3D baskı için genel amaçlı polistiren (HIPS değil) kullanılabilir mi?


9

Yüksek Etkili PolyStyrene (HIPS), 3D baskıda sık kullanılan bir filamenttir. ABS'ye basıldığında simüler özelliklere sahip olduğu ve Limonene'de çözünür olduğu için özellikle destek yapıları için (kullanıcının çok nozullu bir 3d Yazıcısı varsa) faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Genel Amaçlı PolyStyrene (GPPS) tek kullanımlık bardaklarda, çatal bıçak takımlarında vb. Sıkça kullanılır. Bunu 3D baskı filamenti olarak gördüğüme inanmıyorum. Havalandırılmamış hava geri dönüşümü zorlaştırdığı için aynı kimyasal özelliklere rağmen bu sorunun amacı strafor değildir.

GPPS'den üretilen filaman, ABS, PLA ve HIPS kullanabilen çoğu FFF 3D yazıcıda kullanılabilir mi? HIPS ile gözlemlenmeyecek bu gibi filamentlerde gözlenen belirli bir sorun var mıdır (çarpma direncinde ima edilen azalmanın yanı sıra)?

Not: Bu sorunun amacı için, filamanın üretilebileceğini ve filamanın destek yapıları ve dolgu için kullanılabilir olup olmayacağından endişe ediyorum.

Yanıtlar:


6

Prensip olarak, plastik ekstrüzyon endüstrisinde yaygın olarak kullanıldığından, bir filaman olarak iyi çalışmalıdır, ancak bundan harika malzeme özellikleri alacağınızı düşünmüyorum. ABS ve HIPS, polibutadieni çok iyi bir nedenden ötürü bir greft polimer yapısına dahil eder: uzun moleküler zincirlerdeki bütadien bölümleri, sert bir matrisin içindeki kauçuk mikro kabarcıklara ne miktarda üretmek için farklı bir katı faz olarak "birbirine yapışır" stiren veya akrilonitril-stiren plastik. Bu bileşik mikroyapı, HIPS ve ABS'ye olumlu darbe dayanıklılığı ve küçük bir esneklik veren şeydir.

Esneklik önemlidir - bir filaman ne kadar sert olursa, baskı sırasında o kadar eğilme eğilimi gösterir. Sadece kimyaya dayanarak, stirenin ABS'den biraz eğrilmeye eğilimli olmasını beklerdim. Ve kesinlikle daha kırılgan olurdu. Yani filaman olarak kullanmak için pek bir neden yok gibi görünüyor.

İlginç sidenot: PLA / PHA çok uygun mekanik özelliklere sahiptir, çünkü PHA sert PLA matrisi içinde çok benzer esnek bir mikroyapı oluşturur. PLA / PHA iyi bir şey çünkü ABS ve HIPS'i taklit ediyor!


Öte yandan, polistiren HIPS'den çok daha zordur, bu yüzden bir sebep vardır.
L29Ah
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.