Boyutlu delikli nesneler tasarlama / yazdırma


11

Örneğin vidalar gibi belirli boyutta delikler içermesi gereken parçaları yazdırmaya çalışırken, bunların doğru boyutta nasıl elde edileceği?

Yazıcıyı mükemmel şekilde kalibre etmek mümkün mü, böylece tüm yaygın boyutlarda (örn. 2 mm çapından başlayarak) delikleri doğru şekilde yazdırıyor mu? Veya delikleri daha büyük tasarlamak veya prototipler yazdırmak ve gerçek baskılara göre boyutları arttırmak daha mı iyi?

Yanıtlar:


5

Deliklerin küçük olmasının nedeni genellikle dilimleyicidir , bu nedenle yazıcının kendisinin kalibre edilmesi sorunu çözemez (başka şeyleri daha da kötüleştirmeden). Sağlanan G kodu verildiğinde, yazıcının çıktısı tam olarak olması gereken şeydir. Sadece G kodu delik çapını doğru bir şekilde temsil etmiyor.

Tasarımınızdaki sapmayı hesaba katmak veya sadece küçük çapları doğru çapa kadar delmek en iyisidir.


3D Yazıcı parçaları gibi tam basılı nesneler için STL dosyaları, yazıcıya özgü oldukları için paylaşmak için en iyi çözüm olmayabilir mi?
Thomas S.

3

Geleneksel imalatta bile (freze, torna, yönlendirici, vb.) Boyutlar, kesici takım aşınması, malzeme sertliği ve özellikle operatör / mühendislik hatası gibi öngörülemeyen değişkenleri karşılamak için çoğu kez dengelenir.

As Zanden der Tom van belirtilen delikler cılız çıkması için, bu yaygındır. Bu bilinçli bir eylem değil, malzemedeki telafi edilmemiş değişkenlerin bir sonucudur. Malzemeyi yakın veya erime noktasına kadar ısıtarak aşamalandırdığınızda, malzeme teknik olarak değişmeye başlar. Bununla birlikte, erime ve soğutma oranlarında çeşitli değişiklikler olabilir . Dilimleme motorunuz neyin telafi edilmesi gerektiğini ve neyin olmaması gerektiğini anlamayacaktır.

Bu yüzden şunu öneririm:

  • Delik büyüklüğünüz için daha düşük tolerans hedefliyor. Bir toleransınız yoksa, sadece bir tane yapın ve hedef delik boyutunuzun yaklaşık 0.5mm-1mm altına nişan alın.
  • Raybalanması pilot olarak 3 boyutlu baskılı delik kullanan bir temizleyici veya matkap kullanarak delik.
  • 3D delik konumlarına karşı dikkatli olun. Bir delik bileşik açılarla yönlendirilirse, yani XY, XZ veya YZ gibi bir eksen düzlemiyle doğrudan aynı hizada değilse, aynı zamanda biçimsiz deliklere de sahip olabilirsiniz. Bunları çıkarmaya karar verirseniz, bunlar konumsal hatalara neden olabilir.

1

Deliklerin hangi amaca hizmet edeceğini bildiğinizden emin olun. Onlar ise açıklık delik, yani kolayca aracılığıyla vida veya cıvata slaytlar ki, o zaman, normalden biraz ile yanlış bir şey yok yani tasarlanmış.
Eğer bir istiyorsanız tappable delik, o zaman cılız gitmek istiyorum, ahşap / borazan vidalarla bir makine vida veya kendini musluk için her iki sürücü konuları yani.

Deliğin, hareketli parçalar için hizalamayı korumak için yapıldığı gibi, dişli olmayan bir çubukla tam oturmasını istiyorsanız, neredeyse kesinlikle küçük boyutlu başlayın ve deliği istenen çubuğa sığacak kadar temizleyin.


1

Ben de bu sorunu yaşadım ve hemen hemen yuvarlak yerine tüm delik çokgenler yaparak çözdüm.

Takip ettiğim genel kural, milimetre cinsinden delik çapının 4 katı kadar çokgenli bir çokgen kullanmaktır, örneğin 3 mm çapında bir delik için 12 taraflı çokgen kullanacağım.

Ardından, deliği ne için kullandığınıza bağlı olarak, sınırlandırılmış (çokgen içine daire sığar) veya yazılı (daire içine çokgen) çokgen arasında seçim yapmanız gerekir.


Peki, tüm delikleri vardır STL sadece poligon-örgü açıklar çünkü çokgenler aslında. Soru, çokgeni ne kadar büyük tasarladığınızdır.
Thomas S.
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.