3 mm ABS filamentin 1,75 mm'ye dönüştürülmesi


9

Sadece 1,75 mm için kullandığımda birkaç kg 3 mm filamentim var.

3 mm filamentten nasıl 1,75 mm yapabilirim?


4
Not: Bunun maliyet / çabaya değmeyeceğine inanıyorum, ancak hangi yararlı önerilerin sağlandığını merak ediyorum.
kaine

Yanıtlar:


6

Teorik olarak, filaman yapmak kolaydır. 1,75 mm'lik bir delikle 3 mm'lik bir hotend alırsınız ve 3 mm'lik (bazen aslında 2,85 mm) filamenti ekstrüde edersiniz, soğumaya bırakın ve sonra sarın.

Gerçekte filaman yapmak için birçok tuzak vardır - eğer basınç eşit değilse, delik mükemmel değilse, sıcaklık düzensizdir, oval filaman, kabarcıklı filaman veya daha kötüsü ile sonuçlanabilir. Aşırı sıcaklıkta olursanız, filamana zarar verebilirsiniz ve iyi görünebilir, ancak kullanıldığında doğru eriyemez. Çok hızlı makara yaparsanız, amaçlanan çaptan daha fazla inceltebilir veya çok yavaş olabilir ve kalınlaştırabilirsiniz. Birçok hotend, filamentte dalgalanmalara neden olabilecek stepler kullanır, böylece neredeyse özel bir filament makinesi inşa edebilirsiniz.

Tüm bu sorunları çözmek muhtemelen filamenti kullanabilen birine satmaya veya vermeye ve makineniz için doğru boyutu satın almaya değmez.

Yine de ilgileniyorsanız, sonuna kadar gidebilir ve ham plastik hammaddeyi (genellikle peletler) ve filamentinizi kabul eden tam bir filament ekstrüder inşa edebilir ve bu şekilde dönüştürebilirsiniz. kendi filamenti.


2
"Teori" niz yanlış, plastiği ittiğiniz deliğin boyutu sadece boyutu üzerinde küçük bir etkiye sahiptir. Genellikle ekstrüde edildiği delikten daha büyük olmak için biraz şişer, ancak plastiği çekerek uzatabilirsiniz.
Tom van der Zanden

@TomvanderZanden Bu yüzden "teori" ve "gerçeklik" arasında belirgin bir ayrım yapmaya çalıştım. Kalıp boyutu filaman çapını etkiler, ancak belirtildiği gibi birçok faktör vardır ve belirli bir çapta iyi filaman yapmak için ayarlamalar yapmanız gerekecektir.
Adam Davis

3

Filament makineleri için bazı tasarımlara dayanarak 3 mm giriş deliği ve 1,75 mm çıkış deliği olan bir memeye sahip bir makine inşa edebilirsiniz. Ya da filamanı küçük barışlara ayırabilir ve granül yerine orijinal bir filaman yapım makinesinde kullanabilirsiniz.

Bu tür makineler için inşa edebileceğiniz veya Filabot gibi bir tane satın alabileceğiniz bazı açık tasarımlar vardır .

Ancak, kaine tarafından belirtildiği gibi , bu maliyet / çabaya değer olması pek olası değildir. Sizin için en iyi seçenek, 3 mm filamenti bunun için bir kullanımı olan birine satmaya çalışmak, parayı almak ve bunun yerine 1.75 mm filament satın almaktır.


3

En iyi seçenek, 3 mm filament ihtiyacı olan birini bulmak ve bunun için ticaret yapmaktır (1.75 mm filament karşılığında veya adı geçen filamenti satın alacak yasal ihale karşılığında).

Bir sonraki en iyi seçenek onu küçük parçalara ayırmak ve bunları filastruder gibi bir filament ekstrüzyon sistemine beslemek olacaktır .


Kesinlikle. Satın al, değiştir ya da ABD merkezli sağlayıcımla temasa geçtim ve takas ettim. Fiziksel bir konumdan satın alırsanız veya sağlayıcıyla daha fazla doğrudan temas kurarsanız, çok az ücret karşılığında veya ücretsiz olarak değiştirmeye istekli olabilirler.
Chase Cromwell
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.