3D baskılı plastik delme


17

Bazı delikler eklemeyi içeren 3D baskılı modellerimin bazı post-işlemlerini yapmam gerekiyor. PLA, ABS, PETG ve diğer 3D baskı malzemelerinin her biri için:

Ahşap delme gibi veya aksine bu malzemeden yapılmış bir modelde bir delik açmak hangi yollarla yapılır? Tonlarca paraya mal olan özel "plastik delme uçları" almaya değer mi yoksa düzenli yüksek hızlı matkap uçları kullanabilir miyim? Bu plastiklerin, delindiklerinde bölecekleri tahılları var mı? Daha yüksek hızlar daha mı yoksa daha düşük hızlar mı yoksa sadece parmakla döndürülmüş bir bit tutucu mu kullanmalıyım?

Bazı 3D baskı malzemelerinin delinmesi diğerlerinden daha mı kolay?

Farklı plastik türlerinde bir delik oluşturmak için başka hangi yöntemler de çalışır?


Mevcut haliyle, bu soru çok geniş olabilir. (Bu yazının yazıldığı anda üzerinde çok yakın oylar vardır). Ancak, sorunun faydalı olduğuna inanıyorum. Belki de ayrı malzemelerde delme için sorulara ayırmalıyız. 3D baskılı plastiğin delinmesi ile ilgili kanonik bir sorunun yararlı olacağını düşünüyorum.
SL Barth - Monica'yı

Yanıtlar:


13

Bunu yoldan çekmelisin ... Deliği delmek yerine parçaya basabilir misin? Mümkün olduğunda genellikle bu en iyisidir.

Delmeniz gerekiyorsa, kesinlikle küçük bir delik yazdırmak ve sonra matkapla delmek isteyeceksiniz. Bu hem matkap için hizalama sağlar hem de zayıflayacağınız bölgeye ekstra plastik ekler. Deliğin nereye gitmesi gerektiğini bilmiyorsanız, gelecekteki sondajın genel bölgesinde modeli altıgen küçük deliklerle doldurun. Bu, tüm parçayı sağlam hale getirmeden alanı daha fazla plastikle güçlendirmenin kolay bir yoludur. (Yerelleştirilmiş yazdırma ayarlarına izin veren bir dilimleyici kullanmak da çalışır.)

Delik, yarılmasını önlemek için deliğin etrafında hoş, güçlü plastik çemberler olduğundan emin olmak için az çok dikey veya "tane boyunca" (Z ekseni ile hizalanmış +/- 45 derece) hizalanmalıdır. Basılı bir parçaya (özellikle PLA) yandan / XY düzlemine paralel delme, onu bölme olasılığı yüksektir. İlk başta bile iyi olabilir, ancak daha sonra yük altında veya sürünme nedeniyle çatlayabilir.

Düzenli ahşap matkap uçları iyi çalışıyor, ancak yavaşça gitmeli ve nibbles almalısınız, böylece plastik soğumaya bırakılır, böylece erimez ve bitmez. (Soğutma sıvısı bir seçenektir.) Geçiş başına daha az plastiği çıkarmak için bir pilot delik, kılavuzlu uç veya basamaklı matkap kullanın. Gerçekten keskin bir bit, donuk bir bitten çok daha iyi performans gösterecektir.

Karşı tarafa girdiğinizde kırılmayı ve bit sıkışmasını önlemek için plastik parçanın arkasına tahta gibi sert ve dökülebilir bir şey koyun.


8

Ahşap gibi geleneksel anlamda 3D baskılı bir parçada bir delik açılmasını önermem. Bunun yerine, sadece 3B basılı bir parçayı deleceğim.

Deliklerimi nominal boyuttan biraz daha küçük bir boyutta basacağım ve deliği delmek için standart bir karbür matkap kullanacağım.

Düşünülmesi gereken şeyler:

  • Nominalden daha küçük deliklerin yazdırılması, deliğinizin nominalden daha büyük basılmamasını sağlar
  • Daha yüksek bir kabukla baskı yapmak, dolguyu açığa çıkarmadan malzemeyi çıkarmanızı sağlar

Parçanın dolgu alanına doğrudan (veya sokmak) delmenin, deliğin işlevselliğine bağlı olarak parçanın daha sonra çatlamasına neden olabileceğini unutmayın. Genel olarak, basılı bir delik (oymalı olsa bile), bir dolgu alanında delinmiş olandan önemli ölçüde daha güçlü olacaktır.


1
Bu, sayısız parçada yaptığım şeydi ve hiç problem yaşamadım. Genellikle çapı bir mm kadar daraltırım ve çok sayıda çevre yaptığımdan emin olurum. Doldurmak istemem ... Bu biraz karışık olabilir.
Kevin Morse

6

Zaten verilen iyi cevaplara ek olarak, şunu eklemek istiyorum: Keskin bir matkap ucu kullanın ve çok hızlı gitmeyin. Donuk matkap uçları ve hızlı dönüşün plastiği (özellikle PLA) tekrar yumuşadığı bir noktaya ısıtması daha olasıdır ve daha sonra temiz bir yuvarlak kesim yerine malzeme bükülmeye başlayacak ve gözyaşı. Ve matkap ucunun etrafında soğumasına izin verirseniz - iyi, bu şekilde bir iplik musluğunu yok ettim ...


1
Keskinlik hakkında gerçekten iyi bir nokta! Geleneksel üretim ile plastik kesmeyi bilen herkes bu konuya aşinadır, ancak birçok hobi uzmanı değildir. +1
tbm0115

Garip olan, yüksek sıcaklıklarda sondajı düşük olanlardan daha fazla başarmış olduğum. Yüksek sıcaklıklar malzemeyi yumuşatır ve plastik çizgilerin parçalarını yapıyı parçalara ayırmadan delmeye izin verir. Ayrıca deliğin etrafındaki alanı güçlendirmek için dikişler.
Ezra

3

Delme gerçekten mümkündür, ancak önceki cevaplarda belirtildiği gibi, bunu maksimum güç için tercihen baskı yatağından dikey olarak yapmalısınız ve mümkünse başlangıç ​​noktası / kılavuz olarak küçük boyutlu bir delik kullanmalısınız. Yatay delme işlemi katmanların ayrılmasına neden olabilir, ancak z yönünde sıkıştırırsanız başarılı olma olasılığınız daha yüksektir. Nispeten küçük bir tork bile uygulandığında çatlamaya başlaması muhtemeldir (kötü yapışmaya sahip bir katman şaşırtıcı derecede zayıf hale getirmek için yeterlidir). Yataydan hala tork uygulamanız gerekiyorsa, yapıyı z yönünde güçlendirmeyi veya baskınızı bölmeyi ve her iki yönde biraz güç elde etmek için parçaları birbirine yapıştırmayı / birleştirmeyi düşünün. İki delik iyi mukavemet (biri dikey ve diğeri yatay boyunca) dikey deliklerin eklenmesi ve katmanların birbirine cıvatalanmasıyla elde edilebilir. Delme işlemi sırasında çok fazla kuvvet uygulamamaya dikkat edin ve fazlalığın matkap ucuna takılmadığından emin olun. Herhangi bir matkap ucu çalışmalı ama ahşap olanların biraz sıkışma eğilimi olduğunu düşünüyorum.


3

FDM baskılı plastik ile ahşabın delinmesi arasındaki temel fark, plastik kısmın bütünüyle katı olmaması ve plastiğin ahşaba göre çok daha düşük sıcaklıklarda erimesi veya yanmasıdır.

Yazdırmadan önce parçayı delmek isteyeceğinizi veya potansiyel olarak yapmanız gerekeceğini biliyorsanız, parçanın tasarımını matkap alanının bulunduğu yerde yeterli iç takviye ve malzeme olacak şekilde değiştirmek isteyeceksiniz. . Bunu geçmişte yaptığım yol, tüm parça boyunca bir delik açmak ve deliğin biraz altını çizmek. Sonra da parçadaki mermi sayısını arttırıyorum, böylece iplikler ısırmak için ekstra bir malzemeye sahip olacak.

Parçada bir deliğe ihtiyacınız olacağını biliyorsanız, ancak nerede olduğundan emin değilseniz, baskıda mümkün olan en yüksek dolgu seviyesini kullanmanızı öneririm, böylece parçanız katı plastik olmaya mümkün olduğunca yakın olacaktır. Veya delinmesi gerektiğini düşündüğünüz birkaç alan varsa, kendi iç yapınızı oluşturabilirsiniz, ancak bu çok zaman alabilir.

Parçanızın delinmesi gerekeceğini bilmiyorsanız VE minimum dolgu ile yazdırdıysanız, delme konusunda çok dikkatli olun ve parçayı ezmemek için üst katmanı kesmek için sadece minimum basınç kullanın. Daha sonra parça sonuna kadar delindikten sonra, deliğin yerini güçlendirmek için parçayı epoksi ile doldurmayı düşünün (gerekirse).

En iyi senaryo, baskıdan önce deliğin nerede ve ne kadar büyük olması gerektiğini bilmektir. Tabii özellikleri günlük olsa değişir.

Sondaj işleminden elde edilen ısıya gelince, onu dağıtmakta pek sorun yaşamadım. Basılı bir parçayı delmek için 'teknik' yöntemim (teknik olarak raybalama) deliğimi matkap presimle hizaladıktan sonra, bir kerede sadece bir milimetre kesen matkap ucuna dokunuyorum, sonra geri çekiyorum, birkaç saniye bekleyin ve tüm yol boyunca. Biraz zaman alıcı ama mantığım, kesme sürtünmesi nedeniyle deliğin yanmasını ve aşırı ısınmasını en aza indirmektir.

Dürüst olmak gerekirse, sondaj yaklaşımımın aşırı olduğunu düşünüyorum. Ancak, her ihtiyacım olduğunda, modellemedeki bir hatadan kaynaklanıyor. Yeniden basmak için zamanım yoktu ve zamanın altındaydı. Bu nedenle işleme sonrası adımım başarısız olma seçeneğine sahip değildi, bu yüzden çok dikkatli davrandım. Aşırıya kaçmış olsun ya da olmasın kesinlikle işe yaradı ve geçten biraz daha dikkatli olmak her zaman daha iyidir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.