3D Basılı Zar Adil Olacak mı?


30

3D baskı işleminde, zarın belirli bir taraftaki adaletsizliği daha sık hale getirebilecek herhangi bir şey var mı? Yoksa herhangi bir kusur ihmal edilebilir mi, böylece zarları adil kılacak mısın? Her şeyden daha çok d20 yapmaktan endişe duyuyorum, bu yüzden gerekirse bu şekle odaklanın.


FDM ile bir MakerBot Replicator + kullanıyorum, bu nedenle cevabınızı etkiliyorsa ve farklı bir yazdırma işleminin bunun üzerinde bir avantajı olacağını düşünüyorsanız, bunu dahil etmekte tereddüt etmeyin.


4
Gerçek dünyada, hiçbir zar tamamen adil değildir. Ancak yeterince gevşek / esnek bir fuar tanımı için, evet, kesinlikle 3D basılı zarların ölçütlerinizin ne olduğuna bağlı olarak "yeterince adil" olabileceğinden emin olun.
Dampmaskin

2
Başlığınızın zarların adil olup olmayacağını sorması kafa karıştırıcı ama sorunun kendisi haksız mı diye soruyor. İnsanlar genellikle evet / hayır sorusuna cevaplarını "Evet" ile başlatırlar. ya da hayır." ama şimdi bu cevapların ne anlama geldiği belli değil.
David Richerby

@TomvanderZanden Sorumumda, genel olarak 3B baskı işlemi ile ilgiliyim, zeminden nasıl üretildiği ya da bir zarın dengesini etkileyebilecek diğer bazı işlemler gibi endişelerim olduğu konusunda net olduğuma inanıyorum. Eğer bilmeniz gerekiyorsa, zar için kullanacağım MakerBot Replicator + 'a erişimim olduğunu, ancak belirli bir yazıcının nasıl bir fark yaratacağını tam olarak anlamadım. Beni farklı yazıcı işlemlerini ve farklılıkların zarları nasıl etkileyebileceğini açıklamaktan veya yönlendirmekten çekinmeyin, bilmek isterim.
Jaich,

" 3D baskı süreci" yok. Makerbot, erimiş plastiği katmanlaştırarak bir model oluşturan FDM'yi kullanıyor. Parçanızı oluşturmak için ışığa duyarlı reçineyi sertleştirmek için ışık kullanan SLA / DLP'yi de kullanabilirsiniz. Parçanızı oluşturmak için metal veya plastik parçacıkları eritmek için bir lazer kullanan SLS'yi kullanabilirsiniz. LOM bir parça kağıda alır, modelinizin bir dilimini keser, sonra bu kesikleri bir parçayı oluşturmak için bir araya yapıştırır. Ayrıca, tek bir süreçte bile (FDM gibi) baskı ayarları sonucu etkileyebilir. "Genel olarak 3B yazdırma" hakkında soru sorarsanız, soru çok geniş.
Tom van der Zanden,

Yanıtlar:


29

Muhtemelen adil olmayacak.

Bu arada, 3D baskı konusunda iyi bir deneyimim var.

Bu, 3B yazdırmayı yapmak için kullandığınız teknolojiye büyük ölçüde bağlıdır, ancak neredeyse tüm baskı biçimleri mükemmel değildir - yaptığınız tasarıma bağlı olarak (katı? Bal peteği? İçi boş?), veya haksız bir kalıba neden olacak şekilde yüzler arasında çok az olmayan değişiklikler olabilir. Özellikle, yapı yüzeyine paralel olan yüzler, açılı olanlara göre muhtemelen farklı olacaktır.

Muhtemelen bu işlemlerden bazılarını bir tür işlem sonrası işlemle başa çıkabilirsiniz, ancak dürüst olmak gerekirse bu noktada zar satın almak daha kolay olacaktır. 3D baskı, özel veya prototip nesneler yapmak içindir ve zar gibi basit şekillerin seri üretimine uygun değildir.

İmal edilmiş zarlarda bile bazı kusurlar vardır ve biraz adaletsiz bir ölüm muhtemelen büyük olasılıkla oynanışta çok fazla bir fark yaratmaz, ancak 3D baskıdaki kusurların yuvarlanmadan ölmeyi haksız hale getirecek kadar şiddetli olup olmadığını belirlemek sizin için zor olacaktır. birçok kez ve dağılımına bakarak. Yine, bu noktada, sadece zar satın almak daha kolaydır.

Olduğu söyleniyor, özel d20'ler süper havalı görünebilir ve eğer bir şeyi üç boyutlu basacaksanız, onun da havalı görünmesini sağlayabilirsiniz ...


6
“Muhtemelen değil” başlığınız kafa karıştırıcıdır, çünkü soru başlığı zarın adil olup olmayacağını, ancak bedenin haksız olup olmayacağını sorar.
David Richerby

4
@ Tablodaki bir kusur sistematik olarak bir silindiri diğerinin üzerine sürmez, bu yüzden rulolar hala adil olur. Tahmin edilemeyen kusurlar, zar atılmasını rastgele yapan şeydir; kusurları sorun zar onlar sahip olmasıdır öngörülebilir onlar başka birden yönde topraklara daha olası hale çünkü etkisi.
IMSoP

2
Orada SE başka bir iş parçacığı kolayca zar adalet sınama hakkında. En üstteki cevap onu suda yüzmek ve dürtmek oldu. Her seferinde aynı sayı ile dönmeyi bırakırsa, adil olmaz, adil bir kalıbın daha uzun dönmesi ve farklı sayılarla durması beklenir. rpg.stackexchange.com/q/65206/4119 adresinde daha fazla ayrıntı var.
Mooing Duck

1
Pratik bir notta: Bir kalıbı 3D-baskı yapacak olsaydım, mümkün olduğu kadar adil kılmak için, muhtemelen prizma şeklinde bir kalıp ( bu şekilde ) yapardım ve onu da uçlarından biri olacak şekilde basardım (örn. inmesi gerekmeyen yüzler) baskı sırasındaki "taban" dır. Bu - en azından aşina olduğum yazıcı tipleri için - size adil bir kalıp alma şansı verir, çünkü bir çok düzensizlik, dikey yönde ve / veya eğimli yüzlerle ve bu şekilde olma eğilimindedir. (önemli) tüm yüzler eşit olarak etkilenecektir.
psmears

1
Görünüşe göre tüm cevaplar teoriden bahsediyor. Gerçek bir test görmedim. Bu yüzden bilerek haksız yere d6 ölmek - vurmak ve yuvarlamak - gerçek hayat sınavımı bazı tarafların ağırlığından daha büyük bir rol oynamayı kararlaştırdım.
Oleg Rudenko,

6

Özel 3B yazdırılan zarlar, 'standart' zar takımlarında gördüğünüz FLGS'den elde edilen zarlardan belirgin şekilde daha düşük kalitededir ve çevrimiçi olarak satılan daha ucuz plastik zarlarla aynı kalitede kalmaktadır. Yazıcınıza biraz bağlıdır, ancak kalıp adaleti sorunlarının yüzeylerle ilgili sorunlarla sınırlı kalması nedeniyle malzeme yoğunluğu açısından çok düzgün sonuçlar alabilirsiniz (örneğin, taraflar genellikle aynı dokuda değildir). Bunu çok iyi bir kalıp elde etmek için istatistiksel modelleme ve zımparalama ile düzeltebilirsiniz, ancak sonsuza dek sürer ve çok büyük bir acıdır ve pratik bir açıdan kesinlikle buna değmez. Tüm yüzleri kabaca aynı dokuya çekmek için hızlı bir zımparalama, benim deneyimime göre genellikle yeterlidir. Ayrıca, kalıbı, baskı yüzeyi ve ona paralel yüz (d4 değilse) önemsiz yüzler olacak şekilde yazdırabilirsiniz. d20'deki '10' ve '11' gibi - pürüzsüz olmak, biraz daha az yuvarlanacaklar ancak ortalama yuvarlanma, karşı tarafın ölmesini sağladığınızda hangi sayı çiftini etkilediğinden bağımsız olarak aynı olacaktır. boyut + 1 'kuralı. Hızlı bir zımparalama çok uzun sürmez ve yine de iyi çalışır; Bu kesinlikle benim deneyimden tavsiye ediyorum.

Bir not olarak, 3B baskı zarlarındaki en önemli avantaj , ekonomik olması, aksi takdirde gerçekten özel zar (şartnameye göre ağırlıklandırılmış, olağandışı sayıda taraf, vb.) Elde etmek. Bunları elle yapmanızı veya binlerce dolar kazanmanızı gerektiriyor . 3 boyutlu basılmış zar, fiziksel kalıp boyutu, ağırlık (iç kısmın ne kadarının boş olduğunu değiştirerek), ağırlık dağılımı ( oyuk boşluklarının bulunduğu yerleri değiştirerek) gibi şeyleri kolayca değiştirebileceğiniz için önyargılı zarlarla uyuşmak istediğinizde özellikle kullanışlıdır. - bu boşluklar ruloyu eğmek için kullanıldığında 'ağırlık' olarak bilinir, ağırlıklandırmaya göre çok daha azdır) ve kalıpla 'adil' kalıp arasındaki farkları gizlemek için sayı yerleştirilir.

Tecrübelerime göre, 3B yazdırılan zar RPG'ler için gayet iyi çalışıyor, fakat biraz hafif hissediyorum (en azından ham madde ile). Onları biraz 3d baskı tekme sırasında GMed bir grup ile kullandım ve kesinlikle bazı niş kullanımları var, ama onlar için iyi bir his ile güzel yüksek kaliteli zar bugünlerde çok ucuz kaçınmanız gerektiğinde gider ve belaya girmeniz için herhangi bir sebep görmeyin.


Daha ucuz ve daha kaliteli zarlar için tavsiye edebileceğiniz web siteniz veya mağazalarınız var mı ?
Jaich,

6

Birkaç zar bastım ve onları kontrol etmek için her birini ~ 100 kez attım - fuardan çok uzaklardı. Bunun bir nedeni, iç dolgunun (ve dolayısıyla çok ağırlığın) belli bir yöne yönlendirilmesi olduğunu düşünüyorum. Doldurma yapmak veya doldurmak için yardımcı olabilir, ancak henüz karşılaştırmadım.


Test için teşekkürler! Zarları yazdırmak için hangi yazıcıyı / yöntemi kullandığınızı ve hangi zarları test ettiğinizi sorabilir miyim?
Jaich

Yazıcım temelde bir MendelMax 2 ve PLA ile basıldı ve sanırım 0.4 mm'lik bir nozül. Kesinlikle altıgen bir silindir olan bir d6 denedim (sadece bir eksen etrafında döndüğü için daha adil olacağını umuyordum, ancak bu işe yaramadı). Sanırım ben de başka şekiller denedim ama hangisini hatırlamıyorum.
TextGeek

1
Gyroid dolum paterninin kullanılması (bu cevap yapıldığı sırada AIUI mevcut değildir) muhtemelen dolum oryantasyon sorununu hafifletecektir.
R. ..

3

Hemen hemen tüm ölümler bir ölçüde haksızlık. Doğruluk konusunda ciddi bir endişe duyuyorsanız, ne ürettiğinizi test etmeniz ve tatmin edici değilse, tasarım baskısını değiştirip yeniden test etmeniz gerekir. Basit / kaba bir test, kalıbınızı çok tuzlu suda yüzdürmek ve yüz yukarı bakacak şekilde not etmek, üst yüze dikkat ederek kalıbı defalarca bozmaktır. Kötü niyetli herhangi bir önyargı, bir avuç tedirginlikten sonra kendini göstermelidir. Bu testin yalnızca bir kalıbın önyargılı olduğunu, hangi yüze ineceği önyargıya sahip olmadığını gösterdiğini unutmayın. Muhtemelen kitlesel olarak doğru değildir ancak basılı kalıbınızın mağazanızdan daha kötü olup olmadığını ölçmenize izin verecek kadar iyi olmalıdır.


Bunun, değişen alandaki yüzeylere sahip herhangi bir kalıp için işe yarayacağından şüpheliyim, bu yüzden dikkatli olun.
Carl Witthoft

3

6, 5 ve 4'ün karşısındaki connerde% 100 dolum yaparak haksız bir kalıp yapmaya çalıştım .

Yüzdüğünüzde, her zaman beklenen tarafı yukarı gelir. Bu yüzden yüzerken birisinin haksız kalmaya çalışıp çalışmadığını gerçekten kontrol edebilirsiniz .

Gerçek hayat testleri maalesef tam bir başarısızlık göstermedi :)

104 atıştan sonra ortalama 3.49. "Adil" 3.5'ten bile az!

Plastiğin ağırlığı, vurma ve dönme ile rekabet edemeyecek kadar düşük görünüyor. Bir sonraki deneme, baskı sırasında metalik bir şey koymak olabilir.


Sahip olduğum ve onaylamaya çalışacağım bir teori, 3D baskı ile toplam kütleyi diğer efektlerin baskın olacağı kadar düşük yapabileceğinizdir. Örneğin, D12'm 1g'den (içi boş) az.
R. ..

2

Bundan biraz daha karmaşık. Değişiklikler mağazada satın aldığınız d20'ler de biraz daha tercih ediliyor. Şimdi statik olarak konuşuyoruz, bir taraf diğerinden hoşlanacak. Ağırlık dağılımındaki fark katı olmadığı için sert olmadığı için farketmez. Kullanımda muhtemelen bunu görmeyeceksiniz.

Bu, eğer daha emin olmak istersen .. 3D baskı modelini kullanırdım, onunla bir silikon kalıp yaparım. Ardından zar yapmak için Reçine kullanın. Artık tüm zar gruplarını mağazada elde ettiğiniz kadar iyi hale getirmeye başlayabilirsiniz.

Son cevabım, teknik olarak lehine olacak ama farketmeyeceksin.


Kilo dağılımı ile ilgili düşünceniz oldukça önemli olabilir. Sanırım daha yoğun bir dolgu veya birkaç üst ve alt tabaka kullanmak yardımcı olabilir.
Tormod Haugene

Bir kalıp oluşturmanın 3Dprinter ile yapılacak en iyi şey olduğuna katılıyorum. ABS kullanıyorsanız, iç yüzleri yazdırdıktan sonra solventler ile istenen şekilde pürüzsüz hale getirebilirsiniz.
Carl Witthoft

2

Olası değil.

Gerçek “adil” zarlar yaratmak, yüksek tolerans süreçlerinde bile yapmak oldukça zordur. 3D baskı (hobisi seviyesi) çok daha düşük toleranslıdır ve özellikle dolgunun altında bir şey olması durumunda kesinlikle yanlış şekilde ağırlıklandırılır. Profesyonel kalitede 3D Yazıcılar daha iyi ve daha doğru olacak ancak yine de bir tarafa hafifçe ağırlık verilecek.

İşlem ne olursa olsun, 3D baskıyı kullanarak üretimin temel aracı olarak adil bir zar oluşturmak ve daha sonra da bunları dengelemek için tartılama, dengeleme ve bazı işlem sonrası işlemleri yapmak mümkün olacaktır.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.