Lego ile uyumlu tuğlalar için hangi çözünürlük gereklidir?


16

Bir Ultimaker kullanarak Lego minifigleri için birinin 3D baskı ekipmanı hakkında bir hikaye buldum. (Makale Hollandaca'dır, ancak fotoğraflar eşlik eder).

Yaptıklarının gerçek bağlantı tuğlaları değil, minifig tarafından kullanılan aletler olduğunu fark ettim. Ve buna rağmen, daha sonra uygun bir şekilde oturtmak için bazı dosyalama ve dremellere ihtiyaç vardı.

Bana bir şeyin gerçek Lego ile düzgün bir şekilde bağlanması için, makinenin çok hassas bir şekilde ayarlanması gerektiği söylendi.

Peki, normal Lego tuğlalarıyla bağlanacak tuğlaları yazdırmak için hangi çözünürlük gerekiyor?

Yanıtlar:


18

Kalibrasyonla ilgili olarak çözünürlükten çok daha fazlası - kötü kalibre edilmiş bir yazıcının gerçek LEGO tuğlaları veya diğer basılı tuğlalarla çiftleşmeyi önleyen boyut hataları olacaktır.

Ayrıca, "çözünürlük" 3d yazıcılar için inanılmaz yüklü bir terimdir, çünkü birçok farklı şey anlamına gelebilir. Ama şimdi buna girmemiz gerekmiyor. Endişelenilecek iki büyük şey var: katman yüksekliği ve ekstrüzyon genişliği.

0,1 mm veya 0,2 mm katman yükseklikleri iyi olmalıdır. Daha kaba katmanlar, tuğlaların bir araya getirilmesini veya ayrılmasını zorlaştıran yüzey kaplama sorunlarına maruz kalabilir. Muhtemelen bu uygulama için 0.1 mm'den daha ince gitmek için fazla bir neden yoktur. Hemen hemen tüm FFF yazıcılar, makul şekilde iyi ayarlandığı sürece 0.1mm katman yükseklikleri yapabilir.

"Normal" bir meme boyutuna sahip herhangi bir tipik ev tipi FFF yazıcı, tuğlaların çalışması için yeterince iyi baskı yapabilir. Sadece iyi ayarlanması gerekiyor. Standart bir lego tuğlasında "olması gereken" en küçük özellik, kenarlardaki 1.6mm kalınlığında duvardır. FFF yazıcı için tipik minimum yazdırılabilir özellik boyutu ekstrüzyon genişliğinin 2 katıdır, çünkü dilimleyici şeklin iç kenarına ve şeklin dış kenarına bir yol yerleştirir. (Bazı dilimleyiciler tek ekstrüzyon özelliklerine izin verir, ancak bu genellikle zayıf parçalar yaptığı için önerilmez.)

Peki, ekstrüzyon genişliği ne kadar geniştir? Ayarlanabilir ve farklı dilimleyiciler farklı değerleri otomatik olarak önerir, ancak güvenli bir başparmak kuralı olarak meme boyutunuzun 1x ile 2x arasında olması gerekir. Farklı dilimleyicilerde daha büyük veya daha küçük boyutları teşvik edebilecek bazı hacim hesaplama tuhaflıkları vardır, bu nedenle bazen insanlar özellikle Slic3r ile [ekstrüzyon genişliği = meme boyutu + katman yüksekliği] önerir. Bu sisteme özeldir.

0.4 mm menfezli en yaygın stok nozuluna sahip olduğunuzu ve ekstrüzyon genişliğini 0.4 mm'ye ayarladığınızı varsayarsak, dilimleyici LEGO tuğlasının duvarlarına dört iplik koymalıdır. Bu iyi.

Zorlaştığı yer, 1.6 mm'ye eşit olarak bölünmeyen bir ekstrüzyon genişliğiniz varsa. Diyelim ki 0.6 mm ekstrüzyon genişliğinde baskı yapıyorsunuz. Parçanın duvarında iki tam 0.6mm çevre şeridi yerleştirmek için yeterli alan var ... ancak daha sonra merkezde 0.4mm genişliğinde bir boşluk bırakılacak. Bu 0,4 mm'lik boşluğa başka 0,6 mm'lik bir iplik koyamazsınız. Farklı dilimleyiciler bu farklı yollarla çalışır. Bazıları duvarlar arasında boş bir alan bırakacak ve çok zayıf bir baskı alacaksınız. Bazıları boşluğa aşırı miktarda plastik püskürterek, fazla malzeme her katmanda daha fazla biriktiğinden baskı kalitesinin düşmesine neden olur. Bazıları, hacmi düzgün bir şekilde doldurmaya çalışmak için komuttan daha küçük bir ipi itecektir.

Bu nedenle, küçük özelliklere sahip genel tavsiye, ekstrüzyon genişliğinizin parçanın minimum kalınlığına makul sayıda girmesini sağlamaktır.

  • [Özellik boyutu / ekstrüzyon genişliği <2] KÖTÜ
  • [Özellik boyutu / ekstrüzyon genişliği = 2] İYİ
  • [2 <Özellik boyutu / ekstrüzyon genişliği <3] KÖTÜ
  • [Özellik boyutu / ekstrüzyon genişliği> 3] İYİ

Bunlar dilimleyiciye göre biraz değişse de, Skeinforge gibi eski dilimleyiciler bu konuda yeni dilimleyicilere göre daha fazla sorun yaşama eğilimindedir. Pratikte yapmanız gereken, dilimler arasında bir boşluk bırakıp bırakmadığını görmek için dilimleyicinizin baskı önizleyicisini kontrol etmektir. Daha sonra akıllı bir çıktı elde etmek için ekstrüzyon genişliğini ve çevre / kabuk sayısını ayarlayın. Bazı deneme yanılma var.


1
En küçük "olması güzel" özellik sıkı bir uyumdur, böylece tuğlalar düzgün bir şekilde birbirine yapışır ve IIRC, 0.1mm bunun için çok büyüktür.
Mark

0.1mm toleransın yeterli olup olmadığı plastik - naylon, emin, PLA, hayır'a bağlıdır. ABS (gerçek lego tuğlaları gibi) iyi olabilir. Gördüğüm 3DP odaklı tuğla tasarımlarının çoğu, onları biraz daha gevşek toleranslar için daha uygun hale getirmek için bazı tasarım detaylarını değiştiriyor.
Ryan Carlyle

Bununla birlikte, özellikle tek bir tür şeyi tekrar tekrar yazdırmak için ayarlıyorsanız, +/- 0,05 mm veya daha iyi bir şekilde tutarlı bir şekilde vurabilirsiniz. Tipik bir ev / hobist 3d yazıcıdaki hareket sistemi çözünürlüğü 10 mikron ve plastik ses kontrolü hassasiyeti buna biraz sapma ekliyor. Gerçek lego tuğlaları arasındaki tasarım boşluğu 0,1 mm'dir, örneğin 0,05 mm yeterli olmalıdır.
Ryan Carlyle

1
Etrafa bakan bazıları, Lego'nun 0.005mm'lik bir kalıp toleransına sahip olduğunu söylüyor, bu da görünüşe göre bitmiş parçalarda 0.01mm'ye dönüşüyor.
Mark

1
PLA'da 0.4 nozullu birkaç blok yazdırdım; yazıcı mükemmel bir şekilde ayarlanmamıştı, ancak bloklar hala zar zor uyuyor. Bu yüzden gerçekten dikkatli ayarlama ile işe yarayabilir.
TextGeek

2

Lego tuğlalarını burada basmayla ilgili notlar var:

https://www.thingiverse.com/thing:3424550

Sonuç olarak, tuğla modeli kenarlarınızın duvar kalınlığını yazıcınızın meme kalınlığının tam katına uyacak şekilde hizalamak istersiniz. Bu, gerçek Lego boyutlarıyla tam olarak eşleşen bir STL dosyası kullanmaktan daha önemlidir, çünkü dilimleyicinizin ve yazıcınızın bu boyutlarla eşleşmesi pek olası değildir. Ve bu nedenle, tuğlalarda birbirleriyle ve gerçek Legos'lara iyi uymaları için başka ayarlamalar yapmanız gerekecek.

Buna ek olarak, Lego tuğlalarının standart kenar kalınlıkları için 1.6mm "Lego Birimi" kullandıkları iyi anlaşılırken, tuğlaların birbirine daha iyi oturması için ek bir .1mm "Oyun Faktörü" nasıl kullandıklarını daha az iyi anlar. Testlerime dayanarak, bu oynatma faktörü bir kenarın her iki tarafından çıkarılır , böylece standart bir Lego kenar duvarı 1.4mm kalınlığında olmalıdır.

Hepsini bir araya getirin ve .4mm nozul kullanırken 1.2mm kenarlar ve .5mm nozul kullanırken 1.5mm kenarlar hedeflemek istediğinizi buldum.

Alternatif olarak, .4mm'lik bir meme, dış duvarlar için sadece 1 çizgi kullanarak ve kalan .6mm kalınlığını doldurarak gerçek 1.4mm Lego kenarları yapabilir. Şahsen, asla bir duvar için sadece 1 satır kullanmak istemiyorum ve 1.5x meme çapı da iyi çalışmak için doldurduğum çıplak minimumdur, bu planı da bir meydan okuma haline getiriyor.

Bağlandığım şey aslında , ince ayarlamalar yapmanıza ve yazıcınıza, dilimleyicinize ve ayarlarınıza ve malzemenize göre iyi basan ve diğer tuğlalara uyacak tuğla STL modelleri oluşturmanıza yardımcı olacak özelleştirilebilir bir tuğla üreticisidir. .

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.