CLIP neden SLA'dan daha hızlı?


11

Stereolitografi , bir parça sıvı fotopolimerin üstüne ultraviyole ışık yansıtarak parçalara neden olarak sertleşmesine neden olur. CLIP , bir parça sıvı fotopolimerin altından ultraviyole ışık yansıtarak parçalara neden olarak sertleşmesine neden olur. Bu küçük bir fark gibi görünüyor, ancak CLIP'in çok daha hızlı olduğu bildiriliyor (100x'e kadar rakamları gördüm). Bu neden?

Yanıtlar:


12

Özellikle neyin karşılaştırıldığını anlamak önemlidir. CLIP, her katman arasında soyma adımı gerektiren aşağıdan yukarıya teknolojilerden çok daha hızlıdır. Örneğin, Form1 galvo SLA yazıcı, şeffaf tabanı baskıdan ayırmak için reçine kabını yatırır. Yani, çoğu modern ışık kaynağı ile SLA / DLP baskının en yavaş kısmı. Hızın geldiği yerde bir kabuk olmadan, bir dizi alternatif görüntü ve kabuktan ziyade reçineyi iyileştirmek için sürekli bir "film" kullanılabilir.

Yukarıdan aşağıya yazıcılar aşağıdan yukarıya ve soyulan yazıcılardan çok daha hızlı yazdırabilir. CLIP'in yukarıdan aşağıya göre daha hızlı olması gerekmez. Örneğin, Gizmo 3D yukarıdan aşağıya yazıcı serisi, baskı hızında CLIP'e çok benzer. ( http://www.gizmo3dprinters.com.au/ )

Günümüzde çoğu "tüketici" SLA yazıcısı yukarıdan aşağıya soyma tekniklerini kullanır, çünkü bunun yukarıdan aşağıya yazıcılara göre bazı pratik avantajları vardır:

  • Parça çıktıkça yazıcıyı doldururken (Z aşamasıyla birlikte) biriktirilirken (Z aşamasıyla birlikte) indirilmek yerine yazıcıyı doldurmak için daha az reçine gerekir. Reçine pahalıdır. Bu, aşağıdan yukarıya yazıcıların daha küçük olabileceği ve reçineye batırılmış tesviye cihazları gibi daha az mekanik parçaya sahip olabileceği anlamına gelir.
  • Standart reçineler, oksijenin varlığında polimerizasyonu önleyen ve havaya (ve düşük seviyeli kaçak ışığa) maruz kalan yüzey tabakasının sertleşmemesine neden olan bir inhibitör kimyasal içerir. Bu nedenle yukarıdan aşağıya yazıcılar, iyileştirilebilir reçineye ulaşmadan önce sertleşmeyen bir tabakadan ışık çekmelidir. Bu, ayarlamayı daha hassas hale getirir ve pencerede aşağıdan yukarıya doğru yazıcıyla kürleşmeye kıyasla ayrıntıyı biraz azaltabilir.
  • Aşağıdan yukarıya yazıcılar için yedek kaplar veya pencereler, üreticiler tarafından biraz sık sık değiştirilmesi gerektiğinden kâr getiren bir sarf malzemesi olarak görülebilir.
  • Yukarıdan aşağıya yazıcılar, parça indirildikçe reçine akış hızları hakkında biraz daha endişelenmelidir. Hava kabarcıkları reçineye çekilebilir veya parçanın üzerindeki taze reçine tabakası, parçanın reçine viskozitesi için çok hızlı daldırılması durumunda kalınlıkta önemli ölçüde değişebilir. (Kuşkusuz, aşağıdan yukarıya yazıcılar aşırı emiş kuvvetleri yaşayacak ve potansiyel olarak yüksek soyma hızlarında baskı parçalarını kıracaktır.)

CLIP, soyma adımı gerektirmeyen aşağıdan yukarıya bir tekniktir, çünkü kazan pencere üzerinde reçinenin doğrudan yüzeyde kürlenmesini ve yapışmasını önleyen bir oksijen katmanı oluşturur. Bu şekilde, tartışmalı olarak aşağıdan yukarıya yazıcıdan daha fazla performans gösterir.

Yukarıdaki sorunların üstesinden gelmek ve yüksek yoğunluklu ışık kaynakları kullanmak için tasarlanmış yukarıdan aşağıya yazıcılar, olağanüstü yüksek baskı hızlarına ulaşabilir. Bu, CLIP'te kullanılan benzer "sürekli" yapım tekniklerini içerir.


2

100x sayısı bazı durumlarda doğru olabilir. Keşke bu 100x'i ölçmek için yazdırdıkları parçaları görebilseydim, ama bu başka bir hikaye.

Videolarına bakarak, yapı plakasını dakikada maksimum 10 mm hızla hareket ettirebilirler. Düz katmanlar için standart hıza geçmeleri gereken Eyfel Kulesi videosunu göreceksiniz. Çünkü düz katmanlar reçine akışını durdurur ve sürekli baskı kullanılarak yazdırılamaz.

Prodways, dakikada 20 mm'de hareket edebildiklerini gösterdi, ancak yine de reklamı yapılmayan / belirtilmeyen şeyler var. Daha yüksek hızlara ulaşmak için reçineleri daha reaktif hale getirmeniz gerekir. Reçinelerin daha reaktif hale getirilmesi, reçinelerin kazan / şişede uzun süre dayanmayacağı anlamına gelir. Yani daha erken sona erecekler. Ayrıca normal ışık koşullarında sertleşebilecekleri anlamına gelir, bu nedenle çalışmayı zorlaştırır. Prodways videosuna bakarsanız, yapı plakasında reçine atığını göreceksiniz. Bu, projektör parlaklığının çok yüksek ayarlandığını gösterir.

Gizmo, lider SLA yazıcı markalarından 5 ila 25 kat daha hızlı baskı yapabilir, ayrıca yapı plakasındaki parça sayısına ve karmaşıklığa da bağlıdır. Yapım plakası hareket hızının, örneğin herhangi bir şeyden daha hızlı değil, dakika başına 3 mm, reklam vermesine karar verildi, çünkü bu, yapı plakasındaki öğe sayısı ile değişmeyen bir değer, ancak yansıtma alanı boyutuna bağlı olarak değişir.

Yukarı doğru giden tek bir hattınız olduğunu düşünün, çoğu SLA yazıcısı bunu aynı hızda yapabilir. B9 Creator (aşağıdan yukarıya) kullanıcıları, gerçekten çok ince duvarlı çok küçük öğeler yazdırırken sürekli baskı yapabildiklerini göstermişlerdir, çünkü bu durumlarda emme problemleri yoktur.

Şimdi, yapı plakasına küçük özelliklere sahip birçok küçük nesne eklediğinizde DLP yazıcılar, lazer tabanlı SLA makinelerinin bir FDM makinesi gibi her parçayı çizmesi gereken tüm katmanı tek seferde görüntüleyecektir.

Sürekli yazdırma sınırlamaları vardır. Reçinenin alttan akması gerekir, aksi takdirde reçine açlığı ve deliklere neden olacaksınız, böylece her şey için kullanamayabilirsiniz. Bunu, yazdırma araç kutunuzda hepsi olmak ve hepsini bitirmek yerine başka bir araç olarak görmelisiniz.

Bundan sonra, 100x çok fazla şeye bağlı, yazıcıları pazarlamanın bir yolu olduğunu bilmekten başka bu sayıya bakmamalısınız.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.