Ekstrüde filamentte kabarcıklara ne sebep olur?


14

Bunu neredeyse hiç baskıda fark ettim. Ekstrüder memesini temizleyen ilk ilk satırda çizgi üzerinde küçük küçük kabarcıklar / kraterler oluşuyor gibi görünüyor. Bunların baskılarımda herhangi bir soruna neden olduğunu düşünmeme rağmen, neden oluşmalarının nedenini merak ediyorum.

Bu, filamentimde buhar haline gelen ve daha sonra erimiş plastikten patlayan su emiliminden mi kaynaklanıyor? Filamentin içindeki filamentlerin üretim sürecinden kaynaklanan hava kabarcıkları mıdır? Yoksa bu, mememin bir şekilde hasar gördüğünü veya bir şekilde tıkandığını gösteriyor mu?

Ekstrüzyon kabarcıkları

Bu görüntü ABS plastik ve ısıtmalı bir yapı plakası kullanılarak yapılmıştır. PLA ve Naylon kullanarak aynı 'kabarcıklar' fark ettim.

Düzenleme: Meme sıcaklığı 240 ° C, yapı plakası sıcaklığı 150 ° C, Meme çapı 0.4 mm, filament çapı (1.75 mm ölçülmüştür) geri çekme mesafesi 1.7 mm. Makerbot Masaüstü Dilimleyicisini Kullanma.

Yazıcımın çıkardığı ilk çizgi, bu 'baloncukları' gördüğüm yerde neredeyse dolu. Makerbot görüntünün sağ tarafından sola ekstrüzyonla başlar.

Yazıcı yatağında tek hatlı ekstrüzyon


Lütfen kafa sıcaklıklarını, besleme hızlarını, nozul çapını vb. Sağlayın. Resimde gördüğüm daha çok nozul besleme "odası" nın henüz tamamen doldurulmamış bir başlatma problemine benziyor. Baskı kodunu başlatmadan önce kafayı önceden ısıtmayı ve filamenti manuel olarak birkaç inç çıkması için zorlamayı deneyin.
Carl Witthoft

Yaptığım son 10 baskı, baskı / ilk satırın başlangıcında 'kabarcıklar'ın daha sık meydana geldiği anlaşılıyor. Bu bir geri çekme ayarı sorununun daha göstergesi olabilir mi?
Dizel

Yanıtlar:


7

Oh evet, bu basit. Çok sıcak yazdırıyorsunuz ve tam anlamıyla plastiği kaynatıyorsunuz. Yoksa suyunuz var. Ancak su olsaydı, basılı olarak Çatırtı duyarsınız. Çok sıcaksa neredeyse o kadar duyamazsınız. Çok sıcak yazdırdığınızdan% 87.341 eminim.

Baskı sıcaklıklarınıza baktığınızda hiç şüphesiz çok sıcak baskı yapıyorsunuz.

Gönderen bu bağlantıyı 3d hub'larında.

PLA (Sadece Replicator 2'de) Baskı sıcaklığı: 210 ° C (100m / s'de) Notlar: 40 ila 60 ° C arasında isteğe bağlı ısıtmalı yatak

ABS (Sadece Replicator 2X'te) Baskı sıcaklığı: 230 ° C (100m / s'de) Notlar: 110 ° C'de ısıtmalı yatak


1
Ben daha düşük sıcaklıklarda denemek, (ABS için 240 ° C idi). Biraz soğuk çalıştığımı düşünerek üst katmanı / son katmanı iyileştirmeye çalışmak için sıcaklığı artırdım. Bunun yerine şimdi başka bir soru açmak zorunda
Diesel

Bu gibi durumlarda katı dolum hızınızı düşürmek istersiniz. Bu şekilde bu katmanlarda yavaşlar ve daha iyi yapışır. Hız ve Sıcaklık her zaman karşıttır.
StarWind0

Çok faydalı bilgiler. Bu benim kabarcıklar neden oldu bu yüzden feedrateis çok yavaş ise çok sıcak olacak ve kaynar olacak.
Keith Bybee

6

Deneyimlerime göre, bu baloncuklara, daha sonra yüksek baskı sıcaklıklarında ortaya çıkan filaman emici nem neden olur.

Bkz. Http://reprap.org/wiki/Print_Tro Giderme_Pictorial_Guide#Material_Handling.2C_Material_Contamination_01


Yeni bir filament rulosunun su emilimine sahip olmasını bekler misiniz? Yoksa yeni bir rulo pişirmenizi / kurutmanızı tavsiye eder misiniz?
Dizel

Rulo hava geçirmez bir torbaya gelmediyse, kurutucu ile, suyun emilmesini beklerdim, evet.
Davo

Muhtemelen su değil, yeni bir rulo, torbada bir kurutucu ile hava geçirmez.
Dizel

3

Prusa i3 mk2 ile benzer bir sorunum vardı. Ekstrüzyonun üniform olmamasına neden olabilecek şeyleri araştırırken, bunun bir takım şeylerden kaynaklanabileceğini buldum:

 • Meme yüksekliği
 • Akış hızı
 • Yatak / Meme / Ortam Sıcaklığı
 • Yanlış yatak düzleme
 • Kirli rezervuar veya filaman
 • Düşük kaliteli filaman
 • Donanım arızası
 • vb...

Benim için sorun, makarayı ekstrüder motorunda yerinde tutan vidanın bir şekilde soyulduğu ve yazıcı ekstrüzyon yapmaya çalışırken kasnağın kaydığı bir donanım arızasıydı. Bunu biraz daha büyük bir vida kullanarak geçici olarak düzelttim, ancak parçayı değiştirmek için Prusa Research'ten yeni bir kasnak / vida parçası alabildim.


oranı / mesafe vb. başlığı altına giren değişkenlerden biri miydi? Kabarcıkların ağırlıklı olarak ilk ekstrüzyon hattının başında meydana geldiğini fark ediyorum.
Dizel

3

Haşhaş sorununu çözmek için Anet A8'imi test etmek için saatlerce harcadım. Semptomlar sizinkine benziyor, Diesel. Hem ABS hem de PLA, farklı imalatlar, iyi ambalajlar ve çeşitli boyutlarda nozullar kabarcıklar üretmektedir.

Esas olarak iki değişkenle deney yapıyordum: meme sıcaklığı ve geri çekme uzunluğu. Sabit tuttuğum diğer ilgili parametreler:

 • Malzeme: ABS
 • Meme boyutu: 0,5 mm
 • Geri çekme hızı: 45 mm / s
 • Seyir hızı: 50 mm / s
 • Baskı hızı: 40 mm / s

Geri çekme uzunluğu

Başlangıçta 4.5 mm olarak ayarlanmıştır. Özellikle 0,5 mm ila 2,5 mm aralığında haşhaş miktarını önemli ölçüde etkilediğini buldum. En uygun değer benim durumumda 0,8 mm gibi görünüyordu. Daha düşük bir değer, yüzey kalitesi açısından daha iyi sonuçlar verir, ancak sızıntı üretmeye başlar.

Önemli bir yan not, 4.5 mm'lik geri çekme uzunluğunda, boşta hareketler sırasında malzemenin sızmasının önemli olması ve baskı grevlerindeki boşluklara (boşta hareketlerin hemen ardından) daha da büyük bir katkıda bulunmasıdır. Bu gözlem biraz çelişkili ama burada hiçbir hata yapmıyorum. Görünüşe göre çok büyük bir geri çekme sızıntı / sızma üzerinde ters etkiye sahip olabilir.

Meme sıcaklığı

Başlangıçta 250 ° C'ye ayarlanmıştır. 260 ° C önemli ölçüde daha kötü sonuçlar vermiştir. 240 ° C durduğum yer.

260 ° C'de aynı plastiği başarıyla kullanan arkadaşımla konuşmak da dahil olmak üzere diğer bazı araştırmalara dayanarak, baskı kafası düzeneğimin kalitesinin mükemmel olmadığı ve sorunun ana nedeni olduğu sonucuna vardım. Mükemmel geri çekme / sıcaklık kombinasyonunu bularak, sadece daha iyi kalitede bir ekstrüder ve nozul kullanmış olsaydım hiç olmayabilecek olan kafadaki hava emmesini hafiflettim.


1

Sıcaklık çok yüksek veya filamentinizi günlerce açık tutun. Filamentin havadan gelen suyu gözlemlemesi için aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. pla 190-220 abs 220-240

 2. Menzil içindeki sıcaklık ise filamanınızı 50-60 sıcaklıkta pişirin.


0

Bunu bulmanın sadece bir yolu var, bu da en basitinden başlayarak herhangi bir nedeni izole ederek:

 • İlk olarak, nozulunuzu temizleyin ve kontrol edin veya değiştirin;
 • İkincisi, bu işe yaramazsa, filamanı değiştirin veya kuru hale getirmenin bir yolunu bulun (bazı filamanlarla bazı insanlar, nemi çıkarmak için bir fırın kullanın - dikkatli olun, yakmayın);
 • Son olarak, filaman markasını değiştirin ve daha kaliteli bir filaman veya başka bir filaman türü edinin.

Tutarlı bir şekilde dışarı çıkmamasının bir başka nedeni de, [görünen] kabarcıklar [baskıda] belki [kasıtlı] boşluklar olarak bahsettiğinizdir.


4
3 farklı malzeme kullandığını söyledi. Hepsinin enure problemleri olduğundan şüpheliyim.
Carl Witthoft
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.