Güneş ışığına / hava koşullarına daha dayanıklı - PLA, ABS veya PETG


18

Arka plan: Evime bir güvercin ağı takıyorum. Ağın içine yerleştirdiğim açıklığın şekli ve yanlardaki malzeme nedeniyle, normal araçları kullanarak ağı tutturmak zordur, ancak ağı yerinde tutacak klipsleri yazdırabilirim.

Klipsler dışarıda olacak ve havaya ve doğrudan güneş ışığına maruz kalacak, buradaki hava nispeten sıcak (30 ° C'ye kadar), yılın çoğunda çok fazla güneş ve kışın yağmur.

Sadece PLA, ABS ve PETG var, başka her şeyin gelmesi çok uzun sürecek.

Renk değiştiren parçaların umrumda değil ve çoğunlukla biraz deforme olmaları umurumda değil - sadece kırılma hakkında.

Parçaların bir yıl sonra değiştirilmesi gerekiyorsa, sorun değil, daha az can sıkıcı olacak, daha uzun olacak.

Peki, bu koşullar altında, 3 malzemeden hangisi daha dayanıklıdır?

Yanıtlar:


18

Tamam, 3 materyali de denedim.

PLA bir günden az bir süre sonra başarısız oldu, sabit basınçtan deforme olduğuna ve düştüğüne inanıyorum (parçayı bulamadım ama gerçekten aramadım, pencerenin altında uzun otların var)

ABS yaklaşık bir yıl sürdü, boğaz düştü ve parçayı buldum, muhtemelen sadece birkaç mm deforme olursa tamam görünüyor, bu yüzden artık basınç uymuyor.

PETG bunu yazarken hala güçleniyor


1
PLA bir günde yok olmak için buz değil, iki yıl önce basılmış parçalar var, hala iyi durumda çalışıyor. Ayrıca bir test parçasını kaybederseniz ve bulmaya çalışmazsanız "güzel" test, bunun ne tür bir kanıtı?
Fernando Baltazar

@FernandoBaltazar - bu parçalar 3. kattaki bir çıkıntının dışına basınca uyuyor ve sıkı bir güvercin ağı tutuyor, en olası arıza modu, parçanın çıkıntıyı artık tutamayacak kadar deforme olması ve daha sonra içine çekilmesi ağın gerginliği ile aşağıdaki sokak. PLA'nın bu özel durum için işe yaramaması mantıklıdır çünkü sabit basınç içerir ve PLA basınç altında deforme olduğu bilinir, doğrudan güneş ve ısı muhtemelen yardımcı olmaz - bu PLA'nın dış mekan kullanımı için iyi olmadığının kanıtı değildir ancak PLA'nın özel kullanımım için çalışmadığını gösteriyor
Nir

Her şey, ilgili parçaların testine ve sağlamlığına bağlıdır. Gün boyunca gölgesiz maruz kalan güneşe doğrudan tekrarlayanlar için anten desteği sağlayan parçalar var. Tabii ki bazı parçaların ABS ve bazı polikarbonatlar gibi daha güçlü malzemeler için olması gerekir, ancak bir hobbi olarak piyasada bulunan malzemeleri kullanacağız.
Fernando Baltazar

ABS daha yüksek bir Tg sıcaklığına sahip olduğundan PETG'nin ABS'den daha iyi performans göstermesi çok ilginç. Hangi filaman renklerini kullandığınızı merak ediyorum. Bu bir fark yaratabilirdi.
timetofly

@Blossoming_Flower - ABS ve PETG, dünyanın herhangi bir yerdeki herhangi bir dış sıcaklıkta tamamen katıdır, bu nedenle Tg sıcaklığı burada önemsizdir. Ucuz Çin "doğal" PETG kullandım (ayrıca, aynı tedarikçiden doğal ABS)
Nir

11

PLA, biyolojik olarak parçalanabilir ve güneş ışığında parçalanabildiği için dış mekan kullanımı için bir marş değildir. Yavaş da olsa, ancak uzun vadeli proje için yararlı olmayacaktır.

ABS, açık hava koşullarında uzun süre dayanabileceği için uzun ömürlülük için iyi bir seçim olacaktır. Cam geçiş sıcaklığı 100 santigrat derecenin üzerindedir, bu nedenle çoğu iklimde dayanır. Mukavemet için ABS, daha iyi seçeneklerden biridir, ayrıca PLA'dan biraz daha yumuşaktır, yani kırılmadan önce esneteceği anlamına gelir, PLA'nın parçalanması çok daha olasıdır. Yine de ABS, baskı sırasında bükülme ile bilinir. Bununla birlikte baskı yapmaya alışkınsanız, büyük bir sorun değil.

PETG de kötü bir seçim değil. Cam geçiş sıcaklığı 80-90 ° C civarındadır. Dolayısıyla, doğrudan güneş ışığına sahip sıcak bir yerde biraz yansıma ile inşa ediyorsanız, bu muhtemelen olmasa da deformasyon sorunlarınız olabilir. ABS'den daha güçlüdür ve yazdırmak daha kolaydır (daha az çarpıtma sorunları). PETG de sözde 'gıda güvenli' anlamına gelir, yani açık hava hayvanları gagalamaya başlarsa, muhtemelen onları öldürmeyecektir ... Yine de tatmaya çalışmayı tavsiye etmem. Son olarak, PETG kırılganlık açısından PLA'ya biraz daha yakındır, bu nedenle esnemeden önce paramparça olabilir. ABS, PETG'den daha az kırılgandır.

Ben olsaydım, baskı sırasında çarpıtma ile ilgili sorunlarına rağmen ABS ile giderdim. Baskı konusunda daha yeniyseniz, muhtemelen PETG ile gitmek daha iyidir.


3
PLA'nın güneş ışığından parçalanmaya diğer plastiklerden daha duyarlı olduğunu düşünmüyorum. PLA'nın biyodegradasyonu sadece dışarıda oturuyorsa gerçekleşmez - bir şey yapmasını sağlamak için dikkatlice kontrol edilen ticari bir kompostlama tesisine ihtiyacınız vardır.
Tom van der Zanden

1
Bu maddeye göre: emerginginvestigators.org/2013/11/... PLA bozulması önemli ölçüde UV ışığına maruz kalma ile artar.
Dizel

1
Özellikle PLA'nın bozulmasını sağlamaya çalışıyorlardı. Bu makaleye göre "Bu deneyde kullanılan spesifik ışık tipi UVC'dir [...] UVC ışığı güneş ışığında yaygın olarak bulunmaz çünkü atmosferin ozon tabakası çoğu UVC ışığını emer."
Tom van der Zanden

ABS'nin başka bir yararı: yüzeyi buharlaştırırsanız. Bu, nemin tabaka sınırlarından içeri sızmasını önler.
Trish

Zaman içindeki baskılar iyi
Trish

1

PLA'yı açık havada, doğrudan güneş ışığında kullanıyoruz. PLA ilk günkü kadar güçlü görünüyor. Yaklaşık altı ay oldu.

Tabii ki, nemden korumak için kaplamayı mühürlemelisiniz.


Yaklaşık 18 aydan beri dışarıda bazı PLA parçalarım var, koruma yok. Bazı renk değişimleri dışında parçalar ilk gün kadar güçlüdür. Elbette bölgenizin iklimi de bu konuda rol oynamaktadır. Belçika'dayım, Arizona'da değil!
ON5MF Jurgen

Kaliforniya'dayım, 110 dereceye kadar 30 derece Fahrenhayt.
Rob

Bu konuda iyi bir izleme: youtube.com/watch?v=qqNfa_zExRU
Trish

1

Partiye geç kalabilirim ama bir önerim var. Neden ASA filamentini kullanmıyorsunuz, araba bardak tutucularında, çim tırmıklarında ve yağmurlama başlıklarında kullanılan plastik türüdür, hem ısıya hem soğuğa dayanıklı, güneşe dayanıklı ve hava koşullarına dayanıklıdır. Onunla baskı yapmak bildiğim kadarıyla ABS'de yazdırmaya benzer, yine de yanlış olabilirim. Şahsen bu tür bir sorunun ne sıklıkta ortaya çıktığını ve kelimenin tam anlamıyla Kimse ASA filamanından bahsettiğine şaşırdım. Sanırım biraz satın alabilirim çünkü dışarıda bırakılabilecek bir şey basma fikrini seviyorum.


1
ASA 250 ° C'lik bir baskı sıcaklığına ihtiyaç duyar, bu da astarlı sıcaklığa sahip çoğu yazıcı astarı yok etmeden ulaşamaz. Bazı ASA filamanları (3DXMax) 270-290 ° C bile istiyor. Isıtmalı yatak zorunludur ve 80 ila 110 ° C isteyin. Aynı zamanda iyi tüm bu Nieche ürün haline gerçeklerdir ki, bir muhafaza içinde basılır. Baskıdan çıkan dumanların da toksik olması muhtemeldir (araştırma beklemektedir) ve şiddetli tabaka yapışma problemleri ve bölünenlere cevapları olduğu için baskı yapmak zor olan filamanlardan biridir.
Trish

@Trish'in söylediklerine ek olarak, ASA'yı almak nispeten zor (bazen ABD olarak da adlandırılan amazon-prime-free-shipping-land'da yaşamıyorsanız), tümümde herhangi bir filament tedarikçisi bilmiyorum satan ülke AS
Nir

0

ÜLR'niz hangi renkti? PLA 60C civarında yumuşar ve 30C günde doğrudan güneşte koyu renk daha kolay ısınır. Net PLA'nın çok, çok daha iyi sıcaklık direncine sahip olduğu görülüyor, ancak her türlü PETG bu konuda poposunu tekmeleyecek.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.