PETG filamentinin avantajları?


21

Sadece filament için alışveriş yapıyordum ve PETG hakkında PLA ile çalışmak kadar kolay, ancak ABS kadar güçlü ve daha az kırılgan olduğu yönündeki parlak iddiaları gördüm. Bunun gerçekten doğru olup olmadığını veya takasların ne olduğunu bilen var mı?

Yanıtlar:


12

PETG çalışmak için harika bir şey. Ayrıca ABS'den daha güçlüdür. ABS ve PLA'dan daha yavaş yazdırır. Formüller satıcıdan satıcıya oldukça değişebilir. 3 marka kullandım ve özelliklerinin her biri farklı.

Tecrübelerime göre neme dikkat etmelisin. Hafif bir tıslama ve patlamaya ve nesne üzerinde artan sayıda yapısal zil sesi duymaya başlarsanız, filamentinizde nem olduğunu söyleyebilirsiniz. Nem, nozulda filament birikmesiyle ilgili olarak aşağıda Mark'ın yazısında listelenen sorunu da artıracaktır.


2
Her konuda sana katılıyorum, @Asa. Ancak, genellikle Stack Exchange topluluğunda kaşlarını çattığından, ürünler hakkında öznel önerilerde bulunurken dikkatli olun. Bu durumda, farklı PETG türleri arasındaki farkı, özelliklerine göre basitçe "daha iyi ve daha ucuz" olduğunu söylemek yerine açıklamaya çalışabilirsiniz - eğer yapabilirseniz! (Ayrıca, sizin için öznel görüşlerin olduğunu söyleyen bir referans eklemek, bu gibi durumlarda tartışmanıza yardımcı olabilir.)
Tormod Haugene,

3
Yorumunuz için teşekkürler ve daha önemli bilgiler verdiğimden emin olacağım. Cevaplarımda.
Asa D DeBuck

2
Gönderi şimdi çok daha iyi. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz!
Tormod Haugene

11

Hiç ABS kullanmadım, çünkü evde küçük bir çocuğum var ve havalandırma sistemi yok (sadece güvenli olmak için). Bununla birlikte, AMA’ya özgü çevrimiçi perakendeciye rekabetçi bir şekilde fiyatlandırılan kristal berraklığında bir marka olan PETG'yi kullandım, sevdim ve muhtemelen sadece gelecekte satın alacak.

Kaydetti Avantajları:

  • Algılayabileceğim bir koku yok

  • Büyük bir meme (1.2) ve katman çapı kullanan cam gibi dikkat çekici bir şekilde açıktır.

  • Kırılmadan esnetilir PLA'dan yaklaşık% 10-15 daha fazla olduğunu tahmin ediyorum. Başka bir deyişle, büyük dairesel bir halka yazdırırsam, halkayı çatlamadan veya kırmadan halkayı yaklaşık% 10 ila 15 oranında daha sıkıştırabilirim.
  • Malzemenin kendisi daha yoğundur, aynı şekilde basılan ürünler kendilerine göre daha fazla ağırlığa sahiptir ve kendilerini güçlü hissederler.
  • Daha yüksek bir cam geçiş sıcaklığına sahiptir

Dezavantajları notu:

  • Biraz daha pahalı, ama yasaklayıcı bir şekilde değil (karbon lifi gibi).

  • Daha yüksek bir baskı sıcaklığı gerektirir, bu yüzden daha fazla güç harcar.

  • Geri çekme ayarlarımı mükemmelleştirmedim ve fazla çekimi ile benzer sorunları olan başkalarını da okudum. IOW PLA'dan daha fazladır.

  • Bu ve PLA arasında geçiş yapmak, nozülün temiz olduğundan emin olmak için ekstra özen ve zaman gerektirir. Sanırım bu diğer alternatif malzemelerle de aynı.


6

PETG harika, fakat kesinlikle PLA kadar kolay baskı yapmıyor. Bununla birlikte, yüksek darbe dayanımı, sıcaklık dayanımı ve uzun ömürlülüğün avantajları, bu özellikleri gerektiren parçalar için PLA'dan üstün olmasını sağlar. ABS, PETG'ye göre baskı yapmaktan daha zordur ve daha güçlü bir dayanıma ve tabaka yapışmasına sahiptir, bu nedenle bence uğraşmak için hiçbir neden yoktur.

PETG'yi PEI yatak malzemesinde 80 ° C yatak sıcaklığında, 250 ° C nozül sıcaklığında yazdırırım. İlk önce eski BuildTak yatak malzememi deniyordum ve 40 ° C'de çalışıyordu, ancak parçalarımın tabanı biraz ısınıyordu, yine de işe yaradı ama düz çıkmadı.

BuildTak'taki sıcaklığı 80 ° C'ye yükseltirseniz PETG kalıcı olarak BuildTak'a bağlanır ve çıkarıldıktan sonra parçalarını koparır.

80 ° C'de PEI, basılı parçaların tabanını tamamen düz tutar (belirli parça boyutuna / kalınlığına kadar) ve birçok baskıdan sonra yatağında aşınma olmadan iyi yapışma ve salma özelliklerine sahiptir.

Parçalarınız% 100 dolgundur ve yaklaşık 3/4 "(20 mm) yüksekliğinde ise, tabanın tamamen düz bitmemesi ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. yatak biraz küçülecek ve alt kısımları yukarı çekecek,% 50 gibi düşük doldurma yoğunluğu,% 20 bu soruna yardımcı olacaktır.

Meme üzerine biriken PETG benim için gerçek bir problemdi, silikon kollu bir hotend elde edene kadar, E3D şu anda bildiğimden emin olan tek kişi, ancak kısa süre sonra başkalarının olacağından eminim. Bu, filamentin sıcak nozüle yapışmasını ve daha sonra siyah kömürleşmiş kabarcıklar olarak birikmesini önledi.

Dikkate alınması gereken bir diğer husus nemdir, yüksek nemde bir gün sonra bile PETG, 250 ° C'de ekstrüzyonda hidrolize olmak için yeterli nemi emer ve çok kırılgan hale gelir. Bundan kaçınmak için plastiğin içerden beslendiği geleneksel bir gıda kurutucu kullanıyorum, Thingiverse'deki tasarımlara bakabilirsiniz.


5

@AsaDeDeBuck’ın söylediğine ek olarak, PETG de PLA’dan daha esnek ve ABS’den daha az kokuyor. Ayrıca, bazı PETG varyantları nozül üzerinde birikir (partikül birikmesi) ve daha sonra nesne üzerindeki bazı rasgele noktalarda birikmeden önce bir miktar char.


1
PETG ile ilk yapılarımda, nozül üzerindeki bu malzeme birikimini de deneyimledim. Ancak sıcaklığı 260 dereceye yükselttikten sonra ve baskı hızı 70 mm / s'ye çıkardıktan sonra bir daha asla olmadı. Tabii ki sadece belirli bir PETG (Real Filament) tipi ile deneyime sahibim.
Cees Meijer

1

PETG'yi seviyorum. İlk başladığımda her zaman ABS kullandım çünkü bunun en iyisi olduğunu düşündüm ve PLA'yı kullanmanın gereğini görmedim. Ancak, birkaç yıl oynadıktan sonra artık ABS kullanmıyorum. Kullanacağım bir şeyi, parçaları veya modelleri yazdırmak istediğimde test ederken PETA ve PETG kullanıyorum.

PETG, biraz daha pahalıdır, ancak buna rağmen, güçlü ve kullanımı kolaydır. Normalde nozulda 220 ° C'de ve yatak için 80 ° C'de yazdırırım.

PETG daha fazla esnekliğe sahip olduğundan, parçaları yazdırırken ABS gibi basınç altında kırılma olasılığı daha düşüktür.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.