Basılı parçaların boyutsal doğruluğu nasıl sağlanır


16

Harici nesnelere veya diğer basılı parçalara uyması gereken parçalar tasarlarken, son baskının boyutlarının doğru olmasını ve diğer nesneye uymasını sağlamak için ne gibi önlemler alınabilir?

Bildiğim kadarıyla, yazıcının yanlışlığını ve büzülmesini açıklamak için en az iki seçeneğiniz var:

  • CAD modelinizdeki eklemlerin çevresindeki boşluğu ayarlayın
  • Dilimleme yazılımınızdaki boyutlu ofsetleri ayarlayın

Deneme ve hataya başvurmadan 3D modelleri doğru bir şekilde tasarlamak ve yazdırmak için kullanılabilecek iyi iş akışları var mı?

Yanıtlar:


10

Bunun için en iyi yolun yazıcınızı ve dilimleyicinizi olabildiğince kalibre etmek olduğunu düşünüyorum. Evcil hayvan peelinglerimden biri, insanların yazıcılarına / malzemelerine uyacak şekilde ayarlanmış STL'leri yükledikleri zamandır. Kaliteye göre değişen birçok malzeme tedarikçisinin yanı sıra toleransların parçaya yerleştirilmemesi gereken birçok malzeme ve farklı yazıcı vardır, çünkü sonunda sadece modeli yazdırmaya çalışan diğerleri için zorlaşır.

Modelleri paylaşmıyorsanız, söyleyebileceğim tek şey, yazıcınızı kalibre etmek ve dilimleyicinizi malzemenize ayarlamak için hala daha iyi olmanızdır. Diğer insanlardan modellerle daha fazla şansınız olacak ve kendinizinkini tasarlamak daha kolay olacak.

Hala sorun yaşıyorsanız, modeli değiştirmek muhtemelen son seçenektir. 3D yazıcıların sahip olduğu problemlerle çalışabilecek herhangi bir CAD programı bilmiyorum, bu yüzden deneyim tek yardımınız olacak. Inventor'da etrafta dolaşabileceğinizi ve modelin münferit yüzeylerini telafi etmek için Kalınlaştırabileceğinizi / Saptabileceğinizi veya büzülmeniz için bir yüzdeniz varsa, çizimlerdeki formüllerle yaratıcı olabilirsiniz.


Temel olarak: yazdırılan modelden bağımsız olarak mümkün olduğunca doğru boyutlar elde etmek için dilimleyicide yazıcı ve filaman ayarlarını yapın. Daha sonra yazıcının doğru şeyi yaptığını varsayarak, parçaları herhangi bir yazıcıya sığdırmak için (umarım) CAD'deki kenar boşluklarını ayarlayın. Kulağa makul geliyor!
Tormod Haugene

3
+1 " toleranslar parçanın içine yerleştirilmemelidir "
üçüncü boyut

11

Ne yazık ki, farklı yazılımlar ve farklı dilimleyiciler farklı kalibrasyon teknikleri gerektirir! Tek duvarlı bir kalibrasyon kutusu basmak ve duvar kalınlığını ölçmek gibi yazılıma özgü birçok tavsiye var. Bu Slic3r için iyi bir teknik, ama Simplify3D için değil. Çok kafa karıştırıcı olabilir.

Yapmanız gerekenler hakkında genel bilgi:

  1. Yazıcı adımları / mm için kaba kalibrasyon kontrolü . Yazılım ayarlarınızdaki değerler doğrusal hareket donanımınız için anlamlı mı? Örneğin, kayış eğimine ve kasnak diş sayısına dayanarak teorik değerlerin ne olması gerektiğini hesaplayabilirsiniz. Orta derecede büyük (~ 100-200mm) bir şey yazdırın ve +/-% 1-2 olup olmadığını kontrol edin. Bundan daha fazla kapalıysa, adımlar / mm büyük olasılıkla yanlıştır.
  2. Aşağıdaki gibi bir boşluk kontrolü kontrolü kullanarak mekanik boşluk olup olmadığını kontrol edin : http://www.thingiverse.com/thing:252490 Boşluğu gidermek için gerekli kayışları sıkın ve yazıcıya özgü diğer ayarları yapın. Boşluk diğer kalibrasyon adımlarını atacaktır, bu yüzden eğim olmadığından emin olun!
  3. Dilimleyiciniz için önerilen ekstrüzyon hacmi kalibrasyon adımlarını izleyin. Bu, filaman çapınızı kaliperler ile ölçerek ve bunu dilimleyicinize girerek başlar. Ve sonra genellikle "tek duvarlı bir kutu yazdırın ve kalınlığı ölçün" veya "% 100 dolum kalibrasyon kutuları serisi yazdırın ve ekstrüzyon çarpanını şişkinlik olmadan iyi görünen en büyük değere ayarlayın."Filament çapını ölçerek ve sonra dilimleyicide bir ekstrüzyon kalibrasyon ayarı ayarlayarak, gelecekteki filamenti ölçebileceksiniz ve baskılar doğru çıkacaktır. Dilimleyici sahte çap değerleri vermek, çap her değiştiğinde sizi yeniden kalibre etmeye zorlar. Bu kalibrasyonu her FILAMENT MATERIAL ve EXTRUDER DESIGN için yeniden yapmanız gerektiğini unutmayın. Farklı malzeme / ekstrüder çiftleri farklı ısırma derinliklerine ve etkili tahrik çapına sahip olacaktır.
  4. Çeşitli nesne boyutları ve X olarak "istenen boyut" ve Y olarak "gerçek boyut" PLOTTING ile hassas kalibrasyon kontrolü . Sonra doğrusal bir uyum denklemi bulun, y = mx + b. (Bunu yazıcınızın X, Y ve Z eksenleri için ayrı ayrı yapın.) "M" değeri ölçek hatanızdır. Bunu düzeltmek için dilimleyici nesne ölçeklemenizi kullanabilirsiniz. Örneğin, ABS, büzülmeyi hesaba katmak için genellikle% 100.3-101 oranında ölçeklendirme gerektirir. PLA gibi düşük büzülmeli bir malzemede ölçek hatası varsa, telafi etmek için ürün yazılımınızın adımlarını / mm değerini ayarlayabilirsiniz. "B" değeri sabit genişlik hatanızdır.Geri tepme olmadığınızı varsayarsak, bu genellikle erimiş plastiklerin yanlara doğru çıktığı küçük miktardan veya ekstrüzyon hacmi kalibrasyon hatasından kaynaklanır. Ekstrüzyon hacminizi ince ayarlayarak bunu iyileştirebilirsiniz. Birçok dilimleyici ayrıca, sabit genişlik hatasını düzeltmek için parçayı b / 2 oranında küçültmek / genişletmek için kullanabileceğiniz "yatay / XY boyutu telafisi" ayarlarına sahiptir. Dilimleme ayarlarıyla düzeltemeyeceğiniz sabit genişlikteki hatalar parça modellerinize tolerans olarak eklenmelidir.

Bu adımları izlerseniz, baskılarınızda +/- 0.1mm veya daha iyi boyutsal hassasiyet elde etmelisiniz. *

* Deltalar dahil değildir. Bu başka bir balmumu topu.


Harika gönderi! Aslında bir deltam var (Kossel Mini), ama eminim önerilerinizin çoğu bir dereceye kadar ilgili olabilir. Her iki durumda da, bu cevabın referans olarak kalmayı hak ettiğini düşünüyorum! :)
Tormod Haugene

6

3D yazıcının hem bir Ar-Ge aracı hem de bir üretim ekipmanı olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu nedenle, onu tedavi etmeliyiz ve diğer üretim ekipmanı parçalarına (yani değirmenler, testereler, vb.) Benzer şekilde işlem yapmalıyız. Değirmen gibi diğer (geleneksel de olsa) diğer imalat yöntemleri, çapakların giderilmesi ve parçaların temizlenmesi için tipik olarak parçalara sonradan işlem yapılmasını gerektirecektir. Değirmen gibi aletler çıkarıcı bir teknoloji olduğundan, zaten sıkı konumsal / boyutsal toleranslara sahip olabilir. Bununla birlikte, 3D baskı ek üretim olduğundan, geleneksel aletlere kıyasla aynı toleransları doğrudan makineden çıkarmak zordur.

Bu nedenle, toleranslar ve bağlantılar bir endişe kaynağı olduğunda, baskıdan sonra daha geleneksel bir süreç için planlama zamanı öneririm. Bu bir Dremel kullanmak veya bir değirmen / torna kullanmak kadar basit olabilir. Çıkarma sürecine uyum sağlamak için dilimleyicinizde kabuk / zemin / çatı ayarlarınızı artırmanızı tavsiye ederim.


Bu çok makul bir tavsiye! Genellikle bu ekstra mermi / zemini / duvarı tasarlarken eklemeyi ve işe uygun olmayan bir modelde biraz dremel aracıyla uğraşmayı unutuyorum.
Tormod Haugene

2
Yardımcı olduğuma sevindim. Son işlem sırasında genellikle bir delik açmak ve parçaya çok derin kesme ve dolguyu ortaya çıkarmak gibi sık sık kendimi mahvettim. CAD
modelimdeki

2

Diğer cevaplarda açıkça belirtilmediğini gördüğüm birkaç öneri.

İhracat çözünürlüğü

STL dosyalarınızı dışa aktardığınızda çözünürlüğü artırabilirsiniz. Boyutsal doğruluk son derece kritikse, STL dönüştürme işleminin maksimum min toleranslarınızın dışındaki kavisli yüzeylerin boyutlarını değiştirmediğini doğrulamak istersiniz. Yani STL dosyanızı CAD programınızda açın ve ortaya çıkan yüzeyleri yeniden ölçün. Delikler için STL dönüşümü, wholes'ı biraz daha küçük ve dış kavisli yüzeyleri biraz daha büyük hale getirir.

Malzeme Şişme

Yazıcımda, basıldığında parçaların genellikle biraz daha büyük olduğunu fark ettim. Bunu CAD modelimde dışa aktarmadan önce CAD'de belirli boyutları biraz daraltarak hesaplamayı başardım. Boyutlarım genellikle XY'de yaklaşık 0.1-0.2 mm kadar kapalı, bu da yakın bir şey yapıyorsanız, yazdırmadan önce dosyayı değiştirmeye değer.

Çözgü

Tamamen düz olması gereken bir parçam varsa, parçayı çevreleyen ek bir disk (veya iki) yardımcı disk içeren bir sal kullanacağım. En düz taraf için bunu yapı plakasına da basacağım. Eğer iki veya daha fazla, en iyi yargıya sahipseniz.

Açılı Daireler

Yapı platformuna açılı düz yüzeylere sahip bir parçam varsa, ekstrüderimi yavaşlatırım, 10 mm / sn hıza gitmemdir. Ekstrüderin yavaş hareket etmesini sağlamak, kenarlarınızın ve duvarlarınızın nispeten pürüzsüz ve en az miktarda bozulmayla olmasını sağlayacaktır.

Kalibrasyon ve kurulum

Herkes söyledi, tekrar söyleyeceğim. Kritik bir baskıdan önce yazıcınızı kontrol edin. Kayışlarınızdaki herhangi bir sarkma sarkmaya neden olur, Sıcaklık ayarlarınızın filamanınız için iyi olduğundan emin olmak için bir test parçası yazdırın ve ekstraksiyon mesafenizin çekimi en aza indirir.

Yeni bir filaman ile birkaç test baskısı yapıyorum ve her şeyin hala düzgün çalıştığından emin olmak için bir rulodan yaklaşık yarım yol alıyorum ve gerekirse bazı şeyleri gerektiği gibi ayarlayacağım.


2

Yaylı elektrik kontakları olan 2.5mm "Pogo pinleri" kullanan birkaç pat baskı yapıyorum. Birçok değişkenin tasarımımdaki deliklerin boyutunu etkileyeceğini buldum. Akış, sıcaklık bile farklı filaman markaları nihai boyutunu değiştirecektir.

Her parça için bir profil ve spesifik filaman oluşturuyorum. Bu şekilde başka parçaları / projeleri değiştirmeden değişiklik yapabilirim. Sonra 2,5 mm'lik delikler ve birkaç milimetrenin onda biri daha büyük ve daha küçük olan bir test parçası yazdırıyorum. Ayrıca, test parçasında, katmanlara yönelimin fark yarattığını fark ettiğim gibi dikey ve bazıları yatay delikler açıyorum.

Daha sonra pimleri test parçama takıyorum ve hangi yön ve çapın en uygun olduğuna dikkat ediyorum.

Bundan sonra aklıma gelen her değişkeni kilitliyorum! Filament depolama kutularına biraz kurutucu boncuk ekledim ve hatta baskılı deliklerin çapını artırdığını buldum.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.