir numaralı şüphe olarak söyleyeceğim.

3D baskı, 3-4 plakayı aynı anda döndürmeye çalışmak gibidir ... Hala sorun yaşıyorsanız, yapmanız gereken kalibrasyon adımlarını daha fazla genişletebilirim.


Evet, haklısın, bu daha iyi, diğer taraftan daha iyi ... Belki de Yazıcı sahip olduğum gereksinimlere uymuyor. ancak mm kalibrasyonu başına adımlar ilginç olurdu ...
MrOnkelChiller
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.