Kırık Baskı Yatağı


9

Bir Robo 3D'm var. Ancak bir süre önce, baskı yatağı kırıldı ve şimdi yarıya indiren uzun bir çatlak var. Yatak hala çalışır, çünkü yatağı raylara tutan vidalarla bir arada tutulur. Bu yüzden kullanmaya devam etmek istiyorum, çünkü hala oldukça iyi, ısıtma elemanı iyi çalışıyor ve bir yedek yatak 80 $ ve RoBo 3D web sitesinde satılan kişinin yazıcımla uyumlu olup olmayacağından emin değilim R1'e sahip değil, ondan önceki bir versiyona sahip.

Kırık yatağım, çatlak merkezden düz ilerliyor

Benim sorum şu: Mümkün olduğunca düz bir baskı yüzeyi sağlamak için iki cam parçasını en iyi nasıl hizalayabilirim ve bu iki parçayı en iyi şekilde nasıl tutacağımı veya yeni bir baskı yatağına yatırım yapmanın en iyi yol olup olmayacağı ?

DÜZENLEME: İşte durumu nasıl bağlandığını açıklamak için ısıtma elemanının bir görüntüsüCam baskı yatağının altına takılan ısıtma elemanı

DÜZENLEME: RoBo 3D ekibi sadece y eksenimi thingiverse üzerindeki bir nesneyle yükseltmem ve yeni yapı plakalarını satın almam gerektiğini söyledi. Bu yüzden bir cam değiştirme denemesi yapacağım ve bu başarılı olmazsa, önerileriyle birlikte gideceğim ve yükseltmeyi satın alacağım. Herkese yardımları için teşekkürler.


1
Selam Arden. Cam bir şekilde ısıtmalı yatağa yapışıyor mu veya ısıtmalı yatağı değiştirmeden kırık camı değiştirebilir misiniz?
Tormod Haugene

1
Bu modelde, ısıtma elemanının, doğrudan cam baskı yatağına tutturulmuş bazı yapıştırıcıların bir parçası olduğu görülmektedir. Çıkarma ihtimalim var, ancak almak istediğim bir şans değil
Arden Rasmussen

Yanıtlar:


4

Küçük bir çip iyi, ama o kadar büyük bir çatlakla basmazdım. Ancak , bu yeni bir cam tabakasına 80 $ harcamanız gerektiği anlamına gelmez.

Seçenek # 1- Borosilikat cam istiyorsanız, McMaster'dan (10 "x10" parça için yaklaşık 40 $ + nakliye, daha küçük olanlar için daha az) veya yerel bir cam üreticisinden (fiyat çok değişir) bir sayfa alabilirsiniz. bu rotaya gitmek istiyorsanız bunu da kontrol etmelisiniz). Ancak, delikler (temperli cam delmek için mümkün olmayacaktır olacak bir delik seni kırmak). Borosilikat camın ısıya son derece dayanıklı olması avantajı vardır , bu nedenle termal genleşmeden kırılmaz. Bu rotaya giderseniz, kağıdı ısıtmalı yatağa tutturmak için birkaç bağlayıcı klips de almalısınız.

Seçenek # 2- Bir donanım mağazasından resim çerçevesi camı alabilirsiniz. Süper ucuz (benimki 3 $ ya da lowes bir şey oldu) ve genellikle tam boyuta keseceğim. Bunu delebilirsin, ama son derece dikkatli olmalısın. Bazen, donanım mağazası gerekirse sizin için sayfada delikler açabilir. Delmek istemiyorsanız, birkaç bağlayıcı klip de işe yarayacaktır.

Bağlayıcı klipsleri kullanıyorsanız sadece bir not: (hbp'nizin nasıl ayarlandığına bağlı olarak), herhangi bir yatak tesviye vidasının yer almasına izin vermek için biraz daha küçük bir cam parçası almanız gerekebilir. Resim çerçevesi camıyla gidiyorsanız, camın tamamen ısıtılmış parça içinde olduğundan emin olun, böylece herhangi bir ısı gradyanı olmaz (cam bu şekilde çatlar / kırılır).


4

Yatağınızı değiştirmek, özellikle ısıtmalı yatağınız varsa, en güvenli seçenektir. Camdaki çatlaklar ve talaşlar baskılarınız için pürüzlü bir yüzey oluşturur ve güvenlik tehlikesi oluşturabilir; ilaveten, borosilikat cam termal şoka karşı çok dirençli olmakla birlikte, hasardan sonra hızlı / düzensiz sıcaklık değişimlerine maruz kaldığında çatlamaya veya parçalanmaya devam edebilir. Borosilikat cam paramparça olmaktan ziyade büyük parçalar halinde kırılma eğilimindedir (kıymık yerine oturtmak), ancak yine de bir güvenlik tehlikesidir.

Robo3D R1'in Kickstarter sürümüne sahip olduğunuz anlaşılıyor; Robo3D'deki mevcut cam yatak, yatağı yerinde tutmak için mıknatıslar kullanır, bu nedenle muhtemelen Y ekseni raylarınızı yatakla değiştirmeniz gerekir. Yatağı ve rayları yükseltmek için hangi seçeneklerin mevcut olduğunu görmek için Robo3D desteğiyle iletişime geçirdim.

Robo3D'nin yanı sıra birkaç seçeneğiniz var: - Yatağı kullanmaya devam etmeyi planlıyorsanız, Kapton bandı genel baskı için etkili bir yüzey uygulamasıdır. Çok incedir, ancak ABS & PLA aderansı için etkili bir yüzey sağlar, ısıtmalı yataklarla çalışır ve ikincil aderans maddeleri (mavi maskeleme bandı, PVA tutkalı, ABS bulamacı, vb.) İle uyumludur. Kapton bant birkaç baskıdan sonra hasar görebilir, bu yüzden elinizde birkaç yaprak olmasını planlayın. - Mevcut borosilikat camınızı ikincil bir kaynaktan yeni bir borosilikat cam tabakası ile değiştirebilirsiniz - Alüminyum plakalar etkili bir alternatiftir - Lexan levhalar da etkili bir değiştirme yapar, ancak onlara ısı uygulanmasını önermem.


Öneri için teşekkürler ben yedek parça talebi üzerine onların cevap bekliyorum. Ve eğer işe yaramazsa, o zaman Kapton kasetine bakacağım.
Arden Rasmussen

NP. Ayrıca, bu ısıtma elemanının üzerine bir parça mantar eklemeyi düşünmelisiniz, bobini yalıtmaya ve yatağın ısınmasını iyileştirmeye yardımcı olacaktır.
Droid_JSmith

3

IMHO en iyi seçim bir tür bant kullanmaktır. Robo3dprinter ile ilgili hiçbir deneyimim yok, ancak son 4 yıldır PET bantlı cam kullanıyorum.

Kapton kaset kullanan adamlar da gördüm. Hiç denemedim.

Bu çözümün ana dezavantajı yatak kalınlığını arttırmaktır, bu bir sorun olmayacaksa Z seviyesi uç ucuyla tamir edip edemeyeceğinizden emin değilim.

Deneyebileceğiniz diğer çözüm, yatağınızı cam parçasıyla değiştirin ve daha sonra PET bant veya başka bir tür uygulayın, ayrıca yatak baskı yüzeyini değiştirip değiştiremeyeceğinizden de emin değilim.

Cam ve PET bant kullanırken, PET bant yüzeyini kum kağıdı kullanarak pürüzlendirmeniz gerekir ve ABS baskılarınızın yatağa yapışacağından emin olmak için Aseton Suyu uygulamanız gerekebilir.

Aseton suyu temelde çözünmüş doğal ABS plastik parçası olan Aceton'dur, bu baskı sırasında baskılarınızı yatakta tutmanıza yardımcı olan yatağınızda yapışkan tabaka oluşturur.


Geçmişte kullandığım çözüm buydu, ancak yeni bant satın almak için gerekli fiyatı ortadan kaldırmak istedim. Cam yatak için bir çözüm bulamazsam, o zaman kullanmaya geri döneceğim. Ve Z seviyesi son durdurucusunu ayarlayabiliyorum. Farklı bant türlerinin önerileri için teşekkür ederiz. Mavi ressam kaseti kullanıyorum ve bazen oldukça ağır bir fiyat etiketi var.
Arden Rasmussen

@ArdenRasmussen Anlıyorum. Dürüst olmak gerekirse ben kırık cam yine de düzeltebilirsiniz gerçekten değilim. Orijinali ya da yakındaki cam üreticisinden kesilmiş bir parçayı değiştirmeye hazırlanmanız daha iyi olur. Makineniz en azından baskınızı istediğiniz yere yerleştirmenize izin veriyor mu? Yoksa ortadan yazdırmak zorunda mısınız? Bu sorunla ilgili olarak garanti uygulamaya çalıştınız mı?
Tomas Sykora

1

Isı yatağınızın kendisi alüminyum / bakır / diğer metal ise: Bir cam kesip değiştirin. Mevcut olan muhtemelen ısı yatağına yapışkan yapıştırıcı ile tutturulmuştur. Yapıştırıcı siyanokrilat esaslıysa, aseton ile ovalayarak çıkarabilirsiniz. Silikon tipi ise, bir miktar kuvvetle çıkacaktır. Endişelenme, alüminyuma zarar vermezsin. Isıtma elemanı alüminyumun içinde veya altındadır. Alumunum değilse, muhtemelen bir PCB ısı yatağıdır. Sonra aseton veya bazı "antiglue" kullanmanızı önermem ve sadece biraz kuvvet uygulamaya ve camın biraz hareket edip etmediğine bakmaya çalışacağım. Hayır ise, rahatsız etmeyin, PCB ısı yatakları da kırılabilir. Sonra sadece çatlakları çevreleyen delikleri kapatmak ve gözlükleri üniform tutmak için epoksi uygulamanızı öneririm.

Ayrıca, yedek gözlük hakkında: resim çerçevesi gözlükleri çok ucuz. McMaster bazı yüksek kaliteli rulmanlar ve çubuklar satıyor, ancak cam için para kaybetmenin bir anlamı yok. 5 dolar bu boyutta borosilikat cam için tipik, eğer ABD'de iseniz (ben değilim) Yerel Home Depot'unuzun sizin için de ücretsiz keseceğini düşünüyorum.


1

Diğerleriyle aynı fikirdeyim, en iyi bahsiniz camı tamamen değiştirmek. Ama kısa, Loctite "Cam tutkalı" gibi bir şey deneyebilirsiniz, bu aslında cam için çılgın tutkal. Kurutma sırasında düzleştirdiğinizden ve iyice sıktığınızdan emin olun, aksi takdirde sürekli olarak düz değil . Çok düz bir yüzeye kenetlenmesini ve kırık kenarları birbirine iterek kenetlenmesini istersiniz. Ama bence yerine koyacağım.


1
Siyanrilat esaslıysa, düzensiz biterse tutkalı her zaman asetonla çıkarabilirsiniz.
Leo Ervin
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.