Kendi filamanınızı yapma


13

Kendi filamanımı yapmayı düşünüyorum, http://www.thingiverse.com/thing:380987 adresindeki gibi bir cihazla . Kısmen inşa etmek için başka bir makine, çünkü aynı zamanda filamandan tasarruf etmek.

Burada birisi kendi filamanını yapmaya çalıştı mı? Ana sorularım:

 • Kalite, kullanıma hazır filamentlerle karşılaştırılabilir mi? Başka bir deyişle, makul ayarlama ile çok fazla hayal kırıklığı olmadan kullanmak için yeterince iyi bir filaman üretebilir mi?

 • Ayarlama, izleme veya diğer ayrıntılara (daha az değerli / daha zaman alıcı hale getiren) çok dikkat gerektirir mi? Kaçınılması gereken tuzaklara karşı uyarı da kabul edilir.

 • Bu şekilde yapılabilecek, kullanıma hazır filamentlerle elde edilmesi zor olan yararlı şeyler var mı? Örneğin, olağandışı malzemeler; çap, yoğunluk vb. daha iyi kontrol edilebilir; veya kendi renklerini mi karıştırıyorsunuz?

Yanıtlar:


8
 1. Kalite 3 şeye bağlıdır:

  1. Peletlerin kalitesi (saflık, dolgu maddeleri, renk)

  2. Ekstrüzyondan önce ve sırasında nerede / nasıl depolanırlar (nem, kirleticiler)

  3. Filamentinizde ortaya çıkan rastgele önemsiz ve hava kabarcıklarından kurtulmak için ekstrüderinizde bir filtre bulundurun (250 mikron tel örgü filtre)

Filament üreten şirketlerin sahip olduğu gizli bir formül yoktur, sadece çok verimli ve çok hızlı filament üreten makinelere sahiptirler (elbette çok pahalı). Ancak, vanilya ABS veya PLA söz konusu olduğunda, neredeyse aynı içeriktir.

 1. Kişisel deneyim: hayır. Aynı peletleri alırsanız, aynı yerde saklayın ve ekstrüderinizi aynı yerde çalıştırın, aynı şekilde davranmalıdır.

 2. Hiçbir yerde bulamayacağınız bir filaman karışımı olduğunu düşünmüyorum, ama kendiniz daha ucuza getirebilirsiniz. Örnek: stronsiyum alüminat tozunun karanlık filamentte parlaması için karıştırılması (sadece yeşil değil, birçok renkte gelir).

Bu tasarımı tavsiye ederim: http://www.instructables.com/id/Build-your-own-3d-printing-filament-factory-Filame/ Oldukça hızlı filaman üretir (3-4 saatte bir tam 1 kg kaşık ). Isıtıcılar şebeke gücü kullandığından, montaj sırasında kendinizi elektrik vermemek için yeterli deneyime sahip olduğunuzdan emin olun.

Şahsen ticari "hobi" ekstrüderlerin karşılığı değer olmadığını düşünüyorum. Ayrıca Filastruder'a sahibim ve yukarıdakinden farklı ve daha yavaş değil, ekstrüderiniz için güzel bir kontrplak kasası umursamıyorsanız, hiçbir avantaj görmüyorum ve raflı parçaları kullandığından neden böyle bir kit satın almaya zahmet ediyorsunuz? parçaları kendiniz mi tedarik ediyorsunuz?


6

Temel olarak peletlerinizi küçük parçalara bölen herhangi bir makineyi kullanabilirsiniz.

3dhubs üzerinde bir adam, ayrıntılı olarak açıkladı.

Sonuç olarak, oradaki araştırmadan toplanan bu verileri kullanarak her şeyi geri dönüştürebilirsiniz.

Ayrıca, herhangi bir plastik malzeme kullanabilir ve peletlere (şişelerden bile) toz haline getirebilir ve bu işlemi yapmaya çalışabilirsiniz. Önemli olan tek şey ürünün kalitesidir.

Vinil kayıtlardan topaklar düşünüyordum. Bir yıl önce büyük bir koleksiyon aldım ve 500-600 civarında kayıt tamamen işe yaramadı. Böylece, onları pülverize edebilir ve işlemi tekrarlayabilirsiniz, çünkü vinil kayıtları yapma işlemi ve şişe yapma işlemi tamamıyla farklıdır ve farklı plastik türleri kullanır.

Bir sonuç çıkarmak için: her şey pelet kalitesine bağlıdır.

Ve üç sorunuza cevap vermek için:

Kalite, kullanıma hazır filamentlerle karşılaştırılabilir mi? Başka
bir deyişle, makul ayarlama ile
çok fazla hayal kırıklığı olmadan kullanmak için yeterince iyi bir filaman üretebilir mi?

Hayır, harika bir pelet almazsanız filamentiniz daha düşük kalitede olacaktır.

Ayarlama, izleme veya diğer ayrıntılara (daha az değerli / daha zaman alıcı hale getiren) çok dikkat gerektirir mi? Kaçınılması gereken tuzaklara karşı uyarı da kabul edilir.

Evet öyle. Oradaki bağlantıyı kontrol edin.

Bu şekilde yapılabilecek, kullanıma hazır filamentlerle elde edilmesi zor olan yararlı şeyler var mı? Örneğin, olağandışı malzemeler; çap, yoğunluk vb. daha iyi kontrol edilebilir; veya kendi renklerini mi karıştırıyorsunuz?

Yine, hepsi kullanmak istediğiniz filaman tipine bağlıdır. Plastik filamanlar hakkında yazdım.


Vinil kayıtları PVC için iyi bir kaynak olabilir, ancak soru şu: iyi bir filaman mı?
Trish

5

Kendi filamentini üretmek zor bir iştir. Filament üretiminde ana tuzakları görüyorum, böylece dükkanda aldığınızla aynı kaliteye sahip. Yapman gerek:

 • sabit yuvarlak şekil çapı
 • çap toleransı ± 0.05 mm
 • kabarcıklardan ve diğer kusurlardan kaçının
 • filamandaki nesnelerden kaçının (pelet kalitesine bağlıdır)
 • peletleri düzgün bir şekilde saklayın (yüksek nem bir sorundur)

Ayrıca biriktirme ile uğraşmanız gerekir, çünkü çapı da etkiler (filamenti çok hızlı döndürürseniz, çapını azaltırsınız).

Böyle bir makineyi geliştirmek çok zaman ve hayal kırıklığı gerektirir. Kendi filamentinizi üretmek istiyorsanız, bir filament makinesi satın almayı düşünün:

Farklı malzeme kullanmak istiyorsanız, ABS / PLA sonra Strooder belgelerine bir göz atın - PP, PET, HDPE, HIPS, PE , hatta ahşap filament kullanımını onaylarlar .

Doğrudan peletlerden yazdırmak daha iyi bir seçenek değil mi? RepRap için Universal Pelet Ekstrüderine bir göz atın ( model ).

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.