Bağlantı parçalarının üretilmesi


10

Aşırı sürtünme olmadan hareket edebilecek kadar iyi hareket eden ancak aşırı gevşek olmayan hareketli parçaları basmak istiyorum. Bir Ultimaker 2 kullanarak beklentilerim ne olmalı ve iyi oturan parçaları nasıl üretebilirim?

Parametrik parçalar oluşturmak için Openscad gibi bir araç kullanmak gerçekten yararlıdır çünkü çarklar ve tahrik milleri gibi hassas boyutlara sahip geometrik olarak hassas parçaların oluşturulmasını kolaylaştırır. Sorun, parçalar basıldığında ve birleştirildiğinde ortaya çıkar.

Son zamanlarda, bir milin etrafında serbestçe dönebilmesi gereken bazı çarkları da yazdırdım, bu da basıldı. Mili, çarkın merkez deliğinden yaklaşık 0.1 mm daha küçük hale getirerek serbestçe dönebilmesini bekledim, ancak orta deliği hafifçe dışarı çıkarmak ve şaftı zımparalamak zorunda kaldım. Sonra sıkıcı kesin olmadığını ve dönüş merkezinin merkez dışında olduğunu buldum.


İlginç bir soru olmasına rağmen belirsiz ve geniştir. Bahsetmeniz gereken bir düzine farklı parametre var. Örneğin ne tür bir hareketten bahsediyorsunuz? dönme mi doğrusal mı? sizce aşırı sürtünme ve aşırı gevşeklik nedir? hangi malzemeyi kullanıyorsunuz, baskı yönü nedir? yazdırma parametreleriniz nelerdir (hız, katman kalınlığı ...)? yüzey kalitesine gerçekten ihtiyacınız varsa, son işlem kaçınılmazdır. aseton yumuşatma veya işleme kullanabilirsiniz. ama diğer adamların da belirttiği gibi deneme yanılma son çözümdür.
Foad

Çoğu makine atölyesi metal üzerinde + -. 005 "(.010" toplam) genel toleransla çalışır ve 3D baskı için bunun yarısından daha azını vermişsinizdir. Neler yapabileceğini bulmak için yazıcınızı denemeniz gerekecek, ancak .004 "tutabilecek herhangi bir yazıcıyı (SLA, FFM, vb.)
Baskıda bir

Yanıtlar:


4

3D baskı parçalarında birlikte çalışan ve birbirine uyan birçok faktör vardır.

Birçoğu deneme yanılma yoluyla keşfedilecek, ancak sizi doğru yola koymaya çalışalım.

Öncelikle malzemeniz en önemli şeydir. Özellikle termal genleşme katsayıları, yani ısı uygulandığında plastik ne kadar değişebilir. Örneğin PLA'nın katsayısı ABS'ye göre düşüktür. Bu nedenle MakerBot ısıtmalı yatak olmadan yazdırabilir, ancak ABS'yi başarılı bir şekilde yazdıramaz.

Malzemeye göre termal genleşme katsayısının bir listesi .

Daha sonra yapmak istediğiniz şey, birkaç test öğesi yazdırmak ve kendiniz görmek. Aşağıda gerçeklik ve beklenti örneği yer almaktadır. Gördüğünüz gibi daire küçülüyor. Asla genişlemez. Böylece her zaman ihtiyacınız olandan daha büyük hale getireceksiniz. Aşağıdaki örnekte, bloğun kendisinin beklenenden daha büyük olduğuna dikkat etmek de iyidir. En iyi çözüm, yüksek toleranslar beklememek ve tasarımlarınıza çok fazla esneklik kazandırmaktır.

Termal genleşme örneği

Genellikle delik boyutunu büyütmek istersiniz. 4 mm'lik bir minimum delik isteseydim, muhtemelen 5+ mm olurdum.

Yapabileceğiniz en iyi şey bir tepsi yazdırmak ve boyutların ne kadar farklı olduğunu belgelemektir. Ayrıca, çeşitli peg boyutlarında bir baskı ile aynısını yapın. Aşağıda böyle bir tepsiye bir örnek verilmiştir.

Çeşitli deliklerin baskısı örneği

Bu linkten alınan resimler, İnovasyon İstasyonu - 3D Basılı Parçaların Tasarımı İçin İpuçları .


3

Konseptte doğru fikre sahip olduğunuzu düşünüyorum, ancak kıyaslama genellikle bunu kanıtlamanın en iyi yoludur.

Montaj düşünülerek tasarım alışkanlığı edinmelisiniz. Bunun anlamı:

  • Delik boyutları amaçlanandan daha büyük olmalı ve / veya şaftlar amaçlandığından daha küçük olmalıdır
  • Ölçeklendirme her zaman sorunu çözmez! Ölçeklemek istemediğiniz küçültme / büyütme özelliklerine neden olabileceğinden ölçek araçlarına güvenmekten kaçının
  • Kendi deneyimim, yaklaşık 0.005 "ila 0.010" (~ 125μm ila ~ 250μm) arası bir açıklığın yeterli olması gerektiğini göstermiştir. Ancak durumunuz için farklı bir yazıcı, filaman, iklim vs. ile farklı olabilir.
  • Ayrıca baskı işleminden kaynaklanan malzeme büzülmesini de göz önünde bulundurun!

1

İlk cevapta ortaya konulan ampirik verileri kanıtlayamıyorum, ancak tasarıma dahil edilmiş kanallar aracılığıyla bağlanmak için iki parça halinde basılmış birçok bileşenle uğraşmak zorunda kaldım. Her zaman bir referans olarak, genişlik ve uzunluk 0.98 "genişlik ve uzunluk 1" kare bir kanala güvenli bir şekilde, ancak serbestçe kayacaktır.


1
Açıkça ifade edeceğim, faktörlerin sayısı göz önüne alındığında kesin bir cevap olmadığı için kendilerini denemeleri gerektiğini belirtiyorum. Pla markasının markası radikal olarak farklı olacaktır. Pigmentler kimyayı değiştirdikçe aynı markanın renginden renge bile farklı olacaktır. Sonra Fanlı yazıcılarımız var. Malzemelerin yaşı. Havadaki nem. Ortam sıcaklığı. Çok fazla faktör var.
StarWind0

2
Tamamen katılıyorum ve bireysel deneme ve hatanın en güvenilir sonucunuzu vereceğine itiraz etmiyorum. Farklı geometriler ve malzemelerin hepsi farklı parça parça özellikler üretir, sadece belirtilen toleranslarda yukarıda belirtilen kutudan kareye kanal bağlantısının geçmişte oldukça iyi çalıştığını buldum.
Golightly
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.