Bir açıda filament ekstrüzyonları


18

Yazıcımdaki nozullardan birinde, filaman 45 derecelik bir açıyla çıkar. Bu, yatağa yapışma ve genel kalite ile ilgili sorunlara neden olduğu görülmektedir.

  • Bu soruna ne sebep oldu?
  • Nasıl düzeltebilirim?
  • Gelecekte bunun olmasını nasıl önleyebilirim?

Ekstruder derken, nozulu mu kastediyorsunuz?
Tormod Haugene

Ben düzelttim.
Eric Johnson

1
@TextGeek, Eric'in yazımdan bahsettiğine inanıyorum, soruyu değil. ;)
Tormod Haugene

@EricJohnson Bu soru sizin için çözüldü mü, yoksa hala bir cevap mı arıyorsunuz?
tbm0115

Evet, nozulu temizlemek için ince bir tel kullandım. Ayrıca ekstrüderde daha yüksek kalıntıları temizlemek için bir dizi çekme yaptım.
Eric Johnson

Yanıtlar:


7

Memede küçük bir tıkanma olduğunda kişisel olarak bunu yaşadım.

Bunu düzeltmek için ilk adımlar:

  1. Memenizin dış kısmının temiz olduğundan emin olun. Ekstrüzyon filamentinde plastik çekme parçaları vardı ve yönünü değiştirdim.
  2. Bir "soğuk çekme" veya " atomik çekme " deneyin . Replicator 2 cihazımda, ekstrüder motorunu çıkararak, sıcak ucu ısıtarak, nozul boyunca manuel olarak bir filaman iterek, hafifçe soğumaya ve filamanı (ve umarım tıkanıklığı) nozuldan çekerek yapıyorum.

Ayrıca filamanları mümkün olan en temiz şekilde değiştirdiğinizden emin olun. Önerildiği gibi soğuk bir çekme kullanılabilir: 3dprinting.stackexchange.com/questions/233/…
kamuro

6

Havaya ekstrüde ediyorsanız, filamentin görünüşte rastgele yönlerde çıkması aslında oldukça normaldir. Bu sorun yaratmamalıdır, çünkü filaman her zaman altındaki yatağa / katmana (veya köprüleme sırasında, gerilmeye) ezilmelidir. Filamentin serbest havada ortaya çıkma şekli, yazdırma sırasında nasıl davrandığını yansıtmaz.

Sorun yaşıyorsanız, belki de nozul küçük bir parça parça ile tıkanmış (veya olası değildir) nozul gerçekten hasar görmüştür. Yüksek kaliteli filaman kullanmanın ve nozula zarar vermemeye dikkat etmesini önlemek için yapabileceğiniz çok az şey vardır.


Beni dövüyorsun! :)
Tormod Haugene

1

Sıcak noktanızda kısmi tıkanma (tıkanmış taraf ekstrüzyon filamentinin eğildiği açıdır) olabilir veya ekstrüzyon plastiğinin neredeyse yapıştığı nozül yüzeyinde bir şekilde plastik sıkışmış olabilir; .

İkincisi ise, hotend'i temizleyin. Sıcak ve yumuşakken plastiği çıkarmak daha kolaydır, ancak kendinizi yakmayın.

Eğer bir tıkanıklık varsa, bu daha karmaşıktır. İlk olarak, havaya ekstrüde ederek ve teli bir kumpas ile ölçerek gerçekten tıkanma olup olmadığından emin olabilirsiniz. Olması gerekenden daha ince ve dilimleyici ayarlarınız iyi ise, bu bir tıkanıklıktır.

Tıkanıklıktan kurtulmanın yolları:

1) Memeyi yenisiyle değiştirin.

2) Tıkanıklığı keskin bir tel ile kırın.

3) Sıcaklığı çıkarın ve nozulu asetonla ("aseton banyosu") temizleyin.

4) Torçu sökülmüş bir nozula üfleyin. Bazıları için tehlikeli bir şey ama işe yarıyor. Bunu yapmaktan emin değilseniz veya deneyimli değilseniz ve önceki iki çözüm yardımcı olmuyorsa, seçenek 1 ile devam edin.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.